Z czego najlepiej wykonać elewację? Porównujemy metody nowoczesne i tradycyjne

W Polsce technologia wykonania elewacji domu przez lata kojarzyła się głównie z ocieplaniem styropianem lub wełną mineralną. Do tego wykończenie tynkiem zewnętrznym… i gotowe! Podobnie jest do dziś. Takie rozwiązanie nieraz jest dobre, ale nie zawsze opłacalne. Jeśli masz niewielki budżet, strzałem w dziesiątkę będzie tańsza w wykonaniu elewacja tradycyjna. Ale jeśli nie chcesz wydawać oszczędności na kosztowne renowacje, oszczędzisz dzięki nowym technologiom.

Z czego najlepiej wykonać elewację? Porównujemy metody nowoczesne i tradycyjne
Źródło zdjęć: © EURONIT

26.08.2016 | aktual.: 11.04.2018 09:23

W Polsce technologia wykonania elewacji domu przez lata kojarzyła się głównie z ocieplaniem styropianem lub wełną mineralną. Do tego wykończenie tynkiem zewnętrznym… i gotowe! Podobnie jest do dziś. Takie rozwiązanie nieraz jest dobre, ale nie zawsze opłacalne. Jeśli masz niewielki budżet, strzałem w dziesiątkę będzie tańsza w wykonaniu elewacja tradycyjna. Ale jeśli nie chcesz wydawać oszczędności na kosztowne renowacje, oszczędzisz dzięki nowym technologiom.

Tradycyjne wykonanie elewacji

Pierwsze ocieplenia budynków zaczęto wykonywać w latach 50. XX wieku. Do ścian dwuwarstwowych używano styropianu jako materiału ociepleniowego i tynku do wykończenia. W późniejszych latach, w trosce o większe bezpieczeństwo pożarowe, pojawiła się wełna mineralna. Jej minusem jest jednak mała odporność na wilgoć, co z czasem powoduje utratę właściwości termoizolacyjnych. Czasami stosuje się polistyren ekstrudowany potocznie nazywany styrodurem. Lepiej niż styropian sprawdzi się w wilgotnych warunkach – jest twardszy i wyróżnia się mniejszą nasiąkliwością.

Minęły lata… a my nadal najchętniej ocieplamy domy styropianem, ewentualnie wełną. Podobno tak jest tanio, ale czy opłaca się na dłuższą metę?

Jeśli szukasz fachowców do wykonania elewacji w wybranej przez ciebie technologii i chcesz porównać ich oferty, wypełnij ten formularz.

Nowoczesne wykonanie elewacji

Sprawdźmy, czy nowe technologie elewacyjne się opłacają. Największą ich przewagą jest większa trwałość w porównaniu z tradycyjnymi. Dzięki temu rzadziej wymagają konserwacji, co wiąże się z niższymi kosztami odświeżania. Dużym atutem są także nowe możliwości architektoniczne, pozwalające na lepsze dostosowanie formy i wyglądu elewacji do otoczenia budynku.

Rheinzink

Jeśli liczy się dla ciebie estetyka i możliwość wykorzystania swoich pomysłów w praktyce, nowoczesne technologie pozwolą ci na większą swobodę. Najchętniej z nowych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym korzystają kraje wysoko rozwinięte: USA, Japonia, Skandynawia czy Niemcy. Elewacje często powstają tam w wyniku analizy topografii otoczenia. Stosowanym rozwiązaniem są przykładowo elementy ze stali nierdzewnej umożliwiające tworzenie przeróżnych kształtów. Często pokrywa się nią np. skośne dachy i określa mianem „piątej elewacji”. Inny rodzaj materiału - powłokę wykonaną z włókna szklanego (membrany) – możesz zastosować, kiedy zależy ci na utrzymaniu temperatury wewnątrz budynku.

Na popularności zyskują ostatnio okładziny elewacyjne ze szkła, które cenowo konkurują z wykończeniem kamiennym. Tylko na ile szklana elewacja pozwoli utrzymać ciepło wewnątrz budynku? Często najnowsze rozwiązania elewacyjne łączy się z zastosowaniem nowoczesnych technologii grzewczych. Jedną z nich jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Najkorzystniej zatem będzie, jeśli nowoczesne wykonanie elewacji zaplanujesz już na etapie projektowania domu.

Dla porównania kosztów elewacji tradycyjnych i nowoczesnych przyjrzyjmy się cenom ich wykonania.

Ceny w powyższym zestawieniu zawierają koszty materiału i robocizny. Różnią się od siebie dość znacznie - na przykład przy fasadach aluminiowo-szklanych na koszt wpływa rodzaj zamocowania i grubość fasady.

Sama cena wykonania elewacji mówi nam tylko o kosztach początkowych inwestycji. Zwróćmy też uwagę na koszt remontu elewacji. Okazuje się, że po kilkunastu i kilkudziesięciu latach cena renowacji elewacji z cegły klinkierowej czy aluminiowej będzie zbliżona do kosztu jej wykonania, natomiast w przypadku elewacji pokrytej tynkiem – nawet o kilkadziesiąt procent wyższa niż pierwotnej realizacji.

Elewacje wykańczane tynkiem wymagają co jakiś czas nie tylko ponownego malowania, ale także otynkowania. Jeśli zastosujesz nowoczesne materiały, konserwacja fasady ogranicza się przeważnie do mycia i wymiany wierzchniej warstwy, co w perspektywie kilkudziesięciu lat będzie kosztowało mniej niż renowacja tradycyjnej elewacji.

Elewacja tradycyjna czy nowoczesna, czyli taniej czy oszczędniej?

Zarówno elewacja tynkowana, jak i ta wykończona płytami włókno-cementowymi czy okładziną drewnopochodną mają swoje wady i zalety. O tym, która jest lepsza, decyduje tak naprawdę budżet, oczekiwania względem wyglądu i właściwości materiałów oraz dostępność fachowców:

  • – za wykonanie elewacji sposobem tradycyjnym zapłacisz mniej, ale po latach remont fasady wykonanej w nowoczesnej technologii będzie wymagał mniejszych nakładów finansowych.

Materiały budowlane– najczęściej używane (styropian, wełna mineralna i tynk) są łatwiej dostępne, ale nowoczesne płyty elewacyjne czy szklana okładzina są trwalsze.

Fachowcy– pomimo dość szybkiego pojawiania się nowych technologii elewacyjnych w Polsce, zdecydowanie łatwiej jest znaleźć wykonawcę, który dobrze wykona elewację w technologii tradycyjnej, niż takiego od fasad szklanych.

Podsumowując, jeśli cenisz trwałość i możliwość ciekawego, nowoczesnego zaprojektowania elewacji, wybierz szklane lub aluminiowe płyty elewacyjne. Gdy najważniejszym kryterium jest dla ciebie koszt wykonania, skorzystaj z tradycyjnych metod: ocieplenia styropianem czy wełną i wykończenia tynkiem.

Źródło Oferteo.pl

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)