Wzorzyste płytki na ścianie w kuchni. To jest modne!
01.12.2017 | aktual.: 01.12.2017 16:39
Patchwork, mozaiki, geometryczne wzory - to jest teraz modne. Zobacz, do jakich pomieszczeń pasują kolorowe ściany.
Kwadratowe wzorzyste płytki można układać dowolnie, jak nam fantazja podpowiada, albo korzystać z gotowych zestawów. Znajduje się w nich kilka wzorów, które układa się naprzemiennie. Patchworkowa ściana, jak zszyta z różnych gałganków, jest wielką ozdobą. Pasuje i do tradycyjnych, i do nowoczesnych domów. Najlepiej wygląda w eklektycznych wnętrzach, w końcu sama składa się różnych elementów. Żeby robiła większe wrażenie, dajmy jej spokojne tło. To dobry pomysł na pokrycie jednej ściany lub nawet jej fragmentu, np. nad blatem w kuchni. Najlepiej, żeby fronty mebli były gładkie i białe. Ale patchworkowe płytki świetnie podkreślają też strukturę drewna, dlatego dobrze je łączyć je drewnianym baletem czy meblami.
Różne kształty
Trójkąty, gorseciki czy plastry miodu – nie tylko wzory na płytkach zdobią, ale również sam ich kształt. Mogą być kolorowe albo stonowane, a jak nie możesz się zdecydować, pomieszaj jedne i drugie.
Wzory na kaflach
Motywy na kafelkach bywają folklorystyczne, mozaikowe lub geometryczne. Efektownie podkreślą powierzchnię parapetów lub lica schodów pod stopnicami.
Spróbuj łączyć wzory
Pisaliśmy, że najbezpieczniej zestawiać wzory z gładkimi ścianami. Ale do odważnych świat należy. Jak czujesz, że masz rękę do wnętrz, spróbuj pokombinować. Wystarczy zwykłe prostokątne płytki ułożyć w jodełkę – i już mamy ciekawy wzór. Na tyle subtelny, że nie pogryzie się z kolorową podłogą.
Inspiracje z dalekich podróży
Inspirują również wzorzyste tradycyjne kafle marokańskie, portugalskie lub włoskie o jednakowym wzorze. Rysunek na nich wygląda trochę, jakby był malowany ręcznie. Mają też nieregularne krawędzie, które ciekawie łączą się z fugą. Wzór na płytkach może być dyskretnym ornamentem lub wyrazistym motywem florystycznym. Kwadratowe kafle znajdziemy w niedużych formatach, typowo kuchennych, lub większych – łazienkowych. Nie są śliskie, bo ich szkliwiona powierzchnia nie jest idealnie gładka, co również kojarzy się z tradycyjną manufakturą. Pięknie wyglądają na podłodze w holach wejściowych lub salonach, w których kompozycję często przeplata się z gładkimi płytkami układanymi we wzór podobny do dywanowego. Pamiętajmy tylko, żeby do mniejszych pomieszczeń wybierać mniejsze płytki.