Zatrzymać upał za oknem
Polskie lato, choć zmienne pod względem warunków atmosferycznych, coraz częściej charakteryzują liczne upalne dni. Słoneczna pogoda cieszy urlopowiczów wypoczywających nad morzem lub w górach, mniej przyjemna jest jednak dla tych, którzy urlop mają już za sobą. Dotyczy to zwłaszcza osób pracujących w miastach, gdzie upał jest szczególnie odczuwalny.
08.05.2017 | aktual.: 11.05.2017 14:55
Wysoka temperatura w miejscu pracy niekorzystnie wpływa na komfort i samopoczucie pracowników. Spadek koncentracji, szybkie zmęczenie, uczucie senności, a w konsekwencji zmniejszenie wydajności – każdy z nas z autopsji wie, że w warunkach dużego nasłonecznienia trudno o 100% zaangażowanie w wykonywane czynności. Nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń w wyniku przenikania do ich wnętrza promieniowania słonecznego jest uciążliwe zarówno przy pracy fizycznej, jak i biurowej. W tym drugim przypadku negatywny efekt potęguje jeszcze to, że biura często zlokalizowane są w centrach miast, gdzie panuje wyższa temperatura niż na przedmieściach.
Słońce pod kontrolą
Stworzenie odpowiednich warunków pracy jest obowiązkiem pracodawcy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki do wykonywania obowiązków służbowych. Poza dostarczeniem pracownikom dostatecznej ilości wody zdatnej do picia, na pracodawcy spoczywa również m.in. obowiązek wyposażenia okien i świetlików w urządzenie eliminujące nadmierne operowanie promieni słonecznych padających na stanowiska pracy.
Często spotykanym rozwiązaniem w obiektach biurowych są żaluzje lub rolety i klimatyzatory. Żaluzje oraz rolety zasłaniają co prawda ostre światło słoneczne, lecz jako osłony wewnętrzne, nagrzewają się, pochłaniają ciepło słoneczne i emitują je do wnętrza. Klimatyzacja jest z kolei energochłonna, a przy tym nieekologiczna. Może również sprzyjać powstawaniu grzybów i pleśni oraz powodować alergie i przeziębienia. W biurowcach, gdzie jest wykorzystywana, u pracowników może występować tzw. syndrom chorego budynku (ang. sick building syndrome) – zespół dolegliwości związanych ze zbyt małą ilością świeżego powietrza. Objawy syndromu to m.in. bóle i zawroty głowy, mdłości, utrudnione oddychanie, a nawet omdlenia.
Nowoczesnym rozwiązaniem, które skutecznie chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń są markizy okienne. Stosowane na zewnątrz okien pionowych absorbują promienie słońca jeszcze przed szybą. – Markizy okienne zatrzymują do 96% promieniowania słonecznego, ograniczają również przenikanie szkodliwego promieniowania UV i zapewniają zarazem dopływ naturalnego światła. Można je z powodzeniem stosować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i biurowych – mówi Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien.
Inteligentna osłona
Stosowanie markiz okiennych świetnie wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa, gdzie wykorzystywane są inteligentne (ang. smart) rozwiązania, pozwalające na zmniejszenie zużycia energii niezbędnej do funkcjonowania obiektu. Markizy do okien pionowych pozwalają na ograniczenie lub też całkowitą rezygnację z klimatyzacji. Nawet po ich zasłonięciu do wnętrz napływa naturalne światło, co oznacza, że nie ma już konieczności włączania sztucznego oświetlenia. Markizy dostępne są też w wersji solarnej – czyli zasilanej energią słoneczną, a ich sterowanie (zamykanie i otwieranie) może odbywać się także automatycznie, w zależności od stopnia nasłonecznienia. Wreszcie, dzięki swojej estetyce, znakomicie wkomponowują się w bryłę obiektu, jednocześnie ją wzbogacając.
W słoneczne, upalne dni marzymy o wypoczynku z dala od miasta. Zanim jednak udamy się na wymarzony urlop, komfort pracy latem zapewnią nam nowoczesne osłony okienne w postaci markiz. To rozwiązanie korzystne zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika. Gdy zapoznamy się z ich funkcjonowaniem w miejscu pracy, zapragniemy je zainstalować również w swoim domu...