Trwa ładowanie...

Zadbaj o kwiaty i warzywa. Nawadnianie ogrodu w czasie suszy

Susza może skutecznie zniweczyć twoje prace ogrodowe i zniszczyć nawet najlepiej zapowiadający się ogródek. Dlatego warto pomyśleć o skutecznym i przede wszystkim oszczędnym systemie nawadniającym.

Zadbaj o kwiaty i warzywa. Nawadnianie ogrodu w czasie suszyŹródło: pexels
d2b7pn9
d2b7pn9

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

Bieganie z konewką i wylewanie hektolitrów wody nie zda egzaminu na dłuższą metę. Potrzebujesz prostego systemu, który nawodni ogródek warzywny za ciebie. Dzięki temu w sezonie możesz cieszyć się świeżymi i smacznymi warzywami z własnego ogródka.

Jak często podlewać?

Potrzeby wodne roślin w ogrodzie zależą od wielu czynników. Poniżej znajdziesz kilka z nich:
Przede wszystkim zwróć uwagę na typ roślin posadzonych w ogródku. Warzywa o krótkim czasie wegetacji potrzebują stosunkowo mało wody, szczególnie tuż po wysianiu i w początkowym stadium rozwoju. Te, które rozwijają się dłużej potrzebują znacznie więcej wody do prawidłowego wzrostu. Pamiętaj również, że w pełnym okresie wegetacji rośliny potrzebują znacznie więcej wody, dlatego z czasem trzeba zwiększać czas podlewania.

Zadbaj o liście i korzenie

Innym istotnym czynnikiem, który ma wpływ na częstotliwość podlewania jest rodzaj gleby, w której zostały posiane warzywa. Ziemia lekka ma tendencje do szybkiego przesuszania się i znacznie słabszego gromadzenia wilgoci, dlatego lepiej będzie podlewać ją nieco częściej. Z kolei ciężkie gleby dobrze poradzą sobie przy rzadszym i obfitszym podlewaniu.

Warto pamiętać o tym, że podlewanie powinno być stopniowe tak, by woda równomiernie wsiąkała w glebę i dostawała się do systemów korzeniowych. Intensywne podlewanie w jednym miejscu sprawia, że woda rozlewa się po bokach, korzenie nie otrzymują jej tyle, ile powinny. Prawidłowe podlewanie sprawi, że korzenie będą bardziej rozwinięte, a to pozwoli roślinie przetrwać okres suszy.

pexels
Źródło: pexels

Pora podlewania zależy od temperatury i o ile wiosną nie ma większego znaczenia, to latem jest już kluczowa. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk podlewania ogródka rano lub wieczorem, gdy temperatura spada. Rano duża część wody zdąży wsiąknąć w glebę, a liście obeschną przed nadejściem upałów, dzięki czemu ich nie sparzysz.

Zraszacz czy nawadnianie kropelkowe?

Przy wyborze zraszacza ogrodowego musisz przede wszystkim sprawdzić jak duży obszar jest w stanie nawodnić za jednym zamachem i jak pracuje zraszacz. Do podlewania trawników sprawdzą się zraszacze ogrodowe, które są w stanie rozprowadzać wodę w okręgu o promieniu kilku metrów. Do kwadratowych bądź prostokątnych ogródków lepiej jednak sprawdzą się zraszacze wahadłowe, które – odpowiednio ustawione – będą w stanie dotrzeć w każdy kąt. Jeśli masz niewielki ogródek, warto wybrać zraszacz wahadłowy z ręczną opcją ustawienia kąta poruszania się głowicy.

Nawadnianie kropelkowe wymaga znacznie więcej pracy, jednak pozwala na większą oszczędność wody i doskonale nadaje się do upraw krytych, na przykład tuneli czy szklarni. Zestawy dostępne w sklepach składają się z linii kroplującej, w której znajdują się kroplowniki doprowadzające wodę bezpośrednio do systemów korzeniowych oraz kilku złączek i haczyków, które pozwalają na stworzenie systemu nawadniającego przy każdej podlewanej roślinie. Wadą takiego rozwiązania są jednak spore koszty i większa podatność na uszkodzenia.

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

d2b7pn9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b7pn9