Zakup instalacji fotowoltaicznej – dofinansowanie, kredyt czy środki własne?

Chcesz zamontować instalację fotowoltaiczną, jednak zastanawiasz się, jak najrozsądniej do tego podejść? Sprawdź, jaką metodą zaoszczędzisz najwięcej, a która z nich nie będzie dobra dla twojego budżetu.

Zakup instalacji fotowoltaicznej – dofinansowanie, kredyt czy środki własne?
Źródło zdjęć: © Fotolia | ZStoimenov

24.08.2018 | aktual.: 24.08.2018 10:52

Fotowoltaika coraz bardziej przystępna cenowo
Osoby planujące montaż systemu fotowoltaicznego często zastanawiają się nad optymalnym sposobem finansowania inwestycji. Część zainteresowanych ma nadzieję, że podjęcie takiego proekologicznego przedsięwzięcia zostanie dofinansowane ze środków europejskich bądź krajowych. Dotacje na montaż odnawialnych źródeł energii były popularne jeszcze kilka lat temu, kiedy technologia była młodsza i droższa, co wówczas stanowiło przeszkodę w podjęciu inwestycji. Obecnie ceny kompletnych instalacji fotowoltaicznych spadły o blisko 40%. Ma to swoje odzwierciedlenie w znacznie niższych kwotach pozyskania dotacji. Obecne rządowe wsparcie rozwoju prosumenckich mikroinstalacji fotowoltaicznych sprowadza się przede wszystkim do zasad rozliczania z zakładami energetycznymi funkcjonującymi po 1 lipca 2016 roku. Zasady te umożliwiają magazynowanie nadwyżek energii w sieci elektroenergetycznej. Biorąc pod uwagę obowiązujące reguły rozliczania oraz obecne koszty instalacji, montaż paneli fotowoltaicznych jest korzystną inwestycją nawet przy braku dotacji.

Obraz
© Hewalex

Nieliczne gminy z dotacją unijną
Nie oznacza to jednak, że programy dofinansowujące zakup i montaż systemów PV zostały całkowicie wycofane. W niektórych województwach lub gminach w Polsce nadal można uzyskać wsparcie przedsięwzięcia. Najczęstszą formą są tu niskooprocentowane pożyczki na dogodnych warunkach, zamiast klasycznego dofinansowania. Tylko w nielicznych przypadkach jest możliwe częściowe umorzenie zaciągniętego kredytu, które pozwala na obniżenie ceny instalacji. W najkorzystniejszej sytuacji są mieszkańcy gmin, które pozyskują środki europejskie dla dużej ilości swoich mieszkańców. Wówczas na drodze postępowania przetargowego wybierany jest wykonawca wszystkich instalacji w gminie, a mieszkańcy kupują instalacje z dużym dofinansowaniem. Niestety, jedynie nielicznym gminom są przyznawane środki unijne, zatem grupa szczęśliwców mogąca zainstalować system PV z dotacją jest niewielka. W zdecydowanej większości przypadków inwestorzy planujący montaż instalacji fotowoltaicznej muszą zatroszczyć się o finansowanie we własnym zakresie.

Gotówka czy kredyt, a może kredyt z RRSO 0%?
Najczęściej oznacza to konieczność zakupu instalacji za gotówkę lub zaciągnięcia komercyjnego kredytu w banku. Niektórzy decydują się również na zakup instalacji w abonamencie, jednak praktyka i proste wyliczenia pokazują, że jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie. Rozsądnym kompromisem wydaje się być zakup instalacji rozłożony na 50 równych, nieoprocentowanych rat. Taki sposób finansowania instalacji fotowoltaicznych oferuje firma Hewalex we współpracy z bankiem Santander. Skorzystanie z oferty firmy Hewalex oznacza zakup urządzeń wysokiej jakości, profesjonalnego montażu, atrakcyjnej ceny i wygodnego finansowania w kredycie o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania (RRSO) równej 0%.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie www.hewalex.pl.

Źródło artykułu:hewalex.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)