Trwa ładowanie...
d2w17aj

Żaluzje drewniane czy rolety z materiału?

Do najpopularniejszych sposobów zaciemniania okien należą żaluzje i rolety. Porównujemy żaluzje drewniane z roletami z materiału.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Żaluzje drewniane czy rolety z materiału?
(Shutterstock.com)
d2w17aj

Żaluzje czy rolety? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Wielość rozwiązań i możliwości utrudnia wybór. My jednak poszliśmy krok dalej i odpowiadając na wątpliwości wielu internautów, postanowiliśmy porównać żaluzje z drewna i rolety z materiału. Wychodzimy bowiem z założenia, że te dwa typy nadają się do wnętrz nowoczesnych. Żaluzje z materiału innego niż drewno jakoś nas nie przekonują, natomiast bogaty wybór rolet powoduje, że tylko one mogą stanąć w konury z żaluzjami. Porównanie czas zacząć!

Zalety żaluzji drewnianych
Największą zaletą żaluzji drewnianych jest ich naturalne piękno. Oznaczają bowiem mnogość odcieni i unikalne usłojenie. Takie żaluzje doskonale komponują się z meblami z drewna albo ramami okiennymi, co pozwala uniknąć przypadkowości w doborze materiałów. Ponadto wprowadzają ciepło i niepowtarzalny klimat. Drewniane lamele mogą mieć szerokość 25, 27, a nawet 50 mm. W porównaniu do rolet, żaluzje pozwalają regulować kąt padania światła. Nie trzeba więc przysłaniać okna całkowicie.

Ograniczenia i wady
Drewniane lamelki żaluzji nie są niestety pozbawione wad. Jako produkt naturalny są narażone na wykrzywianie, mają słabą powtarzalność kolorów i zmienny układ słojów. Jeśli więc komuś zależy na jednolitości elementów, nie będzie zadowolony z takiego rozwiązania. Żaluzje drewniane nie powinny być też stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Nie sprostają również wyzwaniu dużych przeszkleń.

d2w17aj

Rolety materiałowe
Niewątpliwą zaletą rolet materiałowych jest praktycznie nieograniczona paleta kolorów. Daje to ogromne możliwości aranżacji. Dodatkowo można też wybrać grubość materiału, która powoduje, że przepuszczalność światła słonecznego można sobie dobrać według upodobania. Najłatwiejsze w montażu są rolety w wersji mini.

Zaczepia się je bezpośrednio na skrzydle okna, nie wymagają przy tym wiercenia w nim otworów. Idealnie sprawdzają się na szybach, które są często otwierane lub uchylane – cały czas trzymają się blisko szkła. Klasyczne natomiast przeznaczone są do montażu na ścianie lub suficie, jednak dzięki specjalnym uchwytom nadają się również do powieszenia na ramie okiennej. Są też lżejsze niż żaluzje z drewna. Szczególną zaletą rolet materiałowych jest to, że można je mocować na bardzo szerokich oknach. W odróżnieniu od żaluzji pozwalają na całkowite zaciemnienie okna.

Wady rolet materiałowych
Rolety nie pozwalają na regulowanie kąta padania światła. Możemy je podnieść i opuścić na pożądaną wysokość, ale nie dostosujemy już tego, pod jakim kątem światło wpada do wnętrza. Większość rolet, jakie kupujemy, nie gwarantuje kompletnej prywatności – na ich tle na ogół widać sylwetki ludzi, znajdujących się w danym pomieszczeniu.

d2w17aj

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2w17aj

d2w17aj
d2w17aj