Prowansja stała się wyznacznikiem stylu architektonicznego, którego popularność mimo upływu tylu lat wciąż nie słabnie. Jakie są jego znaki charakterystyczne? Czym wyróżniają się domy, które rozsławiły południowy wschód Francji?
Prowansja stała się wyznacznikiem stylu architektonicznego, którego popularność mimo upływu tylu lat wciąż nie słabnie. Jakie są jego znaki charakterystyczne? Czym wyróżniają się domy, które rozsławiły południowy wschód Francji?
Ponieważ architektoniczny styl prowansalski w dużej mierze nawiązuje do przyrody regionu Francji położonego nad Morzem Śródziemnym, ma on wiele wspólnego ze stylem rustykalnym. Wykorzystuje materiały budowlane pochodzące z okolicy, w której powstał budynek, jest na wskroś ekologiczny. Elementy wykończeniowe to tradycyjne zdobienia, głównie o znaczeniu funkcjonalnym. Masywne konstrukcje są znakiem ponadczasowej trwałości i wytrzymałości.
Dom z prowansalskim urokiem
Budynki wzniesione w stylu prowansalskim są mocno osadzone w ziemi, sprawiają wrażenie ciężkich i masywnych. Wynika to w dużej mierze z charakterystyki materiałów, z jakich wzniesiono ich mury. Ściany bowiem zazwyczaj powstawały z kamienia i cegły, niejednokrotnie można też spotkać połączenie tych materiałów. Drewniane elementy konstrukcyjne są chętnie eksponowane, co widać głównie we wnętrzach. Mury pozostawały głównie surowe, dzięki czemu podkreślały strukturę i naturalny kolor materiałów budowlanych.
Dom z prowansalskim urokiem
Podróżując przez Prowansję, można też zauważyć budynki o pobielonych ścianach. Domy przykryte są zazwyczaj spadzistymi dachami z ręcznie produkowanej dachówki ceramicznej. Dzięki temu na połaci widoczny jest wyjątkowy rysunek wypalanej gliny. Można też zaobserwować dachy wykończone łupkiem lub gontem.
Dom z prowansalskim urokiem
Styl prowansalski jest bardzo pojemny - przejawia się zarówno w prostym budownictwie wiejskim, jak i w bardziej ekskluzywnych willach charakterystycznych dla południa Francji. Dlatego w Prowansji spotkać można parterowe budynki przykryte jedno- lub dwuspadowymi dachami o niedużym kącie nachylenia, a obok nich piętrowe, monumentalne domy o bardzo spadzistych, rozbudowanych dachach, wieżyczkach, lukarnach itp.
Dom z prowansalskim urokiem
Budynki mają nieregularną elewację kamienną, często z jasnego piaskowca, lub bardziej jednolitą - z ciemnej cegły. W niektórych domach jedyną ozdobą są zewnętrzne parapety, w innych jednak można zaobserwować bogactwo architektoniczne: okazałe frontony, portyki, gzymsy i fasadowe sztukaterie. W tym stylu mieszczą się więc zarówno pełne uroku wiejskie chatki, jak i arystokratyczne małe pałace czy zamki. Prowansja to mieszanka prowincjonalnej prostoty i luksusu.
Dom z prowansalskim urokiem
Jednym z najbardziej ozdobnych elementów w stylu prowansalskim są okna - wyposażone w szprosy i piękne, drewniane okiennice. Stolarka i przesłony maluje się na wyrazisty kolor lub pozostają śnieżnobiałe. Dodatki, które podkreślają urodę przeszkleń, to sielskie firanki oraz nieodzowne kwiaty na parapetach. Tak projektowane okna nawet prostej, sześciennej bryle domu dodają splendoru. W dużej mierze to właśnie okna kreują styl prowansalski, w którym tak wyraźnie urzeczywistnia się francuski romantyzm.
Dom z prowansalskim urokiem
Podstawą aranżacji pomieszczeń domu w stylu prowansalskim jest utrzymanie wewnątrz przyjemnego chłodu, zbawiennego w czasie panujących latem upałów. Posadzki i ściany często pozostają kamienne, a beżowy kolor piaskowca rozświetla wnętrza. Pięknie komponują się z nimi odsłonięte belki stropowe i inne elementy konstrukcyjne.
Dom z prowansalskim urokiem
Dopełniające kolory wystroju to błękit, fiolet i odcienie żółtego. Naturalne tkaniny, takie jak len i bawełna, przybierają barwy ziemi. Często są ozdabiane motywami roślinnymi oraz kwiatowymi. Elementem dekoracyjnym są ceramiczne naczynia, porcelana, wiklinowe koszyki i suszone bukiety. Nie może zabraknąć też doniczek z ziołami oraz lawendą, która jest symbolem Prowansji.