Trwa ładowanie...
ycipk-2d1mre

Z workiem czy bez worka - jaki odkurzacz wybrać?

Dobry odkurzacz zbierze sierść twojego czworonoga, ułatwi życie alergikom, a nawet upierze dywan i umyje okna. Dziś w szranki stają dwa popularne modele: bezworkowy i workowy. Który wygra pojedynek w sprzątaniu domu? Wybór zależy od indywidualnych preferencji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Przy zakupie odkurzacza powinno się wziąć pod uwagę także koszt eksploatacji urządzenia oraz jego bezproblemową obsługę.
Przy zakupie odkurzacza powinno się wziąć pod uwagę także koszt eksploatacji urządzenia oraz jego bezproblemową obsługę. (Shutterstock.com)
ycipk-2d1mre

Siła cyklonu

Odkurzacz bezworkowy to tzw. odkurzacz cyklonowy. Podobnie jak cyklon wykorzystuje on bowiem działanie siły odśrodkowej, by zasysać powietrze wraz kurzem i innymi zabrudzeniami. Te dzięki dużej sile wirowania są umieszczane w specjalnym pojemniku, a pozostałości zanieczyszczeń wyłapuje filtr, co sprawia, że powietrze wydmuchiwane z odkurzacza jest dobrze oczyszczone. Zawartość pojemnika wystarczy wsypać do śmietnika. Jednak praktycznie po każdorazowym opróżnieniu wymaga on mycia, by pozbyć się brudu osadzonego na ściankach.

ycipk-2d1mre

Właśnie na pojemnik powinno się zwrócić szczególną uwagę, wybierając odkurzacz bezworkowy. Im większy, tym dłużej można odkurzać. Pojemnik dwulitrowy umożliwia sprzątanie domu o sporym metrażu, ale wpływa też na powiększenie wymiarów urządzenia. Przezroczysty pozwala łatwiej ocenić ilość zgromadzonych zabrudzeń.

Odkurzacz bezworkowy na ogół wyposażony jest w filtr HEPA, jeden z najbardziej obecnie efektywnych, który zatrzymuje niemal 100 proc. bakterii, zarodników grzybów, roztoczy czy innych alergenów. W nowoczesnych modelach producenci instalują niekiedy kilka tego typu filtrów dla zwiększenia efektywności. Inni decydują się na montaż filtra wodnego, który doskonale sprawdza się w przypadku alergików. Po każdym użyciu odkurzacza pojemnik z wodą trzeba jednak opróżnić i umyć, by nie dopuścić do rozwoju groźnych mikroorganizmów.

ycipk-2d1mre

Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście brak konieczności kupowania worków, co przekłada się na ekonomiczną eksploatację urządzenia. Istotne jest także to, że zapełnienie pojemnika nie wpływa w tym przypadku na siłę ssania. Odkurzacz bezworkowy jest jednak cięższy i zajmuje więcej miejsca niż tradycyjny sprzęt.

Worek korzyści

Wbrew powszechnemu mniemaniu odkurzacz workowy pod wieloma względami wyprzedza swojego konkurenta. W nowoczesnych urządzeniach najczęściej również są stosowane filtry HEPA. Większość modeli z workiem pracuje ciszej, ma mniejszą moc ssania i zużywa mniej energii. Dobór odpowiednich worków może ponadto ograniczać emitowany przez urządzenie hałas podczas sprzątania domu. W przeciwieństwie do bezworkowego odkurzacza workowego nie trzeba rozmontowywać, by wyczyścić poszczególne elementy. Wymiana worków to dodatkowy, ale niewielki koszt eksploatacyjny. Nie są one jednak przezroczyste i gdy zostanie tam wciągnięta przypadkowo jakaś rzecz, trzeba niestety rozpruć worek, by ją odszukać.

ycipk-2d1mre

Najmniej trwałe są worki z papieru, najtrwalsze – z tkaniny. Pierwsze są najtańsze i dość praktyczne, ale nietrudno o ich rozdarcie, w wyniku czego brud zamiast do worka może przedostać się do mechanizmu odkurzacza. Drugie, wielokrotnego użytku, z czasem tracą jednak swoje właściwości. Optymalnym rozwiązaniem wydają się więc worki jednorazowe z włókniny, znacznie trwalsze niż papierowe.

Im bardziej zapełniony worek, tym mniejsza moc ssania. Trzeba zatem wymieniać go regularnie – przy sprzątaniu domu o przeciętnej powierzchni średnio raz na 6-7 tygodni. Co ważne, odpowiednio często wymieniany worek służy jako dodatkowy filtr, dzięki czemu jakość wydmuchiwanego powietrza z odkurzacza workowego utrzymuje się na wysokim poziomie.

ycipk-2d1mre

Trudna decyzja

Oba typy urządzeń mają swoich zwolenników i przeciwników. Nie sposób zatem polecić konkretnego rozwiązania. Dla niezdecydowanych ostatecznym kryterium wyboru może okazać się jednak koszt. Ceny odkurzacza workowego zaczynają się już od ok. 200 zł, bezworkowego – od ok. 300 zł. Tych ddugich osiągają jednak zwykle bardziej zawrotne wartości, nawet 2500 zł za modele wyposażone w najnowocześniejsze funkcje, np. cyfrową regulację mocy ssania. Średnio jest to jednak 600-800 zł, a więc o 200-300 zł drożej niż w przypadku odkurzacza workowego zaopatrzonego w podobne opcje.

Polub WP Dom
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne

ycipk-2d1mre

ycipk-2d1mre
ycipk-2d1mre