Trwa ładowanie...

Za co cenimy ceramikę budowlaną? Zalety elewacji z klinkieru

Niemal połowa Polaków uważa, że zastosowanie ceramiki do budowy domu znacznie podnosi jego wartość - wynika z badania Instytutu Millward Brown. Glina, stosowana jako surowiec budowlany od tysięcy lat, nieustająco cieszy się popularnością. Wytwarzane z niej cegły i dachówki zapewniają ciepło, trwałość oraz bezpieczeństwo.

Za co cenimy ceramikę budowlaną? Zalety elewacji z klinkieruŹródło: Wienerberger
d2uytp6
d2uytp6

Niemal połowa Polaków uważa, że zastosowanie ceramiki do budowy domu znacznie podnosi jego wartość - wynika z badania Instytutu Millward Brown. Glina, stosowana jako surowiec budowlany od tysięcy lat, nieustająco cieszy się popularnością. Wytwarzane z niej cegły i dachówki zapewniają ciepło, trwałość oraz bezpieczeństwo.

Co sprawia, że decydujemy się na zakup danego domu czy mieszkania? Poza powierzchnią, lokalizacją czy ceną istotnym kryterium są materiały zastosowane do budowy. Instytut badawczy Millward Brown, na zlecenie firmy Wienerberger zapytał Polaków, czy sprawdziliby, z czego został zbudowany dom, zanim zdecydują się w nim zamieszkać. Niemal 80% badanych odpowiedziało twierdząco, z czego 57% uznało to za jedno z najistotniejszych kryteriów. Jaki zatem materiał budowlany najbardziej zachęca nas do zakupu mieszkania lub domu? Prawie połowa dorosłych Polaków uważa, że to ceramika podnosi wartość nieruchomości, jedynie 12% wskazało gazobeton, 6% keramzytobeton, a 5% silikaty.

Za co cenimy ceramikę budowlaną?

Inwestując w nowy dom lub mieszkanie, chcemy mieć pewność, że nasze pieniądze są odpowiednio ulokowane. Domy z ceramiki budowlanej spełniają te oczekiwania - dach, ściany czy elewacja z tego materiału przez wiele lat zachowują swój pierwotny wygląd i właściwości, dzięki czemu w trakcie eksploatacji domu właściciel unika kosztów związanych z remontem, a gdy po latach zdecyduje się na jego sprzedaż, nadal może uzyskać korzystną ofertę zakupu.

Sama ceramika budowlana, dzięki wysokiej temperaturze wypału, a także zastosowaniu do jej produkcji odpowiedniej gliny, zapewnia solidność konstrukcji. Jednak wybierając najnowocześniejsze ceramiczne rozwiązania ścienne, można jeszcze bardziej podnieść trwałość gotowego muru. Jeśli ściany zewnętrzne zbudujemy z ciepłych, niezawierających wilgoci technologicznej poryzowanych pustaków, których nie trzeba docieplać, unikamy ewentualnej wymiany mniej trwałej, a co za tym idzie: podatnej na uszkodzenia mechaniczne, warstwy izolacyjnej.

Klinkier na elewacji

Jeżeli decydujemy się na docieplenie domu, warto wybrać na elewację cegłę klinkierową. To rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim klinkier nie traci koloru pod wpływem działania promieni UV. Glinę można wypalać na różne barwy, a uzyskane w ten sposób odcienie nie blakną. Do cegieł klinkierowych nie dodaje się nietrwałych barwników. Kolor cegieł jest wyróżniającą i wypaloną na wieki cechą materiału ceramicznego. Dodatkowo elewacja z klinkieru nie ulegnie uszkodzeniu nawet podczas silnych opadów czy mrozów.

d2uytp6

Ceramika na dachu

Trwałość kolorów i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne sprawia, że ceramika doskonale sprawdza się także jako materiał na dach. Ta część domu jest najbardziej narażona na działanie szkodliwych czynników. Jednak ceramiczne dachówki świetnie sprawdzają się zarówno podczas silnych opadów, śnieżyc czy mrozów, jak i podczas działania wysokich temperatur (ceramika jest materiałem niepalnym).

Ceramiczne dachówki są odporne na zarysowania spowodowane np. przez opady gradu, a także zabezpieczone przed wieloletnim działaniem promieni słonecznych - nie bledną, nie blakną i nie zmieniają koloru pod wypływem ich działania. Jednak zalety nowoczesnych dachówek, tak ja w przypadku produktów ściennych nie kończą się na atutach ich ceramicznego budulca. Rozwiązania systemowe pozwalają na stworzenie kompletnego, absolutnie szczelnego i niezwykle trwałego ceramicznego dachu.

Ceramika budowlana - cenny materiał

Trwała i bezpieczna ceramika podnosi wartość domu, zapobiegając niekorzystnym zjawiskom, jak wietrzenie, gnicie, próchnienie, porastanie glonami czy inwazje insektów. Elewacja domu z ceramiki przez długie lata zachowuje swoje walory techniczne i piękno. Jednocześnie ten solidny i ciepły materiał pozwala ograniczyć koszty utrzymania oraz konserwacji budynku. To właściwie sprawia, że Polacy tak cenią sobie ceramikę budowlaną i chętnie ją wybierają, zarówno podejmując decyzję o zakupie mieszkania, jak i szukając rozwiązań do budowy domu.

d2uytp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uytp6