Trwa ładowanie...

Zatrzymaj wodę i oszczędności

Rozpoczęło się kolejne lato, podczas którego przychodzi nam zmierzyć się nie tylko z obfitymi opadami, ale i skutkami suszy. Przerwy w dostawie wody oraz długotrwałe susze to obecnie problemy wielu mieszkańców Polski. Czy możemy im przeciwdziałać? Czy istnieją rozwiązania korzystne zarówno dla nas, środowiska oraz domowego budżetu? Na szczęście odpowiedź na te wszystkie pytania brzmi: tak.

Artykuł sponsorowany
Zatrzymaj wodę i oszczędnościŹródło: materiały partnera
d1iqdrh
d1iqdrh

Problem suszy w Polsce powtarza się ze zmiennym natężeniem co roku od 2011 r. Eksperci potwierdzają, że na skutek rosnącej antropopresji oraz zmian klimatu przebieg susz uległ znacznemu zaostrzeniu przez ostatnie 20 lat¹. W minionym roku średnia roczna temperatura w naszym kraju po raz pierwszy przekroczyła 10°C. W ciągu ostatnich dwóch lat we znaki dały nam się ekstremalnie wysokie temperatury miesięcy letnich. Pomimo suszy, okresowo mamy do czynienia także z zagrożeniem powodziowym. Gwałtowne burze i ulewy mogą powodować lokalne podtopienia, jednak już po kilku dniach stan wód wraca do niskiego poziomu.

Czy wiesz, że…
Szacuje się, że podczas 20 minutowego deszczu,
z dachu o powierzchni 120 m2 można zebrać
nawet 360 litrów wody!

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Co możemy zrobić, gdy nawet intensywne opady nie rozwiązują problemu dotkliwości suszy? Możemy nauczyć się racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi. Proste rozwiązania, takie jak zbieranie i magazynowanie deszczówki czy przydomowe oczko wodne, pomogą nam wprowadzić pozytywne zmiany zarówno w naszym środowisku, jak i w naszym… portfelu.

d1iqdrh

Jak zapobiegać skutkom suszy w otoczeniu domu?

Wykorzystanie wody deszczowej podczas codziennych czynności może zmniejszyć zużycie wody wodociągowej. Przecież do podlewania roślin w ogrodzie nie jest konieczna woda pitna. Co więcej, deszczówka ze względu na swoje właściwości - mniejsza twardość, lekko kwaśny odczyn, temperatura równa temperaturze otoczenia - jest przyjazna dla roślin.

- Na cele konsumpcyjne zużywamy tylko kilka litrów wody na dobę na osobę. Cała reszta wody, którą wykorzystujemy codziennie do kąpieli, prania czy innych celów gospodarczych nie wymaga jakości wody pitnej. Dlatego warto zainteresować się rozwiązaniami, które pozwalają zmniejszyć zużycie wody - mówi Anna Sawicka, ekspert ds. rozwoju strategii ekologicznej, Bank Ochrony Środowiska.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Rozwiązanie prosto z nieba?

Odzyskiwanie i magazynowanie deszczówki to niemal bezwysiłkowy sposób na oszczędność wynikającą z braku konieczności pobierania wody z sieci wodociągowej. Woda spływająca z dachu przez układ rynien trafia do specjalnego zbiornika - naziemnego lub podziemnego. Wcześniej warto jednak zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany został nasz dach, by nie wpływał negatywnie na jakość magazynowanej wody (np. azbest). Boisz się, że duży pojemnik postawiony w ogrodzie nie będzie wyglądał estetycznie? Na szczęście na rynku dostępny jest bogaty wybór zbiorników o różnych kształtach i kolorach, które można dopasować do ogrodów w różnych stylach.

Kolejnym rozwiązaniem, które poprawi walory wizualne naszego ogrodu są ogródki deszczowe oraz stawy i oczka wodne. Umożliwiają one retencjonowanie wody, czyli efektywne zatrzymanie wody opadowej. Rozsączanie wody zapewni długotrwałe nawodnienie gleby. Rozwiązanie to ma znacznie szersze oddziaływanie, ponieważ wpływa korzystnie także na mikroklimat wokół naszego domu.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Instalacja własnego ujęcia wody szybko znajdzie swoje odzwierciedlenie w domowym budżecie. W sytuacji niedoboru wody, studnia abisyńska czy studnia głębinowa pozwoli zmniejszyć koszty związane z korzystaniem z wodociągów. Natomiast zmiana powierzchni nieprzepuszczalnych na przepuszczalne (np. eko-kraty) nie tylko pozwoli na uzupełnienie zasobów studni, lecz także umożliwi wodom opadowym przeniknięcie do gleby, tym samym zapobiegając miejscowym podtopieniom.

d1iqdrh

Zmagazynowaną wodę deszczową, podobnie jak wodę szarą, możemy wykorzystać także w domu do codziennych prac np. prania czy sprzątania. Do zastosowania każdego z tych rodzajów odzyskanej wody trzeba przewidzieć instalację dualną (podwójną), czyli zintegrowany system zaopatrzenia w wodę, który umożliwia stosowanie wody wodociągowej i powtórne wykorzystanie wody deszczowej (a także wody szarej). Popularność tego rozwiązania jest jeszcze stosunkowo niska, a to ze względu na dość duże koszty i konieczność uwzględnienia instalacji dualnej już na etapie projektowania budynku. Warto jednak rozważyć taką inwestycję, ponieważ w zależności od wielkości instalacji, aktualnych kosztów wody oraz rzeczywistego zużycia wody, może zwrócić się ona w przeciągu kilku lat², pozwalając zaoszczędzić nawet 60% użytkowanej wody³.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Gdzie możemy uzyskać wsparcie w finansowaniu naszych domowych projektów? W odpowiedzi na zaostrzający się problem równowagi wodnej, dedykowaną ofertę opracował Bank Ochrony Środowiska w ramach EKOpożyczki “Nasza Woda”. Zakres oferty został opracowany przez Bank Ochrony Środowiska przy współpracy z ekspertami programu „Climate Leadership”, zainicjowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera
Artykuł sponsorowany
d1iqdrh

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iqdrh