Trwa ładowanie...

Zakup oświetlenia do domu. Uwaga na błędne oznaczenia!

Z badań wynika, że niektórzy producenci oświetlenia umieszczają na opakowaniach lamp LED błędne oznaczenia. Rozczarowanie po zakupie może być spore, dlatego warto zwracać uwagę przede wszystkim na wartość strumienia światła wyrażoną w lumenach.

Zakup oświetlenia do domu. Uwaga na błędne oznaczenia!Źródło: Shutterstock
d3d669q
d3d669q

Z badań wynika, że niektórzy producenci oświetlenia umieszczają na opakowaniach lamp LED błędne oznaczenia. Rozczarowanie po zakupie może być spore, dlatego warto zwracać uwagę przede wszystkim na wartość strumienia światła wyrażoną w lumenach.

Tradycyjne żarówki, chociaż wciąż w wielu domach obecne i stosowane, stopniowo przechodzą do historii, wypierane przez bardziej efektywną technologię LED.

Tradycyjna żarówka a lampa LED

Podstawowa różnica między dwoma rozwiązaniami tkwi w efektywności energetycznej. Lampa LED potrzebuje znacznie mniej energii do wygenerowania takiej samej ilości światła, co tradycyjna żarówka. Osiąga się zatem ten sam efekt dużo mniejszym kosztem. W celu uzyskania takiej samej ilości światła, tradycyjna żarówka zużyje 60 W, a jej LED-owy zamiennik zaledwie 10 W, 9 W lub nawet 8 W w zależności od technologii producenta. Może się nawet zdarzyć, że lampa LED pobierająca 10 W wytwarza mniej światła niż ta, która zużywa 8 W. Dlatego też kierowanie się przy zakupie oświetlenia do domu wartością mocy w watach może być mylące.

Podstawowym kryterium wyboru lampy LED jest strumień świetlny, czyli liczba lumenów. Ponieważ nie nauczyliśmy się jeszcze dobrze nim posługiwać, producenci umieszczają na opakowaniu lampy LED informację mówiącą o tym, jakiej mocy żarówce odpowiada dana lampa LED.

Jeśli w domu wymieniasz tradycyjną żarówkę 60 W, trzeba kupić odpowiednik LED równoważny takiej mocy. Sprawa niby jest prosta, ale nie do końca. Zasada określania równoważności, chociaż określona regulacją prawną, nie zawsze jest wykonywana w sposób prawidłowy. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting są producenci, którzy deklarują zawyżoną moc równoważnej żarówki. – Co piąta lampa LED biorąca udział w badaniu była oznakowana zawyżoną wartością równoważnej mocy żarówki. Konsument kierujący się informacją podaną na opakowaniu lampy LED jest w ten sposób wprowadzany w błąd ­- mówi Narcyza Barczak-Araszkiewicz, dyrektor generalny Pol-Lighting.

d3d669q

Konsumencie, ucz się lumenów

Największa zidentyfikowana w badaniu rozbieżność między mocą równoważnej żarówki podaną przez producenta a wyliczoną na podstawie strumienia świetlnego lampy LED wynosiła ponad 20 W. Oznacza to, że lampa LED, która według informacji producenta stanowił zamiennik żarówki 88 W, odpowiada co najwyżej żarówce 66 W. Różnice mogą więc być spore, przez co i rozczarowanie kupujących może być niemałe. Na co zatem powinno się zwracać uwagę, aby nie paść ofiarą nieuczciwego producenta?

- Najczęściej używane w domu żarówki miały moc 60 W i 100 W. Ich energooszczędny ekwiwalent w postaci lampy LED otrzymamy, kupując żarówkę o mocy nie mniej niż 806 lumenów w pierwszym przypadku i co najmniej 1521 lumenów w drugim - radzi Andrzej Wiśniewski, ekspert Pol-Lighting.

Pomocne przy wyborze źródła światła jest zapoznanie się z tabelą konwersji, która wskazuje minimalną liczbę lumenów, jaką musi generować lampa LED, aby ilość emitowanego przez nią światła odpowiadała żarówce o określonej mocy w watach.

d3d669q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d669q