Zadbaj o swoje ubrania tak, jak na to zasługują
Zmieniająca się moda, wprowadzane na rynek kilka razy w roku nowe kolekcje, ale też niska trwałość odzieży sprawiają, że poszczególne elementy garderoby czasami zakładamy dosłownie tylko kilka razy. A później kupujemy kolejną rzecz... Nie wpływa to dobrze ani na nasz portfel, ani – tym bardziej – na stan środowiska. O wiele bardziej ekologiczne jest takie pielęgnowanie ubrań, by służyły nam jak najdłużej. Zamiast szybko sięgać po nowe, warto odpowiednio się o nie zatroszczyć (podobnie jak i o naszą planetę).
06.07.2022 16:04
Trwałość spodni, sukienek czy koszul bez wątpienia zależy od ich wykonania. Jeśli wybierzemy te słabej jakości, nie będą cieszyć nas długo. Przy zakupie należy więc zwracać uwagę na gatunek materiału i staranność szycia. Żywotność ubrań z pewnością przedłuża też odpowiednie użytkowanie. Trzeba dbać o to, by potencjalne plamy na materiale nie zdążyły zaschnąć oraz aby nie pozaciągać czy nie poprzecierać tkaniny. Okazuje się jednak, że można zrobić jeszcze o wiele więcej!
Jak prać, by przedłużyć żywotność odzieży?
Przyczyną szybkiego niszczenia się ubrań może być niewłaściwy sposób ich pielęgnacji. Poszczególne elementy odzieży wykonane są z różnych tkanin, wymagają więc odpowiedniej temperatury czy czasu prania. Dlatego też przed włożeniem sukienki lub bluzki do pralki warto zapoznać się z informacjami znajdującymi się na metce. Producent umieszcza tam bowiem istotne wskazówki, takie jak: maksymalna temperatura, dopuszczalne sposoby czyszczenia (inne np. niż pranie w pralce), a także możliwość bezpiecznego suszenia w suszarce bębnowej. Należy pamiętać również, że im mniej stopni Celsjusza i krótszy cykl, tym bardziej ograniczone ryzyko uszkodzenia materiału (w gorącej wodzie np. szybciej wypłukują się kolory).
Przed praniem powinno się ubrania posegregować – nie tylko z podziałem na jasne i ciemne, lecz także ze względu na wspomniane już zalecane parametry czyszczenia. Trzeba zwrócić również uwagę na stopień zabrudzenia. Ponadto ważne, by:
· sprawdzić kieszenie,
· przewrócić ubrania na lewą stronę, co zapobiega mechaceniu,
· zapiąć zamki, które mogłyby zahaczyć o materiał i go uszkodzić.
Niektóre delikatne elementy garderoby, jak bielizna czy koronkowe koszulki, warto prać w specjalnych woreczkach.
Nowe technologie dla ochrony tkanin
Nie bez znaczenia jest także... wybór odpowiedniej pralki. W linii LG Vivace zastosowano szereg nowoczesnych technologii zapewniających lepszą ochronę odzieży. Innowacją jest m.in. funkcja AI DD™ (AI Direct Drive), która odpowiada za analizę ciężaru wsadu, a następnie rodzaju materiału. Na tej podstawie pralka dobiera optymalne ruchy, co zapobiega uszkodzeniu tkanin, zmniejszając to ryzyko o 18% w porównaniu do urządzeń pozbawionych takiego rozwiązania [1]. AI Direct Drive dostępne jest w trzech programach: Bawełna, Mieszane i Syntetyczne.
Pralka LG Vivace - zachowaj ulubione ubrania na dłużej
Natomiast funkcja TurboWash™360˚ pozwala delikatnie, a zarazem dokładnie wyprać ubrania w ciągu zaledwie 39 minut. A jest to możliwe dzięki użyciu specjalnych dyszy natryskujących wodę w czterech kierunkach.
W urządzeniach z linii LG Vivace wykorzystano też higieniczną moc pary. Program Allergy Care usuwa do 99,9% alergenów, takich jak roztocza kurzu domowego, które mogą wywoływać uciążliwe uczulenia i problemy z oddychaniem. To rozwiązanie szczególnie polecane osobom wrażliwym na takie dolegliwości oraz rodzicom małych dzieci. Jego skuteczność potwierdza certyfikat BAF (British Allergy Foundation) – organizacji zaangażowanej w walkę z alergiami.
Wspomniana technologia ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie redukuje zagniecenia powstające na ubraniach podczas usuwania wody – w postaci pary – kiedy obraca się bęben. Dzięki dostępnej opcjonalnie w sześciu programach funkcji "Bez zagnieceń" urządzenie jest w stanie zmniejszyć je nawet o 30% [2]. Dlatego ubrania po wyjęciu z pralki często nie wymagają już prasowania (które przecież też osłabia tkaniny). Zastosowanie pary sprawia, że nasza odzież jest higienicznie czysta, a jednocześnie na dłużej zachowuje estetyczny wygląd.
Dbanie o garderobę pełną parą
Wysokie temperatury mają negatywny wpływ na tkaniny i mogą powodować utratę ich właściwości. Dotyczy to także prasowania – a zatem warto z niego zrezygnować (oczywiście, o ile okaże się to możliwe). Dlatego tak istotna okazuje się wspomniana funkcja "Bez zagnieceń", w którą wyposażona została pralka LG Vivace. W tym kontekście ważne jest również odpowiednie przechowywanie odzieży, by nie powodować niepotrzebnych odkształceń i zagięć na materiale. Swetry najlepiej rozłożyć na półkach, a spodnie, koszule i sukienki – powiesić na drewnianych wieszakach w przestronnej szafie.
Doskonałą alternatywą dla traktowania ubrań rozgrzanym żelazkiem jest używanie pary, skutecznej – jak się okazuje – nie tylko w celu usunięcia się alergenów. W związku z tym coraz większą popularnością cieszą się parownice do użytku domowego. Co więcej, gorąca para pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów czy po prostu odświeżyć założoną na krótko bluzkę. Warto bowiem pamiętać, że tkaniny niszczą się nie tylko przez nieumiejętne czyszczenie, lecz także przez... zbyt częste pranie. Powinno się z niego korzystać dopiero wtedy, kiedy uznamy, że naprawdę jest już taka potrzeba.
----------
[1] Na podstawie testów Intertek przeprowadzonych w marcu 2019 r. Cykl prania 2 kg bawełnianej bielizny w porównaniu ze zwykłym cyklem prania bawełny (FC1450S2W). Wynik może się różnić w zależności od rodzaju ubrań i otoczenia.
[2] Na podstawie testów Intertek przeprowadzonych w grudniu 2018 r., zgodnie z normą AATCC. Cykl prania bawełny z opcją "Wrinkle Care" (3 mieszane koszule) w porównaniu z cyklem prania bawełny bez tej opcji. Wynik może się różnić w zależności od rodzaju ubrań i otoczenia.