Zadaszenia z widokiem na niebo
Kryty taras czy wiata pozwalają w pełni korzystać z dodatkowej przydomowej przestrzeni nawet podczas deszczu, a lekkie, przezierne materiały pokrycia zapewniają przy tym dostęp naturalnego światła przez cały dzień. Oto zalety transparentnych zadaszeń!
Więcej optymizmu
W pochmurne dni zwykle tęsknimy za słońcem, które dodaje nam energii i chęci do działania. Nawet wybierając projekt domu, zwracamy zwykle uwagę, by był on jasny i przestronny. Dotyczy to także przestrzeni wokół niego. Patio, ogrodowe altany, wiaty czy nawet balkony to przedłużenie domowej sfery, więc podobnie jak ona powinny być chronione przed zmienną pogodą (pozostając przy tym widne), a kiedy zajdzie potrzeba – także przed obcymi spojrzeniami. Tymczasem, jeśli np. taras jest położony od strony zachodniej lub południowej, trzeba liczyć się z tym, że pełne zadaszenie znacznie ograniczy ilość światła słonecznego zarówno tam, jak i w przyległym salonie. O ile jest to wskazane w letnie, słoneczne dni, w pozostałych miesiącach, zwłaszcza w naszym klimacie, nie jest pożądane. W tej i wielu innych sytuacjach do zadaszania mniejszych form architektonicznych poleca się lekkie i trwałe konstrukcje pokryte materiałami o dużym stopniu transparentności, takimi jak proponowane przez firmę Gutta: płyty poliwęglanowe oraz akrylowe, na bazie poliestru czy PVC. Przezroczyste tafle otwierają optycznie przestrzeń, zapewniając widok na otaczającą zieleń i niebo.
Wszechstronne rozwiązania
Przezierne zadaszenia Gutta znajdują szerokie zastosowanie nie tylko ze względu na walory estetyczne, lecz także łatwy montaż (profile z zestawem mocującym, zamki modułowe), dużą tolerancję temperatur (od -40°C do +120°C w przypadku poliwęglanu litego), odporność na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, nawet spowodowane gradem (Guttagliss Dual). Niektóre chronią ponadto przed promieniowaniem UV (Guttagliss Acrylglas). Do osłony pergoli, balkonów czy niewielkich szklarni polecane są np. płyty z poliwęglanu litego (Guttagliss Makro) czy z PVC, o wysokim stopniu optycznej przejrzystości (Guttagliss PVC). W przypadku wiat, szop czy obiektów rolniczych dobrym wyborem jest mocny i odporny na działanie czasu, przezroczysty poliester zbrojony włóknem szklanym, którego zastosowanie w tego typu budynkach jest zwykle najbardziej opłacalne. Duże zróżnicowanie kolorów i kształtów zapewnia z kolei pierwszeństwo w osłanianiu ganków i drzwi wejściowych akrylowi (Guttagliss Swing Acryl). Do wykonania zadaszeń
ogrodów zimowych, basenów, werand czy świetlików idealne są z kolei panele z poliwęglanu komorowego o doskonałych parametrach izolacyjności (Gutta Dual).
Uniwersalna estetyka
Przezierne dachy marki Gutta pasują do stylistyki niemal każdego budynku, stanowiąc nieinwazyjny element elewacji. W porównaniu ze szkłem są jednak znacznie tańsze i dają stosunkowo duże możliwości formowania. Uniwersalność ich zastosowań dobrze widać chociażby na przykładzie markiz modułowych czy daszków nad drzwiami zewnętrznymi. Takie konstrukcje nie zasłaniają bowiem dużej części elewacji, a zatem nie kolidują ze stolarką okienną i drzwiową, okapem czy gzymsem.
Daszek nad wejściem może być płaski, o prostych krawędziach, z rynienką odpływową (Guttagliss Klassic) albo dwuspadowy, łukowaty, odprowadzający wodę opadową na boki (Guttagliss Rondo). Uzupełnieniem zadaszenia są ścianki boczne, dodatkowo chroniące sferę wejścia przed nawiewanym śniegiem czy zacinającym deszczem (np. wersje Rondo i Standard o aluminiowej, malowanej proszkowo konstrukcji z wypełnieniem poliwęglanowym). Co ważne, zarówno daszki, jak i inne elementy osłaniające zachowują pierwotną przezroczystość i estetyczny wygląd latami, nie wymagając specjalnych zabiegów konserwacyjnych czy pielęgnacyjnych.
Projekt na miarę oczekiwań
Nawet lekkie, przezroczyste zadaszenia potrzebują starannego zaplanowania i wykonania. Należy dobrze przemyśleć miejsce ich styku z murem. Ważne jest też ich usytuowanie względem okien i drzwi – kolumny czy słupki konstrukcyjne nie powinny wypadać naprzeciwko otworów. Praktyczne pod tym względem są zadaszenia montowane wspornikowo na ścianie domu, choć zwykle są one mniej rozbudowane. Bez względu na rodzaj konstrukcji powinno przewidzieć się dodatkowe obciążenie śniegu czy napór wiatru, dlatego wybór konkretnego rozwiązania najlepiej skonsultować z fachowcem.
Dla estetyki zadaszenia z płyt komorowych nie bez znaczenia jest dopasowanie odpowiednich profili łączących z uwzględnieniem modeli krańcowych. Wygodnym rozwiązaniem jest zamknięcie powierzchni profilem wyposażonym w systemy zatrzaskowe (np. PVC Klemm Profil) czy dociskowe (Durotop PVC Profil). Profil można dodatkowo zasłonić ozdobną pokrywą maskującą śruby (systemy Thermoplus Profil, Alu-Schraub Profil czy Alu-Deck Profil). Właśnie taka dbałość o detale w połączeniu z wysoką jakością materiałów sprawia, że zadaszenia Gutta z powodzeniem wpisują się w najbardziej wyszukane projekty oraz gusta osób, którym zamarzył się własny kawałek nieba.