Żaluzje zaciemniające – jak działają i gdzie się sprawdzą? Zalety pełnego zaciemnienia

Efektywny odpoczynek wymaga odpowiednich warunków. Wiele osób nie jest w stanie zrelaksować się ani zapaść w głęboki sen, gdy do pokoju wpadają promienie słoneczne. Ciekawym rozwiązaniem w takim wypadku są żaluzje zaciemniające. Sprawdź, jak działają takie osłony okienne i w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

Czym wyróżniają się żaluzje zaciemniające?

Żaluzje wewnętrzne zaciemniające to specjalny typ osłony okiennej, który blokuje przenikanie do wnętrza promieni słonecznych, zapewniając całkowite zaciemnienie. Są wykonane ze specjalnych materiałów o wysokiej gęstości, które efektywnie blokują światło. 

Podczas gdy tradycyjne rolety pozwalają regulować ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia, żaluzje zaciemniające ustawione w pozycji zamkniętej w ogóle ich nie przepuszczają. Dzięki temu zapewniają jeszcze większą prywatność i umożliwiają uzyskanie całkowitego zaciemnienia. 

W zależności od wybranego modelu rolety zaciemniające mogą być sterowane manualnie albo automatycznie. Takie osłony okienne pozwalają stworzyć w domu lub mieszkaniu idealne warunki do odpoczynku, oglądania telewizji czy pracy. 

Zalety pełnego zaciemnienia we wnętrzach

Żaluzje całkowicie zaciemniające pozwalają uzyskać ciemność w pokoju niezależnie od pory dnia. To świetnie rozwiązanie dla osób, które nie potrafią się zrelaksować, gdy do wnętrza wpadają promienie słoneczne. 

Jeśli pracujesz na nocne zmiany, rolety zaciemniające po powrocie do domu pozwolą uzyskać komfortowe warunki do snu. To świetne rozwiązanie w przypadku pomieszczeń, które są położone od strony południowej, gdy w ciągu dnia chcesz odpocząć od blasku promieni. 

Żaluzje zaciemniające sprawdzą się w okresie, gdy słońce wschodzi bardzo wcześnie. Dzięki takim osłonom okiennym sam zadecydujesz, kiedy wpuścisz światło do swojej sypialni. Modele zaciemniające to również świetne rozwiązanie dla fanów filmów. Dzięki zaciemnieniu o każdej porze dnia możesz stworzyć warunki, jak w kinowej sali. 

Jakich materiałów używa się w żaluzjach zaciemniających?

Żaluzje zaciemniające produkuje się z materiałów sztucznych, takich jak np. poliester, które wyróżnia zwiększona gęstość splotu. Tkaniny typu blackout są najczęściej pokrywane z jednej strony gumą, która sprawia, że roleta w ogóle nie przepuszcza światła. Takie osłony okienne po zewnętrznej stronie wykonuje się zazwyczaj z białej albo kremowej tkaniny, aby skutecznie odbić promienie. 

Materiał wykorzystywany do produkcji żaluzji zaciemniających jest bardziej wytrzymały i wyróżnia się trwałością. Takich rolet nie można co prawda prać, ale w razie potrzeby w każdej chwili można je odkurzyć szczotką lub przetrzeć zwilżoną szmatką. 

Czy żaluzje zaciemniające pomagają w izolacji termicznej?

Główną funkcją żaluzji zaciemniających jest blokowanie promieni słonecznych. Z tego powodu osoby, które nie są zainteresowane uzyskaniem pełnego zaciemnienia, tylko maksymalnej izolacyjności termicznej, powinny zastanowić się nad zakupem rolet termicznych. 

Nie ma jednak wątpliwości, że gęsty materiał, z którego są wykonane żaluzje zaciemniające i funkcja odbijania promieni słonecznych wpływają pozytywnie na utrzymanie komfortowej temperatury we wnętrzu. Dzięki zasłonięciu takich rolet latem można zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Zimą gruba tkanina stanowi dodatkową warstwę izolacyjną, która chroni przed zimnem od szyby. 

Gdzie najlepiej zamontować żaluzje zaciemniające?

Żaluzje zaciemniające sprawdzą się w wielu pomieszczeniach. Ich wysoka funkcjonalność sprawia, że są coraz częściej wybierane nie tylko do domów i mieszkań, ale również biur czy pracowni. 

Rolety zaciemniające do sypialni pozwalają zapewnić komfortowe warunki do snu. Ustawiając je w pozycji zamkniętej, zablokujesz światło lamp dostające się do środka, a rano opóźnisz wpadnięcie do wnętrza światła słonecznego. W ten sposób zwiększysz komfort odpoczynku i poprawisz jakość snu. 

Szczególnie istotne korzyści z pełnego zaciemnienia można odczuć w przypadku dzieci. Montując takie rolety, zapewnisz im spokojne warunki snu, niezależnie od pory dnia czy warunków panujących za oknem. To świetne rozwiązanie w przypadku popołudniowych drzemek i dzieci, które mają płytki sen. 

Żaluzje zaciemniające będą idealnym rozwiązaniem do pokoju kinowego. Jeśli lubisz oglądać filmy i irytują Cię odbijające się od telewizora promienie słoneczne, zamontuj takie osłony i ciesz się komfortowymi warunkami wizualnymi o każdej porze dnia. 

W przedsiębiorstwach rolety zaciemniające są chętnie montowane w salach konferencyjnych. Dzięki nim można w kilka chwil zablokować dostęp światła do wnętrza i stworzyć odpowiednie warunki do prezentacji. Takie osłony są też chętnie wybierane do hoteli, którym zależy na zapewnieniu gościom jak najwyższej jakości odpoczynku. 

Montaż żaluzji zaciemniających krok po kroku

Montaż żaluzji zaciemniających można przeprowadzić inwazyjnie albo bezinwazyjnie. W pierwszym przypadku konieczne będzie wykonanie dziur, do których przymocowany będzie mechanizm mocujący. Montaż bez wiercenia to rozwiązanie dla osób, które nie mają odpowiedniego sprzętu lub zależy im na możliwości szybkiego demontażu w przyszłości. W tym przypadku wykorzystywane są dedykowane haki bądź uchwyty wyposażone w taśmę dwustronną. 

W obu przypadkach montaż żaluzji zaciemniających to tylko kilka prostych kroków. Zacznij od dokładnego wymierzenia miejsca montażu uchwytów. Następnie zamocuj je nad wnęką okienną, na suficie albo na ramie okna. W kolejnym kroku włóż górną część rolety w prowadnice. Na koniec sprawdź, czy mechanizm sterowania działa płynnie. 

Jeśli postawisz na zaciemniające żaluzje wertykalne, które zaplanujesz zamontować we wnęce, w czasie zamówienia odejmij kilka milimetrów od jej szerokości, aby mieć pewność, że lamele do żaluzji pionowych się w niej zmieszczą. 

Dobór koloru żaluzji zaciemniających do aranżacji

Żaluzje zaciemniające nie tylko zapewniają funkcjonalność, ale również mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny w Twoim wnętrzu. 

Do wyboru masz szeroką gamę barw, które dopasujesz do stylu wykończenia. Najbardziej uniwersalne, a przez to najchętniej wybierane, są odcienie nawiązujące do natury utrzymane w stosowanej kolorystyce bieli, szarości i beżu. Mimo zastosowania do produkcji rolet zaciemniających specjalnego materiału, wybierając taki produkt, nie musisz rezygnować z oryginalnych kolorów, jeśli lubisz nietuzinkowe rozwiązania. W ten sposób możesz stworzyć z osłony okiennej ciekawą ozdobę i ożywić z jej pomocą wnętrze. 

Jaki jest koszt żaluzji pionowych zaciemniających?

Cena żaluzji zaciemniających na wymiar zależy przede wszystkim od wybranego rozmiaru osłony. Wpływ na końcowy koszt może mieć też m.in. kolor czy szerokość pasa wertikali. Przeciętna cena żaluzji zaciemniających to kilkaset złotych. 

Żaluzje pionowe na wymiar z opcją zaciemnienia dostępne w sklepie Żaluzjeonline.pl zamówisz przez internet według indywidualnej specyfikacji. W wygodnym konfiguratorze wybierzesz nie tylko dokładne wymiary i kolor swoich rolet, ale również m.in. pozycję pasów czy sposób montażu. Dzięki temu w kilka chwil poznasz cenę swoich żaluzji. 

Rolety zaciemniające to niezwykle użyteczne osłony okienne, które pozwalają uzyskać pełne zaciemnienie pomieszczenia nawet w ciągu słonecznego dnia. Dzięki temu zapewniają komfortowy odpoczynek i pozwalają stworzyć dobre warunki do korzystania z urządzeń elektronicznych. Swoje żaluzje zaciemniające możesz zamówić na wymiar w wybranym kolorze. 

Źródło artykułu:WP Dom
domżaluzjeokna

Wybrane dla Ciebie