Trwa ładowanie...

Zagraj światłem - jak oświetlić salon

Share
Zagraj światłem - jak oświetlić salonŹródło: shutterstock.com
d2zycsh

Salon* jest miejscem spotkań domowników, znajomych i przyjaciół. Dekorujemy i urządzamy go z dużą starannością, dlatego oświetlenie niech będzie nie tylko praktyczne, ale także dekoracyjne, przystosowane do wszystkich funkcji jakie ma pełnić.*

Rola światła

Oświetlenie główne w salonie powinno być dość jasne, ale nie oślepiające. Takie oświetlenie ma „zapraszać” do wnętrza i zachęcać do rozmów. Światłem można korygować proporcje pomieszczeń. W salonie wykorzystuje się dwa rodzaje światła – światło rozproszone oraz miejscowe. Pierwsze światło służy oświetleniu całego salonu, natomiast z drugiego korzystamy sporadycznie, podczas określonych czynności, jak czytanie czy oglądanie telewizji. Światło miejscowe dodatkowo nadaje efekt estetyczny i dekoracyjny, np. zamontowane w szafkach eksponuje znajdujące się tam przedmioty. Istnieje kilka trików, które pomogą wyeksponować wnętrze, np. jeżeli mocno oświetlimy sufit, będzie on wydawał się zdecydowanie wyższy. Natomiast nisko wiszące lampy sprawdzą się w bardzo wysokich pomieszczeniach - obniżą je optycznie. Ten sam efekt uzyskamy za pomocą lamp, których światło skierowane jest wyłącznie w dół. Wąski pokój wyda się szerszy, jeśli jedną z jego dłuższych ścian oświetlimy mocniej niż pozostałe przy pomocy lamp
punktowych, plafonów lub kinkietów. Małe pomieszczenie powiększymy, jeśli zostanie jasno oświetlone w wielu miejscach lampami wiszącymi lub podłogowymi.

Żyrandole, plafony, kinkiety

W salonie, zalecane jest światło ciepłe, podkreślające kolorystykę wnętrza. Ma ono również relaksacyjny i rozluźniający wpływ na nasze samopoczucie. Aby stworzyć taki klimat, można na przykład wybrać kolorowe lampy (obecnie w sklepach można dostać lampy o wielu kolorach - nie musimy ograniczać się do białej barwy światła) lub barwne abażury. Wybór żyrandoli i plafonów jest ogromny - od klasycznych po super nowoczesne: metal, szkło, kryształy, wiklina, itp. Wyjątkową atmosferę stworzą żyrandole kryształowe, które są ostatnim krzykiem mody - zarówno w postaci wielkich barokowych żyrandoli szklanych czy kutych z kryształkami, poprzez ich nowoczesne wariacje, kończąc na lampach w stylu art deco wyłącznie z kryształków lub ze szklanych rureczek. Doskonałym uzupełnieniem lamp wiszących jest oświetlenie kinkietowe.

Design oświetlenia zależy od architektury wnętrza, to zależy czy chcemy się dopasować do tego, co już jest, czy może coś wydobyć, podkreślić, a może dodać też jako szczegół dekoracyjny.

W lampach najlepiej zastosować żarówki energooszczędne lub obecnie coraz bardziej popularne diodowe.

d2zycsh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zycsh
d2zycsh