Zabawki dla zwierząt w stylu smart. Zaskocz swojego pupila

Jednym z ulubionych zajęć spajających więź pupila ze swoim właścicielem jest oczywiście zabawa, która może przybierać różnego rodzaju formy. Nie zawsze jednak mamy na to czas, a bywa tak, że zwierzę zostaje na kilka dni samo i jest tylko doglądane przez sąsiadów lub kogoś z rodziny. Warto zapewnić mu odpowiednią rozrywkę.

Zabawki rozwijają inteligencję i zdolności ruchowe zwierząt
Zabawki rozwijają inteligencję i zdolności ruchowe zwierząt
Źródło zdjęć: © PIxabay

25.08.2022 12:04

Czym jest zabawa?

Psy i koty w różny sposób postrzegają zabawę. Koty to urodzeni łowcy, dlatego kocie matki możliwie najszybciej przystępują do nauki łowiectwa. Zaczyna się ona od przynoszenia zdobyczy, którą następnie bawią się młode. To oczywiście prowadzi do zainteresowania przedmiotami, a więc również zabawkami. Etap wczesnej młodości kota jest o tyle ważny, że od używanych wtedy przedmiotów zależy, jak będzie bawił się w przyszłości. Jeśli więc właściciel będzie podsuwał dłonie do gryzienia, uważając to za urocze, to kiedy kot dorośnie, taka forma zabawy stanie się udręką, a zwierzę może zachowywać się agresywnie.

W przypadku psów skłonność do zabawy jest skutkiem udomowienia, ponieważ psy wywodzą się od wilków, ale wiele cech przodków po prostu się zatarło. Wynika to z tego, że pies ma być towarzyszem domu i rodziny lub pracy. W młodym wieku zabawa dla psów to nauka wzorców zachowań dlatego ma ona ogromny wpływ na jego dorosłe życie i interakcje z innymi zwierzętami. Zarówno u psów, jak i kotów zabawa wpływa także na kondycję fizyczną i wygląd zwierzęcia, dlatego warto regularnie przeznaczać na nią czas.

Rodzaje zabaw

Skoro już wspomnieliśmy o rozwoju, to można powiedzieć, że zabawy dzielimy na takie, które rozwijają inteligencję oraz takie, które rozwijają motorykę i w przypadku kotów pozwalają też na pielęgnowanie umiejętności łowieckich. W przypadku zabaw rozwijających inteligencję stosuje się zazwyczaj takie, które polegają na chowaniu pokarmu i zwierzę musi wykonać określone czynności, by go zdobyć. Może to być tropienie albo w przypadku interaktywnych misek np. uruchomienie przycisku, który sprawi, że pojawi się jedzenie. Zabawy rozwijające zdolności motoryczne i pozwalające zadbać o kondycję fizyczną zwierzęcia to oczywiście zmuszanie zwierzęcia do pogoni za zabawkami. Przy okazji można wtedy nauczyć go aportowania lub polowania.

Kiedy właściciel nie ma czasu

Czasami zdarza się, że nawet będąc w domu, właściciel ma dużo zajęć i przez to mniej czasu na spędzanie czasu ze swoim psem lub kotem, dlatego na rynku pojawiły się inteligentne zabawki, które zaskoczą nie tylko pupila. Na przykład dla psa można kupić Cheerble Wickedbone, gdzie mamy 3 tryby pracy i 9 różnych ruchów, które można uruchamiać przy pomocy apikacji. Za pomocą smartfona można nawet sterować ruchem zabawki. Kot z kolei chętnie ruszy w pogoń za Cheerble Ball M1, która ma kolorowe światła LED zamiast lasera, co dodatkowo przyciągnie uwagę pupila. Po dotknięciu łapą piłka będzie aktywna przez 10 minut. Piłka wykryje, w jaki sposób kot się z nią obchodzi i na tej podstawie wybierze odpowiednie ruchy. Jest wyposażona w czujnik, który pozwoli na ominięcie przeszkód.

Wybrane dla Ciebie