OgródZałóż domowy kompostownik. Sprawdź, co się nada

Załóż domowy kompostownik. Sprawdź, co się nada

Początek jesieni to odpowiedni czas na to, by pomyśleć o kompostowniku. Wrzucisz do niego wszystkie resztki pozostałe po porządkach – ścięte gałęzie, trawy i resztki z ogródka warzywnego. Dobrze zagospodarowany przetrwa nawet niskie, zimowe temperatury i w sam raz przyda się do wiosennych prac.

Docenisz kompostownik szczególnie wiosną
Docenisz kompostownik szczególnie wiosną
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

22.09.2021 17:14

Wyrzucając odpady razem ze śmieciami pozbywasz się cennego nawozu, który przyda się w twoim ogródku w przyszłym roku. Znacznie lepiej zrzucić je wszystkie na pryzmę albo do kompostownika, który możesz skonstruować samodzielnie lub zdać się na gotowe modele. Najważniejsze jest to, by pojemnik, który wybierzesz był odpowiednio luźny i zapewnił dostęp powietrza nawet do najgłębszych warstw.

Lepszy niż chemiczny nawóz

Kompost to doskonałe źródło próchnicy dla roślin. Odpowiednia konsystencja gleby zapobiega wypłukiwaniu wartości odżywczych podczas deszczu, a dodatkowo działa jak gąbka, wchłaniając wilgoć przez o wiele dłuższy czas. Odpowiedni poziom próchnicy sprawia, że ziemia staje się bardziej luźna, a substancje niezbędne do wzrostu roślin wchłaniają się głębiej i są powoli oddawane. Dobra jakość podłoża wspomaga uodparnianie roślin na suszę i mróz. Naturalny kompost jest w pełni ekologiczny i dodatkowo bezpieczny dla wszystkich zwierząt żyjących w glebie. Świetnie sprawdzi się zarówno do roślin rabatowych, jak i warzyw.

Co wrzucić do kompostownika?

Na kompost najlepiej nadają się organiczne resztki posiłków w postaci resztek warzyw i owoców czy skorupek jajek, a nawet fusów z kawy czy herbaty. Warto wprowadzić do kompostu również resztki pozostałe po pieleniu działki – chwasty wrzucamy tylko wtedy, gdy nie mają jeszcze zawiązków nasion. W przeciwnym wypadku możesz mimowolnie rozsiać je po twoim ogródku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kompostować nawet papier, tekturę czy wytłoczki po jajkach, dobrze byłoby jednak je najpierw rozdrobnić. Pamiętaj również, żeby nie wrzucać do środka resztek mięs ani tłuszczu oraz kości – ich zapach może przyciągnąć szkodniki.

Jak najlepiej ustawić kompostownik?

Kompostownik nie jest zbyt reprezentacyjnym ogrodowym dodatkiem , więc powinien stać raczej na uboczu, by nie zaburzać kompozycji ogrodu. Nieszczelna budowa kompostownika może być zarówno wadą, jak i zaletą. Powietrze swobodnie przepływa przez najgłębsze warstwy resztek, ale w cieplejsze i suche dni może nadmiernie przesuszyć kompost. Dlatego lepiej ustawić go w miejscu osłoniętym od słońca i wiatru, na przykład niedaleko ogrodowej szopy lub pod drzewami. Pamiętaj, że masa musi być cały czas wilgotna, więc w okresach długotrwałej suszy trzeba będzie monitorować jej stan.

Źródło artykułu:WP Dom
poradnik kupującegokompostownikkompostowanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)