Zanim sprzedasz mieszkanie... Przygotowanie mieszkania do sprzedaży w 7 krokach
Stare instalacje, wystrój do wymiany, jakość materiałów budowlanych... Zanim sprzedasz mieszkanie na rynku wtórnym, będziesz musiał odpowiadać na rozmaite wątpliwości potencjalnych nabywców. Twoim argumentem jest jednak odpowiednie przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Zobacz, jak dzięki drobnym zabiegom sprzedać mieszkanie z zyskiem.
29.01.2014 09:10
Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem: oferta
Konkurencja ofert deweloperskich, które obecnie mogą uwzględniać dofinansowanie w ramach programu MDM, to dla właścicieli gotowych mieszkań na sprzedaż realne zagrożenie. Dlatego perspektywa doprowadzenia do transakcji zależy w dużym stopniu od atrakcyjności zaproponowanej przez nich ceny. Trudno jednoznacznie wskazać uniwersalne warunki, które zadowolą obie strony. To wypadkowa różnych czynników, jak sytuacja rynkowa, lokalizacja, stan lokalu. Zawsze warto założyć sobie pewien margines z kwotą na negocjacje – ale nie za duży, bo do negocjacji może wówczas w ogóle nie dojść.
Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem: wystrój
Szeroko pojęty wystrój wnętrz może być traktowany jako atut, ale też wada oferty sprzedaży mieszkania. Przyszły lokator ma często własną wizję wystroju, której realizacja sprawi, że poczuje się dobrze w swoich nowych czterech ścianach. Dlatego przed jego wizytą lepiej schować zindywidualizowane dekoracje: pamiątki, zdjęcia rodzinne czy eksponaty związane z zainteresowaniami domowników. Oczywiście zawsze może się okazać, że trafimy na bratnią duszę, ale takie założenie obarczone jest dużym ryzykiem. Pamiętaj przy tym, że atrakcyjne wnętrze to wnętrze wysprzątane.
Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem: remont
W niektórych przypadkach przed sprzedażą mieszkania wskazane jest też odświeżenie aranżacji wnętrz, np. poprzez pomalowanie ścian. Nawet do najdrobniejszych prac wykończeniowych należy się przyłożyć, by nie przyniosły skutków odwrotnych do zamierzonych (zacieki, widoczne niedoskonałości ścian). – Aby uzyskać całościowy, pozytywny efekt, staranne malowanie można poszerzyć o wcześniejsze wyrównanie gładzią szpachlową pokrywanej powierzchni i zabezpieczenie jej gruntem – wskazuje Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej. – W łazience lub kuchni warto też sprawdzić, czy okolice narażone na działanie wody nie wymagają poprawek, np. w postaci nowej warstwy silikonu. To niewiele kosztuje, a potrafi zdziałać cuda - dodaje ekspert.
Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem: usterki
Prace remontowe to także okazja do pozbycia się niektórych drobnych, ale dokuczliwych usterek. Nawet jeśli nie zostaną one zauważone przed sprzedażą mieszkania, to późniejsze ich odkrycie pozostawi niesmak po byłych właścicielach lokalu.
Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem: przestrzeń
Stworzenie klimatu, w którym przyszły lokator poczuje się dobrze, polega m.in. na ukazaniu wnętrza w jak najlepszym świetle. Dosłownie. Czyste, odsłonięte okna i przyjemne oświetlenie sprzyjają pozytywnym efektom przestrzennym nawet w dość ciasnych pokojach. – Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wrażenia optyczne jest kolor ścian: jasne, chłodne barwy powiększają optycznie pomieszczenia – dodaje Marek Zając z Bolix.
Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem: sąsiedzi
Choć obecnie więzi międzysąsiedzkie są dużo luźniejsze niż kiedyś, warto dbać przynajmniej o ich poprawność. Skutkować to może nie tylko pomocą w nagłej potrzebie, lecz także dobrym słowem o nas w trakcie ewentualnej rozmowy z bardziej dociekliwymi nabywcami mieszkania.
Lokalizacja to jeden z elementów oferty sporzedaży mieszkania, na który nie mamy wpływu. Budynek stoi i już. Możemy jednak w negocjacjach podkreślać jej walory. Dla niektórych będzie to bliskość centrum, dla innych przeciwnie - oddalenie od starówki. W każdym przypadku można jednak eksponować rzeczywiste argumenty przemawiające za daną opcją. Podobnie jak z wykończeniem domu, chodzi tu o wydobycie faktycznych walorów, a nie o ukrywanie wad. A te znajdą się zawsze, jeśli osoba szukająca nowego lokum będzie tylko tego chciała.