Zasady działania instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje energię słoneczną do produkcji prądu. W jaki sposób domowa elektrownia przetwarza tę energię na prąd płynący w naszych gniazdkach?

Zasady działania instalacji fotowoltaicznej
Źródło zdjęć: © Hewalex

26.09.2016 | aktual.: 14.09.2017 16:26

Podstawowym elementem każdego systemu, od którego wszystko się zaczyna, są panele fotowoltaiczne zbudowane z pojedynczych ogniw słonecznych. Światło padające na powierzchnię ogniwa powoduje powstanie zjawiska fotoelektrycznego, dzięki któremu dodatnie i ujemne nośniki ładunku elektrycznego są rozdzielane i kierowane w stronę przeciwległych powierzchni ogniwa, generując napięcie elektryczne. Fotony padające na ogniwa powodują tym sposobem przepływ przez obwód prądu stałego o natężeniu zależnym od natężenia promieniowania słonecznego i napięciu zależnym od ilości połączonych szeregowo paneli. Im więcej zamontowanych paneli w instalacji, tym więcej mocy możemy uzyskać. Zawsze jednak należy dostosować ilość paneli do zapotrzebowania danego budynku.

Wyprodukowany przez panele prąd trafia następnie do inwertera, inaczej zwanego falownikiem. To serce instalacji fotowoltaicznej. Urządzenie to zamienia prąd stały DC na prąd zmienny AC. Dzięki temu wszystkie nasze urządzenia domowe mogą korzystać z energii wyprodukowanej przez system fotowoltaiczny. Oprócz tego inwerter pozwala na monitorowanie pracy całej instalacji – z jego pomocą możemy sprawdzić ile prądu instalacja produkuje w danej chwili lub przez określony okres.

Z inwertera prąd płynie do naszych urządzeń, a gdy nie wykorzystujemy go w całości w danej chwili, jego nadmiar odsyłany jest do sieci elektroenergetycznej. Wszystko podlicz a licznik dwukierunkowy, który dokładnie mierzy ile energii z sieci zostało pobrane, a ile do niej wprowadzone. Nadwyżki wyprodukowanej energii są magazynowane w sieci - w ciągu roku od wprowadzenia energii do sieci można ją odebrać płacąc jedynie 20% standardowego kosztu energii.

Systemy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej dostępne I powszechne. Są prawie bezobsługowe I charakteryzują się wyjątkowo długą żywotnością. Przy rosnących stawkach za energię rośnie również ich opłacalność. Dodatkowo są ekologicznym źródłem energii, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska.

Podstawowy dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej, wycena kosztów inwestycji, a także kalkulacja spodziewanych zysków i opłacalności inwestycji jest możliwa do samodzielnego przeprowadzenia za pomocą profesjonalnego Kalkulatora PV Hewalex.
Kalkulator jest dostępny na stronie:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)