Zamiast wody butelkowej. Postaw na dzbanki filtrujące
Upały nie ustępują, a latem warto pamiętać o należytym nawodnieniu organizmu. Zamiast sięgać po plastikowe butelki i dźwigać ze sobą całe zgrzewki wody za każdym razem gdy wracasz z zakupów, postaw na tańszą i lżejszą alternatywę. Wodę zdatną do picia masz w kranie.
20.08.2020 14:47
Nie musisz jej przegotowywać, wystarczy dzbanek z filtrem i możesz cieszyć się krystalicznie czystą i smaczną wodą bez zbędnych komplikacji. Jeden wkład starcza na wiele litrów, a dzbanek wykonany z hartowanego szkła lub wysokiej jakości tworzywa przetrwa całe lata.
Dla dobra środowiska
Przeciętny człowiek powinien wypijać około 1,5 litra wody dziennie. Jeśli przeliczysz to na butelki, które potem trafiają do śmieci, wynik będzie całkiem spory. Kupowanie wody w takiej formie może być zabójcze dla środowiska, a także twojego kręgosłupa. Z jednej strony generujesz dodatkowe kilogramy plastiku, z drugiej musisz pamiętać o kupowaniu ciężkich zgrzewek, które w lato towarzyszą prawie każdym większym zakupom. Zamiast tego możesz postawić na wodę z kranu.
Czy można pić kranówkę?
Wśród wielu osób utarło się przekonanie, że kranówka nadaje się do spożycia dopiero po przegotowaniu. Faktycznie jeszcze trzydzieści lub czterdzieści lat temu picie jej bez przegotowania wydawało się niemożliwe, gdyż woda z kranu pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie restrykcje, które musi spełniać woda przed dostarczeniem do domu są na tyle duże, że nie może być mowy o jakiejkolwiek szkodliwości wody z kranu.
Wystarczy tylko odpowiednio ją przefiltrować. Jeśli więc masz opory przed piciem wody prosto z kranu, zainwestuj w filtry. Jedna sztuka wystarczy na przefiltrowanie około 150-200 litrów wody czyli mniej więcej miesiąc intensywnego użytkowania. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni dzbanek oraz filtr i gotowe – po minucie przefiltrowana woda trafia do umieszczonego poniżej filtra zbiorniczka i jest gotowa do wypicia.
Jeśli nie przepadasz za wodą niegazowaną, również będziesz w stanie znaleźć coś dla siebie. Warto zainwestować w niewielki saturator. Urządzenie zajmuje niewiele miejsca i z łatwością zmieścisz je na kuchennym blacie. Podobnie jak w przypadku dzbanków filtrujących musisz liczyć się z zakupem specjalnego naboju, który będzie odpowiedzialny za nagazowanie wody. Jego cena jest niewielka, a starcza na około 60 litrów wody.
Z czego składa się filtr do wody?
Wewnątrz zbiorniczka wykonanego z tworzywa możemy znaleźć substancje jonowymienne, których zadaniem jest usunięcie jonów odpowiedzialnych za twardość wody oraz sprawiające, że po przefiltrowaniu ta staje się o wiele bardziej klarowna. Węgiel aktywny ma natomiast za zadanie usunąć z wody wszelkie zanieczyszczenia i chlor, który niszczy bakterie, ale za to pozostawia delikatny zapach.
Pamiętaj, że każdy dzbanek wspiera konkretny rodzaj filtrów, dlatego przed zakupem zwróć uwagę na to, czy osobne wkłady są łatwo dostępne i ile kosztują. Wybierając dzbanek zwróć również uwagę na to, czy można myć go w zmywarce. W ten sposób zapewnisz sobie sterylną czystość.