Trwa ładowanie...

Zabawa w chowanego. Jak to zrobić w kuchni

Jak zaaranżować wysoką zabudowę? Jakie funkcje może pełnić i co można w niej ukryć? W jakich wnętrzach się będzie wyglądać najlepiej? Oto sprawdzone rozwiązania stosowane przez projektantów.

Zabawa w chowanego. Jak to zrobić w kuchniŹródło: Shutterstock.com
d2awdd5
d2awdd5

Wydawałoby się, że powszechne w PRL-owskich mieszkaniach wysokie, zabudowane meble na zawsze, lub przynajmniej na długo, znikną z trendów. Przez lata królowały stojące szafki, wiszące szafeczki oraz kredensy. Dziś jednak w nowocześnie urządzonych kuchniach nastał minimalizm, a wraz z nim do łask powróciło rozwiązanie znane jako meblościanka. Zanim powiesz "NIE! ", koniecznie poznaj zalety tego rozwiązania.

Do salonu z aneksem

Kuchnia w wysokiej zabudowie cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie w mieszkaniach i domach, gdzie występuje salon z aneksem. Dzięki takiemu wyborowi, zyskujesz dużą powierzchnię do przechowywania, sprytnie ukrytą za dowolnie wybranymi frontami, które mogą pełnić rolę głównej ozdoby wnętrza. Ważne, żeby w tej sytuacji sprzęt AGD ładnie wtapiał się w tło.

Wysoka zabudowa najlepiej prezentuje się w dużym metrażu, ale ze względu na jej niebywałą funkcjonalność stosowana jest także w kawalerkach i małych kuchniach. Wówczas zaleca się wykonanie frontów z połyskującego, lakierowanego tworzywa sztucznego albo półtransparentnego, lekko matowego szkła. Gry światłem optycznie powiększą przestrzeń i sprawią, że nie wyda się ona przytłaczająca. Dodatkowy brak uchwytów i widocznych drzwi modułów stworzy spójną całość.

d2awdd5

Meble kuchenne o wysokiej zabudowie dają także szerokie pole manewru pod względem aranżacyjnym. Najbardziej oczywistym i najczęściej spotykanym umiejscowieniem jest oczywiście jedna z wolnych ścian, ale gdy w małym mieszkaniu o nią trudno albo gdy zależy ci na oryginalnie urządzonym wnętrzu, możesz pokusić się o stworzenie dwustronnego modułu, który, ustawiony w dowolnym miejscu, będzie jednocześnie granicą między dwoma pokojami lub strefami.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Rozwiązanie to często stosują projektanci w domach o dużej, niepodzielonej powierzchni, wyróżniając w ten sposób salon, jadalnię albo przedpokój. W małych, jednopokojowych mieszkaniach sprawdzi się do wydzielenia sypialni. Po jednej ze stron możesz przechowywać ubrania, książki lub mieć telewizyjną ścianę, drugą zaś zaaranżować jako standardową kuchnię.

Gdzie wzrok nie sięga

Zabudowane meble kuchenne charakteryzuje wysoka estetyka, dzięki czemu możesz ukrywać to, co niekoniecznie należałoby widzieć z głębi salonu. I tak duża, biała lodówka do zabudowy sprytnie zniknie, np. za naturalnym drewnianym frontem, skupiając uwagę na tym, co piękne i stylowe, idealnie współgrając z resztą otoczenia, np. białymi meblami w prowansalskim stylu czy betonową ścianą w industrialnej kuchni. Również wyeliminowanie z zasięgu wzroku chromowanych sprzętów AGD doda zabudowie, a przy okazji i całemu wnętrzu, elegancji i szyku

Schowana zmywarka do zabudowy ułatwi szybkie porządki. Możesz wybrać taką, która emituje wiązkę światła, informując o pracy sprzętu lub jej zakończeniu.

Mikrofalówka ułatwia życie, ale zwykle nie wiadomo, gdzie ją ustawić, jak wkomponować w stylistykę wnętrza oraz w jaki sposób zaoszczędzić miejsce na blacie. Z myślą o takich dylematach powstały produkty AGD przystosowane do zabudowy. Ich różna kolorystyka i minimalistyczny wygląd sprawiają, że aranżację wyróżniają walory estetyczne i duży uniwersalizm.

d2awdd5

Każdej osobie, która regularnie gotuje, zawsze brakuje miejsca do przechowywania wszystkich niezbędnych akcesoriów i produktów. Często mimo wcześniejszych założeń i tak lądują one na blacie, tworząc nieporządek i chaos. Aby tego uniknąć nie musisz dodawać kolejnych półek, ale możesz podejść do sprawy funkcjonalnie i odseparować od reszty miejsce robocze, po prostu zamykając je. Możesz wykonać drzwi przesuwne albo standardowe, otwierane.

Kuchenna meblościanka to doskonała okazja do ułatwienia sobie gotowania i stworzenie miejsca przede wszystkim łatwego w obsłudze. Zamiast montować piekarnik tuż przy podłodze, umieść go na poziomie oczu, by łatwiej obserwować proces pieczenia oraz nie dopuścić do poparzeń dzieci.

Partnerem artykułu jest Amica

d2awdd5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2awdd5