Zadbaj o powietrze. Oczyszczacze i czujniki w służbie organizmowi

Polskie miasta od lat znajdują się w czołówce niechlubnego rankingu tych najbardziej zanieczyszczonych. Na szczęście są sposoby na to, by zredukować wpływ szkodliwych pyłów na funkcjonowanie organizmu. Wystarczy się odpowiednio przygotować.

Oczyszczacz powietrza zadba o twoje płuca
Oczyszczacz powietrza zadba o twoje płuca
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

20.01.2022 12:06

Po pierwsze, monitoring

Choć informacje na temat jakości powietrza w danym miejscu są ogólnodostępne na dedykowanych stronach internetowych, to warto zaopatrzyć się we własny miernik jakości powietrza. Jego działanie jest proste. Urządzenie zasysa powietrze, a następnie laserowy fotometr sprawdza je w komorze pomiarowej i wyświetla wynik. Tego typu sprzęt jest często wyposażony w moduły Wi-Fi lub Bluetooth, więc można go sparować ze smartfonem i otrzymywać informacje na bieżąco bez konieczności podchodzenia do miernika.

Kiedy jest źle?

Czujniki mierzą, jaki jest poziom pyłów PM 2,5 oraz PM 10. W ich skład wchodzą między innymi metale ciężkie. Można nimi również sprawdzić stężenie dwutlenku węgla. Ten dodatek docenią osoby posiadające kominek lub nadal korzystające na przykład z pieca zasilanego węglem.

O co właściwie chodzi w wartościach PM? W pierwszym przypadku mamy do czynienia z pyłem zawieszonym o średnicy do 2,5 mikrometrów. To on jest odpowiedzialny za żarty, że wichura to jedyny moment, w którym mieszkańcy Krakowa mogą zobaczyć, jak wygląda czyste niebo. Przy wysokim stężeniu pojawia się efekt mgły, a najbardziej spektakularne przykłady takich zamgleń pochodzą oczywiście z Chin.

Drugie zagrożenie to cząsteczki o średnicy, która nie przekracza 10 mikrometrów. Powstają w wyniku spalania paliw i ciekłych. Pył ten powstaje w wyniku połączenia cząstek dymu, sadzy i popiołu. Zarówno mierniki jakości powietrza jak i oczyszczacze są wyczulone właśnie na pyły PM 2,5 oraz PM 10.

Aktywna ochrona

Jeżeli w waszej okolicy powietrze nie należy do najczystszych, to warto zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, który pozwoli na złapanie oddechu. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Spotkacie tu takie parametry jak wydajność, poziom hałasu i maksymalna powierzchnia pomieszczenia, która może być obsłużona przez oczyszczacz. Urządzenie posiada zazwyczaj trzy filtry. Pierwszy to wstępny, który wyłapuje duże nieczystości takie jak kurz czy włosy. Dalej mamy filtr węglowy, który neutralizuje na przykład intensywne zapachy.

Kluczowy punkt programu to filtr HEPA odpowiedzialny za zatrzymywanie cząsteczek pyłów PM 2,5 oraz PM 10. Tu warto się na chwilę zatrzymać, ponieważ istnieje coś takiego jak klasyfikacja filtrów HEPA. Najniższa klasa to E10, która usuwa 85 proc. zanieczyszczeń, a najwyższa to H14, która usuwa 99,995 proc. nieczystości.

Jakie jeszcze funkcje czekają na was w oczyszczaczach? Oczywiście możliwość sterowania przy pomocy aplikacji. Dzięki temu możecie monitorować i programować pracę sprzętu. W zależności od modeli traficie na różne tryby pracy, w tym nocny, który odznacza się najniższym poziomem hałasu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)