Trwa ładowanie...
Kalkulatory Budowlane
budowa domu
25-03-2019 12:43

Z jakich materiałów najlepiej wybudować dom? Sprawdzamy

Materiały budowlane różnią się wytrzymałością, ceną, jakością i akustyką. Ważna jest również izolacja. Wszystkie dostępne materiały budowlane mogą być dobre, ale który jest najlepszy? Z pomocą przychodzi zestawienie z wypunktowaniem trzech materiałów budowlanych. Suporex, ytong, porotherm podbijają polski rynek budowlany.

Z jakich materiałów najlepiej wybudować dom? SprawdzamyŹródło: Shutterstock.com
d3ahe14
d3ahe14

Materiały premium - suporex czy ytong?

Obydwa materiały budowlane to rodzaje betonu komórkowego wysokiej jakości. Dużą uwagę przykłada się do powtarzalności idealnych wymiarów, a technologia ich wytwarzania jest bardzo prosta i ułatwiona.

Zarówno jeden jak i drugi rodzaj betonu komórkowego wykazuje się sporą, konieczną wytrzymałością. Niestraszne im wysokie oraz niskie temperatury, a przy okazji nie sprawiają kłopotu podczas obróbki. Wydawałoby się, że to materiał idealny? Coś w tym jest.

Suporex jest nieco tańszy i nieco lżejszy - można z niego tworzyć ścianki działowe wszelkiego rodzaju, nawet we własnym zakresie.

Ytong natomiast można nazwać materiałem ekskluzywnym ze względu na wysoką jakość i wysoką cenę. Kompletne porównanie ytonga i suporexu znajdziesz tu.

d3ahe14

Bloczki komórkowe ytonga wytwarzane są z kilku substancji – stałych i ciekłych – które umożliwiają, będąc w połączeniu, tworzenie się por w tym materiale. Ich ułożenie gwarantuje świetną izolację, która sprawdzi się w każdym regionie Polski. Izolacja jest bardzo dobra, dzięki czemu zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku jest dużo niższe.

Porotherm – tańszy, ale wytrzymalszy zamiennik

Porotherm, czyli kolejny materiał budowlany, który pozwala nam na wzniesienie budynku. Porotherm jest bardzo trwałym materiałem, odpornym na zmiany pogody, jednak w mniejszym stopniu niż na przykład gazobeton. Warto zaznaczyć, że porotherm to pustaki ścienne przeznaczone do murarki – zewnętrznej i wewnętrznej.

Istnieje wiele rodzajów porothermu, z których powstają nie tylko ściany budynków, ale i ściany nośne czy ściany działowe. To jedna z jego podstawowych zalet – to materiał budowlany, który sprawdzi się w każdych warunkach.

Problem pojawia się wtedy, kiedy chcemy zdecydować, jaki rodzaj porothermu będzie najbardziej odpowiedni dla naszego projektu. Trzeba się poważnie zastanowić nad tą kwestią, bez przesadnego zerkania na cenę – ten materiał budowlany i tak jest znacznie tańszy od ytongu.

d3ahe14

A więc z czego wybudować dom?

Należy pamiętać o najważniejszej zasadzie wznoszenia domów. Nie oszczędzajmy przesadnie tam, gdzie oszczędzić się nie da. Im bardziej oszczędzimy na materiale, który nie utrzymuje ciepła, a izolacja nie jest zbyt dobra, tym więcej zapłacimy w przyszłości. Ogrzewanie jest drogie, nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w zabudowaniach szeregowych.

Każdy z wymienionych materiałów budowlanych jest odpowiedni do danego projektu. Ściany działowe i ściany nośne nie są aż tak wymagające, jeżeli chodzi o izolację i wytrzymałość – można je spokojnie wznieść za pomocą porothermu. Ściany zewnętrzne dobrze budować z ytongu lub jego pokrewnego gatunkowo materiału – suporexu. Wybór należy do projektującego.

d3ahe14
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ahe14