Trwa ładowanie...
Anna Kowalska
10-07-2017 12:22

Zakasz rękawy i rozpocznij przygodę z upcyclingiem!

Czy chcesz, aby twój dom i ogród (lub balkon) wyglądały nieco bardziej oryginalnie? Czy stos rzeczy, których już nie potrzebujesz, z dnia na dzień staje się coraz większy? Upcycling jest doskonałym sposobem na przekształcenie starych, bezużytecznych na pozór przedmiotów w przyciągające uwagę elementy wystroju!

Zakasz rękawy i rozpocznij przygodę z upcyclingiem!Źródło: Quick-Step
dpvnfjj
dpvnfjj

Zwolennicy upcyclingu dają starym, używanym rzeczom drugie życie. Każdą z nich można ulepszyć, upiększyć i sprawić, że znowu stanie się pożyteczna. Wystarczy odrobina kreatywności i oryginalności. Upcycling jest u szczytu swojej popularność, nadszedł zatem czas, żebyś i ty zaczął ozdabiać wnętrze unikatowymi cudami.

Projektanci już to robią

Kupujemy zbyt dużo rzeczy, których w efekcie nie potrzebujemy i których prędzej czy później prawdopodobnie się pozbędziemy. Jednak nie wszystkie z tych przedmiotów muszą kończyć na śmietniku. Wielu projektantów wnętrz i mody już dawno doszła do tego wniosku.

Upcycling nie od razu zyskał na popularności, ale dziś to jeden z najważniejszych trendów związanych z ponownym wykorzystywaniem różnych przedmiotów i materiałów. Na wybiegach da się wypatrzeć niewiarygodnie wyglądające sukienki lub modne torby wykonane z kawałków starych tkanin i używanej odzieży.

Quick-Step
Źródło: Quick-Step

Stella McCartney poszła nawet o krok dalej: brytyjska projektantka na potrzeby jednej z najnowszych kolekcji użyła… plastiku wyłowionego z morza. Nawet tak duże marki jak H&M czy Adidas idą w kierunku upcyclingu. Architekci i artyści odkrywają możliwości ponownego wykorzystania drewna, odpadów i używanych przedmiotów w celu stworzenia unikalnych projektów i dzieł sztuki. Możliwości są nieograniczone, a rezultaty – wyjątkowe.

dpvnfjj

Upcycling to nie to samo co recycling

Upcycling często mylony jest z recyklingiem. Ten ostatni polega na przetwarzaniu zużytych lub wyrzuconych materiałów. Na przykład butelki z tworzywa sztucznego mogą być przetopione na nowe, podobnie jak szklane. To dobry sposób na walkę z produkcją zbyt dużej ilości śmieci. Jednak proces ten nie należy ani do najtańszy, ani do najbardziej przyjaznych dla środowiska. Ponadto oryginalny materiał traci na wartości.

W przypadku upcyclingu, stare przedmioty – dzięki oryginalnym i kreatywnym rozwiązaniom – zyskują drugie, o wiele lepsze życie. Idealnym przykładem są choćby drewniane palety: dzięki czyszczeniu i obróbce, można zamienić je w ogrodową sofę, huśtawkę lub stół. Dodatkowa warstwa farby w mgnieniu oka nada im zupełnie odmiennego wyglądu!

Wnętrze z charakterem

Dziś przywiązujemy niezwykle dużą uwagę do autentyczności, wykonania i sentymentów towarzyszących kupowanym przedmiotom. Coraz częściej decydujemy się na produkty z trwałych materiałów, meble z historią czy ekologiczną żywność i ubrania. Zabieramy się za własnoręczną produkcję ceramiki, malowanie naczyń i wszelkie inne prace typu DIY. Ekologiczne nastawienie nie musi wcale oznaczać kompromisu w kwestii stylu i szyku. Wręcz przeciwnie: wykonywanie rzeczy z odzyskanych materiałów nadaje domowi charakteru i jest to najlepszy sposób na stworzenie unikalnego wnętrza.

Deski podłogowe na nowo

Jeśli po montażu podłogi, pozostały Ci niewykorzystane kawałki desek, nie wyrzucaj ich, tylko pomyśl, do czego mogą się przydać. Czy uda ci się z nich wyczarować ramkę na zdjęcia lub wieszak na ubrania? A może deskę do krojenia?

dpvnfjj

Lubisz jazdę na rowerze? Wykorzystaj części ze starego jednośladu w celu stworzenia modnej ozdoby na ścianę. Użyj kawałka starej opony do wykonania kolczyków, wykorzystaj zużyty reflektor do wykreowania oryginalnej lampki na biurko, a starą kierownicę powieś na ścianie zamiast zwierzęcych trofeów czy poroży! Jak to zrobić? Nic prostszego:

  1. Odkręć kierownicę i siodełko.
  2. Połącz kierownicę z siodełkiem, lub wykorzystać samą kierownicę do stworzenia ”poroża”.
  3. Użyj piły ręcznej do wycięcia kształtu w drewnie lub laminacie.
  4. Osadź kierownicę i siodełko na panelu, tak żeby całość przypominała zwierzęce poroże.
  5. Przymocuj do siebie kierownicę i siodełko za pomocą kabla.
  6. Całość powieś na ścianie – nowa ozdoba z pewnością zachwyci gości!
Quick-Step
Źródło: Quick-Step
dpvnfjj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpvnfjj