Zatrucie tlenkiem węgla - jak się przed nim chronić?
18.08.2014 10:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do zatrucia tlenkiem węgla dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy urządzenia grzewcze pracują najintensywniej. Wówczas źle pojęta oszczędność i nadmierna szczelność pomieszczeń mogą doprowadzić do odcięcia dopływu powietrza zewnętrznego, zakłóceń ciągu kominowego i niekontrolowanej emisji spalin, a ostatecznie do... tragedii.
Do zatrucia tlenkiem węgla dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy urządzenia grzewcze pracują najintensywniej. Wówczas źle pojęta oszczędność i nadmierna szczelność pomieszczeń mogą doprowadzić do odcięcia dopływu powietrza zewnętrznego, zakłóceń ciągu kominowego i niekontrolowanej emisji spalin, a ostatecznie do... tragedii.
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego co roku słyszymy o ofiarach tlenku węgla, czyli „cichego zabójcy”. Powszechnie uważa się, że przyczyną zaczadzeń są wadliwe urządzenia grzewcze, tymczasem prawda jest inna. Wpływ na bezpieczeństwo ma stan całej instalacji i przewodów kominowych, a przede wszystkim zachowanie użytkowników.
W domach jednorodzinnych najczęściej stosowanymi urządzeniami grzewczymi są termy i kotły - oba typy urządzeń do prawidłowej pracy potrzebują świeżego powietrza. Dlatego też w pomieszczeniach, w których się je montuje, zawsze powinny być drożne kratki wentylacyjne i drzwi z otworami wentylacyjnymi.
Tlenek węgla jest ubocznym produktem procesu spalania. Jego zwiększona emisja zagrażająca życiu wynika z niepełnego spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych, które z kolei jest spowodowane brakiem dopływu właściwej ilości tlenu do urządzenia grzewczego. Tlenek węgla nie ma zapachu, smaku ani barwy, dlatego bywa nazwany cichym zabójcą. Łączy się z hemoglobiną 300 razy łatwiej niż tlen i dlatego w ciele wdychającego go człowieka ilość tlenu transportowanego z płuc do tkanek drastycznie spada. Dodatkowo tlenek węgla zwiększa stabilność połączenia hemoglobiny z tlenem i utrudnia przenikanie go do tkanek, co jeszcze bardziej pogłębia efekt ich niedotlenienia i może doprowadzić ostatecznie nawet do śmierci.
Zaczadzenie - najczęstsze przyczyny
Chociaż obowiązujące przepisy wymagają, aby wszelkie zmiany w podłączeniach kominowych, w tym wymiana i instalacja nowych urządzeń grzewczych, były poprzedzone wydaniem stosownej opinii kominiarskiej, do tragedii przyczyniają się też często samowolne przeróbki instalacji w domach i mieszkaniach.
- Często przyczyną zaczadzeń są nieprawidłowe podłączenia kominowe, złe wyprowadzenie przewodów ponad dachem, brak szczelności przewodów i łączników oraz brak drożności przewodów wynikający np. z zalegania w nich sadzy, a także brak właściwej wentylacji pomieszczeń, wywiewnej i nawiewnej oraz brak należytej dbałości o stan techniczny urządzeń, czyli brak serwisu – podkreśla mistrz kominiarski Mirosław Antos z Korporacji Kominiarzy Polskich.
Bezpieczeństwo instalacji grzewczej - wymogi prawne
Lekceważenie konieczności dokonywania przeglądów urządzeń oraz przewodów kominowych jest niestety częste, a przecież do obowiązkowych czynności profilaktycznych właściciela lub zarządcy budynku należą:
- wykonywanie raz w roku przez uprawnioną osobę (mistrza kominiarskiego) kontroli przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (zgodnie z wymaganiami Ustawy Prawo Budowlane art. 62),
- wykonywanie okresowych czyszczeń przewodów kominowych: dymowych (co 3 miesiące), spalinowych (co 6 miesięcy) i wentylacyjnych (raz w roku), zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7.06.2010 r. (Dz.U. nr 109 poz. 719),
- wykonywanie okresowej kontroli instalacji gazowej przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia (zgodnie z wymaganiami Ustawy Prawo Budowlane art. 62),
- wykonywanie okresowej obsługi konserwacyjnej urządzeń grzewczych zgodnie z zaleceniami instrukcji producenta.
Najważniejsze zasady obsługi urządzeń grzewczych
- Nie zamykaj dopływu świeżego powietrza do mieszkania (nie zaklejaj i nie zasłaniaj otworów wentylacyjnych, staraj się jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia, przy wymianie okien zwróć uwagę na możliwość ich rozszczelnienia).
- Zachowuj szczelną i drożną instalację kominową (stosuj certyfikowane elementy systemów kominowych).
- Pamiętaj o regularnych przeglądach i kontrolach swoich urządzeń grzewczych (przeglądy powinny być przeprowadzone co najmniej raz w roku przez kompetentnego serwisanta).
- Pamiętaj o regularnych przeglądach i czyszczeniu kominów i przewodów wentylacyjnych oraz kontrolowaniu, czy przez twoje kratki wentylacyjne nie zawracają trujące spaliny (czynności tych może dokonać wyłącznie uprawniony kominiarz).
- Przy rozpalaniu nie używaj materiałów łatwopalnych, takich jak benzyna czy rozpuszczalniki.
- Nie pal w piecu śmieci, plastikowych butelek, opon, zniszczonych ubrań, mokrego drewna itp. Stosuj tylko zgodne z wytycznymi producenta paliwo.
- Nie korzystaj z niesprawnych urządzeń grzewczych i nie naprawiaj ich sam.
- Przemyśl wymianę starego kotła na nowoczesny i wysokosprawny, oznaczony znakiem CE. Pomyśl również o zastąpieniu starego urządzenia gazowego urządzeniem z zamkniętą komorą spalania z nowoczesnym systemem kominowym powietrzno-spalinowym pobierającym powietrze potrzebne do prawidłowego spalania z zewnątrz.