Z pałacowym szlifem. Sztukateria zawsze modna!

Z pałacowym szlifem. Sztukateria zawsze modna!
Źródło zdjęć: © Dunin

09.05.2017 | aktual.: 11.05.2017 14:19

Zasady są proste: wystarczy wybrać wzór, nakleić go i cieszyć się metamorfozą! Sztukateria to nieskomplikowany i niezwykle efektowny sposób na diametralną odmianę aranżacji. Można udekorować nią ściany, sufit czy kominek. Na pewno nie zostanie niezauważona. I chociaż niewielkiego salonu nie przemieni w pałacową salę, na pewno doda mu wyrafinowania.

1 / 5

Tradycyjna elegancja

Obraz
© Orac Decor

Sztukaterie wewnętrzne są wykonywane z różnych materiałów – lekkiej pianki poliuretanowej i polistyrenu, niedrogiego gipsu czy eleganckiego stiuku. Zdarzają się też tego typu dekoracje ze szlachetnych gatunków drewna. Wszystkie są dostępne w gotowych wzorach, które można docinać na wymiar, mogą być jednak także wykonywane na zamówienie. Zwykle montuje się je na klej (rzadziej przykręca do ścian czy sufitów). To nie tylko listwy czy rozety okalające żyrandole. Całe ściany i sufity mogą być pokryte kasetonami, a drzwi zdobić wymyślne sztukateryjne portale.

Elegancji holom i salonom dodają niekiedy szerokie listwy przypodłogowe czy pilastry. Takie dekoracje wymagają wyczucia i wysmakowania i łatwo popaść w przesadę. Właściwie zastosowane stają się jednak wymarzonym tłem dla antyków, eklektycznego wyposażenia czy najnowszych osiągnięć współczesnego designu i sztuki nowoczesnej.

2 / 5

W dobrym świetle

Obraz
© Casa decor

Jeśli zatem wydawało ci się, że sztukateria przystoi tylko dworkom i zabytkowym kamienicom, byłeś w błędzie! Obecnie nawet w nowoczesnych apartamentach montuje się gzymsy i rozety, a nowoczesne wyposażenie i dekoracje doskonale współgrają z tymi eleganckimi elementami wystroju. Co więcej, współczesna technologia oświetleniowa pozwala na ich spektakularne podświetlenie i wyeksponowanie w pomieszczeniu. Sztukateria tworzy widowiskowe kombinacje z ledami. Zaakcentowane światłem listwy, gzymsy czy ramy mogą cieszyć oczy różnymi, nawet płynnie zmieniającymi się kolorami poświaty. Taśmy ledowe są ponadto elastyczne, dzięki czemu z łatwością podążają za rozmaitymi formami sztukaterii, nawet tymi o najbardziej fantazyjnych kształtach.

3 / 5

Awangardowa tradycja

Obraz
© Marbet Design

Sztukateria wcale nie musi być przesadnie ornamentowana. Czasem wystarczą proste, cieńsze lub szersze pasy zastosowane w odpowiednim miejscu. Wszystko jest kwestią indywidualnych upodobań. W zależności od wykroju listew czy wzorów ornamentów sztukateria może stworzyć doskonałą podstawę do aranżacji także w awangardowym klimacie. Może stać się oryginalnym obramowaniem dla nowoczesnej grafiki, a nawet mebli. Czasem wystarczy otoczyć nią kanapę czy komodę, by sam mebel zyskał na oryginalności. Nieszablonowo i nowocześnie wygląda też sztukateria w intensywnych, neonowych kolorach. Fluorescencyjnie zielona czy amarantowa może stać się dominującym akcentem we wnętrzu.

4 / 5

Fantazyjne obramowanie

Obraz
© Decosa

Otoczenie sztukaterią wnęki czy drzwi do doskonały i niedrogi pomysł na ich wyeksponowanie. Podobny pomysł można wykorzystać w przypadku okien. Wtedy nie będą one już potrzebować zasłon czy firan, wystarczy prosta roleta. Stylowo będzie prezentować się także obramowana w podobny sposób biblioteczka. Nawet prosty regał z książkami w takiej oprawie zyska dostojności. Ramy ze sztukaterii nie potrzebują zresztą zawartości. Wystarczy nakleić je na ścianę a środek pomalować wybranym kolorem farby. W tym celu z powodzeniem można wykorzystać też tapetę lub peparat z efektem dekoracyjnym, np. zmrożenia czy brokatu. Takie obramowania pomagają nie tylko udekorować, lecz także uporządkować przestrzeń.

5 / 5

Wdzięczne wypukłości

Obraz
© Decosa

Mniej szablonowym pomysłem na wykorzystanie sztukaterii jest przyklejenie do ścian rozet o różnych wielkościach, kształtach, a nawet kolorach. Spektakularnie prezentuje się konsola osadzona na skrzydłach amora czy ogromne kwiaty wokół lustra. Miłośnicy tradycji mogą jednak ograniczyć się do listwy na styku ścian i sufitu, co miewa zresztą korzystny wpływ na proporcje pomieszczenia. Sztukateria wchodząca nieco na sufit może optycznie oddalić go nieco od podłogi, dzięki czemu pomieszczenie nabierze przestronności. Co więcej, jeśli jest się miłośnikiem ciemnych podłóg i ścian tradycyjne biała sztukateria okazuje się dobrym pomysłem na rozświetlenie aranżacji, zwłaszcza gdy ornamenty miejscami są pozłacane lub posrebrzane.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)