Trwa ładowanie...

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to obecnie popularne rozwiązanie, wykorzystywane zazwyczaj w łazience i kuchni, ale niekiedy też w innych pomieszczeniach. Emisja ciepła przez promieniowanie daje przyjemne uczucie i umożliwia równomierny rozkład temperatury w całym wnętrzu. Jakie są zalety ogrzewania podłogowego? Czy każdy może sobie pozwolić na taką instalację w domu?

Zalety i wady ogrzewania podłogowegoŹródło: Shutterstock.com
d4adqbm
d4adqbm

Zalety ogrzewania podłogowego

W przypadku ogrzewania podłogowego funkcję grzejnika pełni podłoga, która zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym pokoju. Nie występuje tu więc problem stref bardziej ciepłych czy niedogrzanych - odczuwalny jest przyjemny efekt podgrzewanej podłogi.

Podgrzewana podłoga oddaje większość ciepła przez promieniowanie. Sprawia to, że ogrzewane jest nie tylko powietrze, ale również ściany. Dzięki temu można np. utrzymać temperaturę o 2 st. C niższą niż we wnętrzu z tradycyjnymi grzejnikami, a domownicy wcale nie odczują tej zmiany.

Zalety ogrzewania podłogowego docenią również alergicy. Nie powoduje ono ruchów powietrza, więc unoszenie się kurzu w mieszkaniu jest ograniczone do minimum. Co więcej, nie stwarza też możliwości rozwoju pleśni i grzybów. Mniejszy jest też efekt wysuszenia powietrza w pomieszczeniu. Plusem takiego systemu jest też brak widocznych grzejników, co daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza i wykorzystania powierzchni ścian. Zastosowanie podgrzewanej podłogi nie przyczynia się do powstania smug, które tworzą się na ścianach przy grzejnikach.

Warto też dodać, że ogrzewana podłoga jest tańsza w eksploatacji, gdyż woda w rurach grzejnych nie osiąga większej temperatury niż 45 st. C, co znacznie ogranicza straty ciepła z instalacji, a co za tym idzie - i rachunki. Więcej na temat plusów ogrzewania podłogowego, jak również dokładne zestawienia kosztów montażu i późniejszego użytkowania znajdziesz w tych materiałach.

d4adqbm

Wady ogrzewania podłogowego

O ile eksploatacja ogrzewania podłogowego jest tania, o tyle jej budowa generuje większe koszty niż prosta instalacja tradycyjna. Wynika to głównie z konieczności zastosowania większej ilości rur, ułożenia specjalnej warstwy grzejnej, izolacji cieplnej oraz użycia odpowiedniej armatury.

Już na etapie projektowania ogrzewania podłogowego będziemy musieli przewidzieć, czy w naszym mieszkaniu ułożymy wykładzinę, terakotę czy panele podłogowe. Dlaczego? Podgrzewana podłoga wykonana dla terakoty nie spełni swojego zadania, gdy zamienisz podłogę na wykładzinę. Z kolei zamieniając wykładzinę na płytki podłogowe sprawisz, że podłoga będzie zbyt gorąca, co przyczyni się do dużego dyskomfortu domowników.

Wadą ogrzewania podłogowego jest też konieczność użycia materiałów przeznaczonych do wykonania podłogi grzejnej i rozplanowania rozmieszczenia mebli w pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne?

Za instalację podłogowego ogrzewania elektrycznego zapłacimy mniej niż za system wodny, gdyż składa się wyłącznie z kabli grzejnych, uchwytów mocujących i cienkiej maty grzejnej. Wysoki koszt ogrzewania wodnego wynika z konieczności zakupu rur i rozdzielaczy, jak również wyposażenia kotłowni. Tak duży wkład finansowy przełoży się jednak na niższe koszty eksploatacji.

d4adqbm

Podłogowe ogrzewanie elektryczne będzie idealnym rozwiązaniem dla osób chcących ogrzewać swój dom okresowo. Plusem jest przede wszystkim możliwość instalacji ogrzewanej podłogi na istniejącą posadzkę, dlatego doskonale sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. Obsługa takiego ogrzewania jest bardzo łatwa, a ryzyko zamarznięcia instalacji ograniczone do minimum.

Jeśli jednak zależy ci na całorocznym ogrzewaniu domu jednorodzinnego, najlepszym wyborem będzie wodne ogrzewanie podłogowe. Koszty użytkowania są niższe, dlatego inwestycja w taki system zwróci się po pewnym okresie eksploatacji. Minusem jest jednak trudność wykonania instalacji wodnej, dlatego powinna być zaprojektowana już na etapie projektu domu.

d4adqbm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4adqbm