Zanim fundament - badania geologiczne
Aby nasz dom nie okazał się w przyszłości kolosem na glinianych nogach, musimy postawić go na odpowiednim fundamencie. Rodzaj fundamentów zależy nie tylko od wielkości domu, ale w dużej mierze od rodzaju podłoża, które występuje na naszej działce. Aby go określić, niezbędne są badania geologiczne.
Badania geologiczne nie są obowiązkowe, są jednak wskazane. Bez nich nasze fundamenty mogą nie spełniać dobrze swojej roli, może się też okazać, że postawienie domu w wybranym przez nas miejscu będzie wymagało dużo większych nakładów finansowych niż zakładaliśmy. Badania polegają w głównej mierze na sprawdzeniu jaka jest wytrzymałość gruntu, jego struktura i poziom wód gruntowych.
25.03.2013 10:50
Jak wygląda badanie
Rozpoznanie geologiczne najlepiej jest zlecić specjalistycznej firmie. Geotechnik wykona kilka odwiertów czyli małych otworów w ziemi, przeważnie na głębokość 3-5 m (w zależności od tego czy dom ma być podpiwniczony, czy nie). Dokona także odpowiednich pomiarów oraz wyśle próbki do laboratorium. Po zakończeniu prac i badań zostanie przygotowana dokumentacja. Zawiera ona dokładne miejsca pobrania próbek zaznaczone na mapce, przekroje geotechniczne odwiertów, poziom wód gruntowych a także wnioski z badań. Dodatkowo w dokumentacji powinny znajdować się wytyczne dotyczące budowy domu np. rodzaju i głębokości fundamentów.
Warunki gruntowe
Rodzaj i koszt fundamentów zależy w dużej mierze od rodzaju gruntu na działce. Najlepiej jest, gdy badanie geotechniczne wykaże, że na naszej działce jest grunt przepuszczalny, nośny i niespoisty np. piasek albo pospółka. Podłoże to dobrze przepuszcza wodę, która nie zbiera się przy fundamentach i nie powoduje ich zwilgotnienia. Grunty niespoiste osiadają też bezpośrednio po pełnym obciążeniu fundamentów.
Podłoże spoiste, nieprzepuszczalne np. glina lub piaski gliniaste albo podłoże z przewarstwieniami może wymagać od nas dużo większych nakładów finansowych na fundamenty (inny rodzaj fundamentów oraz sposób ich hydroizolacji). Grunty spoiste i słaboprzepuszczalne łatwo się zawilgacają. Osiadanie tych gruntów jest długotrwałe, może trwać nawet kilka lat. Nierówne osiadanie gruntów z przewarstwieniami może być niebezpiecznie dla konstrukcji domu i powodować pęknięcia.
Najbardziej skomplikowane, a przez to najdroższe fundamenty, będą potrzebne na działce, na której jest grunt nienośny, do którego możemy zaliczyć np. torf oraz niezagęszczone nasypy. Często najlepszym rozwiązaniem w przypadku gruntu nienośnego jest - jego wymiana. O ile zalega on na głębokość do 2-3 m można go wywieźć i przywieźć na to miejsce różnoziarnisty piasek. W innym przypadku tańszym rozwiązaniem może okazać się poszukanie innej działki pod budowę domu.
Niespodzianki w ziemi
Może się zdarzyć, że badanie gruntu ujawni inne niż geologiczne „przeszkody” w łatwym i bezproblemowym ułożeniu fundamentów. Na naszej działce mogą się znajdować stare, zapomniane rury ciepłownicze lub kanalizacyjne, resztki fundamentów od dawno zburzonego domu albo nawet pokłady śmieci. Wszystko to podniesie koszt budowy domu, gdyż musimy dokładnie oczyścić teren przed postawieniem nowych fundamentów.
Poziom wód gruntowych
Jeżeli na naszej działce jest niski poziom wody gruntowej to nie mamy się czym martwić. Natomiast wysoki poziom wody gruntowej może znacznie utrudnić budowę fundamentów, zwłaszcza jeżeli chcemy wybudować dom z podpiwniczeniem. Budowanie fundamentów poniżej poziomu, na którym znajduje się woda gruntowa, nie jest proste i wymaga specjalnego zabezpieczenia wykopów przed zalaniem. Dodatkowo potrzebna będzie porządna izolacja przeciwwodna. Wszystko to znacznie podniesie koszty budowy domu.
Warto zapamiętać: Poziom wód gruntowych może się zmieniać w zależności od pory roku. Należy wziąć to pod uwagę wybierając rodzaj hydroizolacji fundamentów.
Ile kosztuje badanie geologiczne
Koszt wykonania odwiertów i sporządzenia dokumentacji różni się, w zależności od regionu kraju oraz zakresu prac. Średnio za tę usługę zapłacimy w wyspecjalizowanej firmie ok. 800-1500 zł. Pamiętajmy też, że cena może wzrosnąć, gdy okaże się, że budowa podłoża jest skomplikowana, i potrzebne są dodatkowe badania.