Zadbaj o ogród i planetę. Podlewaj zieleń wodą deszczową
22.07.2022 14:35, aktual.: 25.07.2022 16:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Każdy marzy o pięknym i zielonym ogrodzie. A takiego nie da się stworzyć bez regularnego nawadniania. Tylko co z rachunkami za wodę i tymi, które w końcu wystawią nam przyszłe pokolenia? Poznajcie rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzicie pieniądze i zadbacie o środowisko.
Problem niedoboru wody z roku na rok staje się w Polsce coraz poważniejszy. Jak informuje "Świat Wody", na początku lipca ponad 270 gmin (z blisko 2,5 tys. w całym kraju) wystosowało apel do mieszkańców lub wydało zakaz dotyczący zużycia wody wodociągowej do celów innych niż bytowe.
Według danych GUS średnio w ciągu doby zużywamy 100 l wody na osobę, ale tylko 3 proc. przeznaczamy na cele spożywcze. Woda pitna stanowi obecnie na świecie zaledwie 2,5 proc. wszystkich wód. Dlatego oszczędzanie jej oraz szukanie alternatyw dla jej codziennego zużycia to nie modne ekologiczne hasła, lecz konieczność.
Co ważne, duży krok w kierunku ochrony planety i bytu przyszłych pokoleń mogą zrobić właściciele ogrodów. Utrzymanie przydomowych krzewów, drzew i kwiatów pochłania ogromne ilości wody. Szacuje się, że standardowy system podlewania zużywa w ciągu miesiąca do 0,5 m3 wody na każdy 1 mkw. powierzchni. A to oznacza spore koszty. Średnia cena m3 wody i ścieków wynosi ok. 10 zł.
Na szczęście woda z sieci wodociągowej to niejedyna opcja. Alternatywą jest woda opadowa.
Łatwy montaż i obsługa
Deszczówka ma mnóstwo zalet. Nie tylko jest darmowa, ale też najzdrowsza dla roślin i lepiej przez nie przyswajana. To woda miękka, a zatem niezawierająca szkodliwych substancji, m.in. magnezu, potasu i chloru. Wybierając deszczówkę, zmniejszamy zużycie naturalnych zasobów Ziemi, oszczędzamy wodę pitną oraz uniezależniamy się od sieci wodociągowej. Zwłaszcza że w Polsce, w niektórych miejscach wprowadzono już godziny, w których woda w kranach jest wyłączana.
Zamiast odprowadzać deszczówkę do kanalizacji, można ją zbierać i wykorzystywać do pielęgnacji ogrodu. Najprostszym sposobem na jej magazynowanie jest ustawienie pod rynnami dachowymi beczek. Ich wielkość powinna odpowiadać objętości wody, której potrzebujemy do podlewania. Przyjmuje się, że na każde 25 mkw. powierzchni zbiornik powinien móc przechować ok. 1 m3 wody.
Aby stworzyć system, który kompleksowo zadba o naszą zieleń, nie trzeba dużych nakładów finansowych ani wykonywania skomplikowanych prac w ogrodzie. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędny i profesjonalny sprzęt. Z pomocą przychodzi Kärcher i cały szereg rozwiązań, dzięki którym łatwo zbudujemy domową instalację nawodnienia z wykorzystaniem deszczówki.
Zasysa wodę prosto z beczki
Najważniejszym urządzeniem w tym systemie jest pompa ogrodowa, która zasysa wodę ze zbiornika, a następnie przepuszcza ją przez wąż do akcesoriów służących nawadnianiu. To wygodna alternatywa wobec tradycyjnego czerpania wody konewką.
Do wyboru mamy m.in. prostą pompę BP 1 Barrel (w zestawie znajduje się też pistolet spryskujący, wąż oraz złączki), którą za pomocą specjalnej klamry mocujemy do krawędzi beczki oraz bardziej zawansowane modele tj. BP 3 Garden i BP 4 Garden. Ich konstrukcja sprawdzi się zarówno w przypadku dużych beczek naziemnych, jak i tych zakopanych pod powierzchnią. Pobierana woda tłoczona jest pod ciśnieniem, co umożliwia jej efektywny transport i wykorzystanie do zasilania spryskiwaczy, zraszaczy czy pistoletów.
W komplecie otrzymujemy wąż spiralny z filtrem, wąż ogrodowy oraz szybkozłączki. Wyłącznik jest duży i można go wygodnie obsługiwać stopą bez konieczności schylania się. Wbudowane zabezpieczenia termiczne skutecznie chronią urządzenie przed przegrzaniem. Zaletą zestawu jest także zoptymalizowany adapter przyłączeniowy, przez co nie potrzebujemy żadnych narzędzi do podłączenia pompy.
Komfortowa praca w ogrodzie
Bez względu na wielkość ogrodu warto wyposażyć się w niezbędne akcesoria do nawadniania. O większy teren zadbamy z pomocą zraszacza oscylacyjnego OS 3.220. Sprzęt nawadnia obszar o powierzchni do 220 mkw., posiada też 13-metrowy spryskiwacz. Precyzyjne podlewanie zapewnia stała regulacja zasięgu. Inny model – OS 5.320 SV pozwala podlać teren do 320 mkw.
W przypadku krzewów czy pojedynczych drzewek warto skorzystać z pistoletu spryskującego Premium. Dysza z metalu zapewnia jej trwałość, a elementy wykonane z miękkiego tworzywa gwarantują komfort i ochronę użytkowania. Pistolet ma regulację kształtu strumienia (od punktowego do rozproszonego) oraz możliwość blokowania spustu.
Komfort pracy w ogrodzie zagwarantuje długi i elastyczny wąż. W ofercie marki Kärcher znajdziemy 20-metrowy wąż PrimoFlex. Jego specjalna powłoka zapobiega narastaniu glonów wewnątrz, a wysoka tolerancja na temperaturę (od -20 do 65°C) zapewnia bezpieczne przechowywanie i użytkowanie. Ciśnienie wynosi 24 bary.
Warto pamiętać, że podstawą każdego dobrego systemu podlewania są sprawne i płynnie działające adaptery kranowe i złącza węży. Uniwersalna szybkozłączka Premium Plus gwarantuje wygodne podłączanie i rozłączanie urządzeń. Posiada funkcję Aqua Stop, która zapobiega wyciekaniu wody podczas odłączania węży oraz akcesoriów. Antypoślizgowa, wyprofilowana guma zacisku zapewnia wygodną obsługę. Złącze jest kompatybilne z trzema najpopularniejszymi średnicami węży oraz wszystkimi dostępnymi systemami mocowania typu hook-and-loop.
Chcecie podlewać ogród deszczówką? Z tymi urządzeniami to będzie jeszcze szybsze i prostsze. Więcej informacji i modeli znajdziecie na stronie producenta.