Trwa ładowanie...

Za dziesięcioletni dojazd do pracy kupimy mieszkanie. Zobacz analizę kosztów

Domy, działki i lokale położone w peryferyjnych lokalizacjach kuszą bardziej atrakcyjną ceną zakupu. Taka prawidłowość jest dobrze widoczna między innymi na terenie miast oraz aglomeracji miejskich. Właśnie dlatego „gorsze” lokalizacje są często wybierane przez osoby, które mają bardzo ograniczone możliwości finansowe albo chcą zakupić jak największy metraż w ramach wcześniej założonej kwoty (np. maksymalnej zdolności kredytowej).

Za dziesięcioletni dojazd do pracy kupimy mieszkanie. Zobacz analizę kosztówŹródło: WP.PL, fot: Tomasz Budzik
d21xx5g
d21xx5g

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że oszczędności związane z wyborem bardziej odległej lokalizacji mogą być jedynie pozorne. Potwierdza to analiza portalu RynekPierwotny.pl.

Przejechanie kilometra samochodem kosztuje nawet 1,0 zł - 1,2 zł

Doświadczenia doradców nieruchomości pokazują, że wiele osób wybierających odległe lokalizacje domów, lokali oraz działek budowlanych, niestety nie bierze pod uwagę dodatkowych kosztów związanych z dłuższym dojazdem do pracy. Praca oczywiście nie stanowi jedynego powodu odwiedzania centrum miasta albo największego miasta położonego w okolicy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że to właśnie dojazd do miejsca zatrudnienia zwykle generuje największe koszty komunikacyjne. Świadczy o tym analiza ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, którzy założyli konieczność dojazdu do pracy i powrotu do domu 240 razy w ciągu roku. Oznacza to pokonywanie takiej samej trasy aż 480 razy przez kolejne 12 miesięcy.

Informacje przedstawione w poniższej tabeli pokazują, że dodatkowy koszt dojazdu będzie niebagatelny nawet jeśli dom pracownika znajduje się tylko o 10 kilometrów dalej od miejsca zatrudnienia. W takiej sytuacji, roczny wydatek związany z bardziej odległym miejscem zamieszkania wynosi 3840 zł - 5760 zł. Zróżnicowanie podanych wyników to skutek przyjęcia trzech różnych stawek kilometrowych: 0,80 zł/km, 1,00 zł/km oraz 1,20 zł/km. Podane stawki oprócz kosztu paliwa, polisy OC, przeglądów, napraw i części zamiennych, uwzględniają również spadek wartości typowego samochodu.

d21xx5g

Koszty związane z użytkowaniem auta zwykle wzrastają w dłuższej perspektywie czasowej. Jeśli przyjmiemy wzrost stawek kilometrowych w tempie równym inflacji, to okaże się, że dziesięcioletni koszt dojazdu do pracy z miejsca bardziej oddalonego o 10 km, wyniesie aż 38 400 zł - 57 600 zł (według obecnej wartości pieniądza). Koszty będą jeszcze większe, gdy osoba kupująca mieszkanie, dom lub działkę budowlaną, zdecyduje się na bardzo długie dojazdy do pracy. Wybór lokalizacji bardziej odległej o 30 kilometrów, skutkuje rocznym kosztem dojazdu na przykładowym poziomie 11 520 zł - 17 280 zł.

W skali dziesięciu lat, analogiczny wynik zbliża się do ceny typowej polskiej kawalerki. Warto pamiętać, że obliczenia przedstawione w poniższej tabeli nie uwzględniają dodatkowych kosztów związanych z czasem straconym podczas dojazdów. Warto wziąć pod uwagę również większe prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Wspólny dojazd oraz praca zdalna to rozwiązania nie dla wszystkich

Powyższa analiza portalu RynekPierwotny.pl uwzględnia niezbyt opłacalną ekonomicznie opcję, jaką jest samodzielny dojazd do pracy przy pomocy własnego samochodu. W tym kontekście trzeba jednak pamiętać, że alternatywne rozwiązania nie są dostępne dla każdego. Z roku na rok, coraz więcej osób zaczyna pracować zdalnie. Taki model zatrudnienia nie wszystkim jednak odpowiada (m.in. ze względu na brak wyraźnego podziału między pracą i czasem wolnym). Co więcej, pracę zdalną może wykonywać tylko niewielka część pracowników.

d21xx5g

Pewne ograniczenia są związane również z dwoma sposobami na obniżenie kosztów dojazdu. Mowa o wspólnym dojeździe do pracy autem oraz korzystaniu z komunikacji publicznej. Podział kosztów dojazdu samochodem na kilka osób to niewątpliwie ekologiczne rozwiązanie, ale wymaga bardzo dobrej koordynacji zainteresowanych pracowników oraz pracy w podobnych godzinach. Jeżeli chodzi o komunikację publiczną, to na wielu obszarach problem stanowi jej jakość oraz częstość kursowania. Nawet duże polskie metropolie nie posiadają wzorcowego systemu komunikacji podmiejskiej. Ze względu na wszystkie wymienione czynniki, odległość mieszkania od miejsca pracy przez kolejne lata nadal będzie bardzo ważna dla budżetów domowych polskich pracowników.

d21xx5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21xx5g