Zasady projektowania małych ogrodów - jakie wybrać rośliny i na co zwrócić uwagę
W małym ogrodzie liczba roślin oraz innych elementów ogrodowych jest – z racji niewielkiej powierzchni – ograniczona. Jakie rośliny wybrać do małego ogrodu? Jak zaprojektować mały ogród?
Podstawową zasadą projektowania małych ogrodów jest umiar, ponieważ zbyt wiele różnorodnych roślin oraz wielorakich elementów ogrodowych powoduje, że ogród wydaje się zagracony i panuje w nim bałagan.
19.03.2013 16:10
Jakie rośliny wybrać do małego ogrodu?
Przy projektowaniu ogrodu o niedużej powierzchni trzeba starannie dobrać rośliny do nasadzeń. Przeglądając oferty drzew, krzewów i bylin w szkółkach roślin ozdobnych, sklepach i centrach ogrodniczych warto wyszukać takie gatunki bądź odmiany, które docelowo osiągają niewielkie rozmiary – dotyczy to zarówno wysokości, jak i szerokości (w przypadku drzew rozpiętości korony) - i nie rozsiewają się łatwo – w przeciwnym razie, szczególnie gdy nie można poświęcić dużo czasu na prace w ogrodzie – powstanie niekontrolowany busz, a rozrastające się drzewa i duże krzewy zasłonią światło słoneczne. Przy wyborze roślin do nasadzeń w małym ogrodzie trzeba wziąć pod uwagę pokrój roślin, wielkość i kształt liści oraz ich kolor. Do małego ogrodu znakomicie nadają się drzewa szczepione na podkładce, ponieważ ich wysokość jest określona – zależy od wysokości miejsca szczepienia. Nie są natomiast polecane rośliny ekspansywne, które po jakimś czasie nadmiernie się rozrosną i mogą zagłuszyć inne rośliny.
W małym ogrodzie wszystkie posadzone rośliny są dobrze widoczne i łatwo można zauważyć ich złą kondycję. Dlatego przy projektowaniu ogrodu o małej powierzchni wybierzmy takie gatunki i odmiany roślin, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Dobrze jest też zwrócić uwagę, czy interesujące nas rośliny są odporne na choroby i szkodniki. Do małego ogrodu warto wybrać rośliny dekoracyjne z liści, które pozostają efektowne cały sezon oraz zimozielone iglaki.
Inne elementy wyposażenia małego ogrodu
Przy projektowaniu małego ogrodu ważny jest staranny wybór elementów wyposażenia ogrodu. W niewielkim ogrodzie każdy element architektoniczny jest wyraźnie widoczny, dobrze wyeksponowany i często skupia uwagę użytkowników ogrodu. Z tego powodu ciekawa rzeźba ogrodowa, niespotykana nawierzchnia ogrodowej ścieżki, oryginalne oczko wodne czy wodotrysk nie zginie wśród roślin w ogrodzie. Może za to stać się głównym elementem aranżacji ogrodu, dlatego musi pasować do stylu ogrodu, elementów małej architektury oraz elewacji budynku.
W małym ogrodzie często trudno wygospodarować miejsce na wypoczynkowy zakątek – najczęściej pozostaje nim taras i jego najbliższe otoczenie. Projektując to miejsce warto oddzielić je od reszty ogrodu na przykład roślinnym parawanem, które utworzą pnącza rozpięte na kratkach czy pergolach. W małym ogrodzie dobrze sprawdzają się kamienne murki obsadzone roślinnością oraz podwyższone rabaty, dzięki którym znakomicie można wykorzystać małą przestrzeń.