Trwa ładowanie...

Zapewnij sobie spokojny urlop. Elektroniczne gadżety zajmą się domem

Wyjeżdżając na urlop, każdy chce mieć pewność, że po powrocie dom będzie w tak samo dobrym stanie, jak przed wyjazdem. Choć nie wszystko da się przewidzieć, to dzięki zdobyczom elektroniki możecie sprawić, że po powrocie z urlopu nie czeka was zbyt wiele pracy. Na jaką pomoc możecie liczyć ze strony nowoczesnych gadżetów?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Sterowanie domem w zasięgu rękiSterowanie domem w zasięgu rękiŹródło: Adobe Stock
d3mlp2m
d3mlp2m

Porządek przede wszystkim

Mówią, że bałagan robi się sam i jest w tym sporo prawdy. Nawet zostawiając dom na wakacje, kiedy nikogo w nim nie będzie, może pojawić się kurz i brud. Dlatego warto zaopatrzyć się w robota sprzątającego, który zadba o podłogi i dywany. Wystarczy zaprogramować strefy sprzątania i ustawić automatyczny harmonogram pracy lub sterować przy pomocy aplikacji, jeżeli robot ma opcję połączenia z domową siecią Wi-Fi.

Jeżeli macie pięknie przystrzyżony trawnik i wyjeżdżacie na dłużej, to tutaj do gry wchodzi robot koszący, dzięki któremu nie będziecie musieli chwycić za kosiarkę zaraz po powrocie z wakacji. Urządzenie działa podobnie jak odkurzacz, choć rejon pracy jest tutaj wyznaczany przez rozłożony w ogrodzie przewód niskiego napięcia. Kosiarka traktuje go tak, jak odkurzacz traktuje wirtualne lub prawdziwe ściany, a więc po najechaniu wycofa się i zmieni kierunek. Tutaj również możecie zaprogramować harmonogram koszenia, a jeśli na pokładzie jest czujnik deszczu, to robot sam przerwie pracę w razie wystąpienia opadów.

Życiodajne źródło wody

Zostańmy jeszcze w ogrodzie, ponieważ trawnik potrzebuje nie tylko regularnego strzyżenia i koszenia, ale także nawadniania. Możecie więc zastanowić się nad zainstalowaniem automatycznego systemu, który po zaprogramowaniu zadba o to, żeby rośliny w ogrodzie nie wyschły. Tego typu rozwiązanie potrzebuje jednak nieco więcej przygotowań. Jeżeli będziecie czerpać wodę ze studni, to przyda się dodatkowa pompa. Ciśnienie wody powinno mieścić się w przedziale od 2,5 do 4 bar. Ważne jest odpowiednie rozplanowanie zraszaczy i linii kroplujących. Do centralki można dokupić czujnik wilgotności gleby i opadów, co pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za wodę.

d3mlp2m

Bezpieczna żywność

Przezorni zawsze odpowiednio planują zakupy spożywcze przed wyjazdem na wakacje, ale zdarza się też tak, że wyjazd jest spontaniczny lub po prostu chce się mieć jakieś zapasy jedzenia, żeby nie robić zakupów np. w drodze powrotnej. Tu z pomocą przychodzą odpowiednie funkcje w lodówkach. Pierwsza z nich to no frost, która zapobiega osadzaniu się szronu. Zadba ona nie tylko o świeżość jedzenia, ale także nie zastanie was powódź, jeśli w okolicy nastąpi przerwa w dostawie prądu. Druga przydatna funkcja to tryb wakacyjny i tu zadbacie przede wszystkim o obniżenie rachunków za prąd, ponieważ zmniejsza się poziom pracy w chłodziarce i temperatura w komorze wzrasta do przedziału pomiędzy 10 a 15 stopni Celsjusza. Zamrażarka będzie nadal pracowała w normalnym trybie. Opcji tej można używać tylko po uprzednim opróżnieniu lodówki z produktów, które mogą szybko się zepsuć i spleśnieć.

Bezpieczny i ekonomiczny dom

Gadżety typu smart mogą również w sposób pasywny zadbać o bezpieczeństwo domu albo pomóc w zmniejszeniu rachunków za prąd. W tym pierwszym przypadku na rynku jest spory wybór czujników, kamer monitoringu połączonych z czujnikami ruchu, syrenami alarmowymi oraz możliwością przesyłu danych do chmury, a także domofony wideo z funkcją powiadamiania w telefonie o tym, że ktoś właśnie dzwoni do furtki. Dzięki temu sprzętowi dowiecie się kto, kiedy i w jaki sposób próbował dostać się do środka. W przypadku domofonów możecie także porozmawiać z osobą, która dzwoni, nawet jeśli jesteście na drugim końcu świata. Oczywiście sprzęt musi być połączony z siecią i wasz smartfon również. Kamery monitoringu możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Różnią się przede wszystkim stopniem odporności na działanie warunków atmosferycznych oraz niektórymi parametrami, zwłaszcza tymi dotyczącymi pracy w nocy.

Druga grupa inteligentnych urządzeń to wszelkiego rodzaju oświetlenie oraz gniazdka elektryczne. Inteligentny sprzęt pozwoli wam oszczędzić na rachunkach za prąd. Gniazdka są wpinane do już istniejącej instalacji, więc pełnią rolę bufora. Możecie z ich pomocą włączać i wyłączać różne urządzenia. Przyda się to np. jeżeli zapomnicie czegoś odłączyć, a jest to sprzęt pobierający prąd lub powodujący zagrożenie jak np. niewyłączone żelazko. W przypadku oświetlenia można przy okazji stworzyć wrażenie, że ktoś jednak jest obecny w domu i np. ustawić harmonogram, kiedy światła mają się zapalać i gasnąć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3mlp2m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3mlp2m