Zasady urządzania małej kuchni w pytaniach i odpowiedziach
Urządzanie małej kuchni jest o wiele bardziej skomplikowane i czasochłonne niż projektowanie dużych kuchennych pomieszczeń, gdzie każdy sprzęt łatwo odnajdzie swoje miejsce. Jak zaplanować aranżację kuchni w wersji mini, by była praktyczna i wygodna? Z których sprzętów zrezygnować nie wolno, jakie ciekawe rozwiązania do małych kuchni proponują producenci?
22.02.2017 09:04
Urządzanie małej kuchni jest o wiele bardziej skomplikowane i czasochłonne niż projektowanie dużych kuchennych pomieszczeń, gdzie każdy sprzęt łatwo odnajdzie swoje miejsce. Jak zaplanować aranżację kuchni w wersji mini, by była praktyczna i wygodna? Z których sprzętów zrezygnować nie wolno, jakie ciekawe rozwiązania do małych kuchni proponują producenci?
Jakimi zasadami należy się kierować przy wyborze sprzętów i szafek do małej kuchni, tak by była jak najbardziej funkcjonalna? Zapytaliśmy o to eksperta - Bartka Sałek, projektanta kuchni i właściciela studia Divani.
Czy mała kuchnia może być funkcjonalna?
Musi być. Aranżacja małej kuchni wymaga wykorzystania każdego kawałka ściany i wygospodarowania przestrzeni tam, gdzie jej nie ma. Właściciele małej kuchni chcą w niej pomieścić tyle samo produktów co w dużej. Nawet w najmniejszej kawalerce, gdzie kuchnie są mikroskopijną częścią innego pomieszczenia, potrzebne są takie rzeczy jak duża patelnia, trzy garnki, robot kuchenny, zestaw sztućców, talerze, ekspres do kawy czy toster.
W małej kuchni trzeba schować takie same produkty jak w kuchni dużej, czyli: mąkę, cukier, sól, makaron, które zazwyczaj występują w kilogramowych opakowaniach, a więc zabierają tyle samo miejsca w każdej kuchni.
Od czego należy zacząć projektowanie małej kuchni?
Zaczynamy zawsze od ustalenia wielkości sprzętów AGD, bo to one zajmują najwięcej miejsca. Ważne jest określenie wysokości lodówki, czy będzie wysoka, czy mała podblatowa. W następnej kolejności ustalamy wielkość piekarnika i mikrofalówki - proponuję rozwiązanie 2w1, bo zaoszczędzi to sporo miejsca, a przy odpowiednim wyborze nie stracimy przy tym na funkcjach żadnego z tych urządzeń. Ważna jest również wielkość zlewu, by móc zaplanować odpowiednią ilość miejsca na blacie roboczym.
Czy właściciel małej kuchni musi rezygnować z niektórych dużych sprzętów jak zmywarka?
Zmywarka wcale nie musi być duża, a moim zdaniem powinna znaleźć się w każdej kuchni. Jeśli chodzi o gabaryty, mamy do wyboru aż trzy warianty: zmywarki 60, 45 cm i zmywarki niskie, tzw. kompaktowe, dla rodziny 1-, 2-osobowej. Taką zmywarkę można bez trudu zmieścić pod zlewem.
Warto też zapytać mieszkańców czy segregują śmieci. Selektor jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale zabiera kolejne centymetry w szafce.
Jak wygospodarować miejsce do jedzenia w małej kuchni?
Nie jest to łatwe. Jeśli mamy kuchnię w aneksie, można wygospodarować miejsce na mały barek, przy którym można sobie usiąść na szybkie śniadanie czy pogawędkę. Jeśli kuchnia jest pomieszczeniem zamkniętym, dobrym rozwiązaniem może być blat stołu ukryty w szafce, który po rozłożeniu (np. opuszczeniu) będzie wygodnym miejscem do jedzenia.
Czy szafki w małej kuchni powinny być wykonane w jakiejś konkretnej stylistyce?
Urządzanie małej kuchni to często sztuka kompromisu pomiędzy wygodą a wyglądem. Kuchnie stylizowane z dużą liczbą bibelotów na małej przestrzeni będą wydawać się zagracone i nie będą tak ładne jak kuchnie nowoczesne, proste w formie, z dużą liczbą schowków. Żeby nie tracić cennej przestrzeni, małą kuchnię często rysuję z pełną zabudową szafek do samego sufitu, pamiętając przy tym o miejscu na małą drabinkę.
Na co więc powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas aranżacji małej kuchni?
Należy przede wszystkim pamiętać o takich rzeczach jak wysokość i wielkość blatu roboczego, dobre doświetlenie części roboczej (w małych kuchniach nie zawsze mamy okno). Ważne są też systemy szuflad, cargo i szafek narożnych, żeby nic z niczym nie kolidowało i ułatwiało dostęp do każdego zakamarku.
Jeśli chodzi o szafki wiszące, najlepiej zdecydować się na system otwierania szafek do góry. Nie chcemy przecież, by czoło przy otwieraniu szafek napotykało na ostre i twarde fronty meblowe, a o kolizję w małej kuchni nietrudno.
Z Bartkiem Sałek ze studia kuchennego Divani rozmawiała Marta Eljasiak
Źródło: www.beautifulminds.pl Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Marty Eljasiak, właścicielki pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl