Wzór paisley: aranżacja wnętrz po szkocku z orientalnym rodowodem
04.08.2015 09:41
Paisley zdobi nie tylko zasłony, tapety, tapicerki, dywany czy narzuty i poduszki, lecz także naczynia czy płytki ceramiczne. Jest wyrazisty i pojawia się w różnych kolorach, co sprawia, że potrafi całkowicie zdominować wnętrze. Niektórzy twierdzą, że ten wzór ma magiczną moc - odstrasza złe duchy.
Paisley zdobi nie tylko zasłony, tapety, tapicerki, dywany czy narzuty i poduszki, lecz także naczynia czy płytki ceramiczne. Jest wyrazisty i pojawia się w różnych kolorach, co sprawia, że potrafi całkowicie zdominować wnętrze. Niektórzy twierdzą, że ten wzór ma magiczną moc - odstrasza złe duchy.
Paisley to angielskie określenie wzoru o orientalnym, indyjskim lub perskim, pochodzeniu. Słowo wywodzi się od szkockiego miasta o tej nazwie, gdzie niegdyś produkowano tkaniny z takim motywem. Nerkowaty wzór cała Europa XVIII wieku znała właśnie za sprawą produkowanych w Paisley kaszmirowych szali. Jednak sam wzór zdobił w dawnych czasach nie tylko tekstylia, lecz także insygnia władzy...
Paisley: nowoczesny szyk
Chociaż pochodzenie paisley jest przedmiotem nierozstrzygniętych dyskusji, jedno jest pewne: wzór nadal inspiruje współczesnych projektantów. Jego popularność wynika m.in. z tego, że pasuje zarówno do stylizacji tradycyjnych, jak i nowoczesnych - i to o charakterze kameralnym i formalnym. Kolorowy, zabawny i energetyczny idealnie współgra z wnętrzami w stylu boho, z kolei w wersji ton w ton tworzy elegancki, wyrafinowany klimat. To idealna dekoracja domu w indyjskim, kolonialnym lub marokańskim duchu, a także w stylu etnicznym.
Paisley: wariacje
Charakterystyczne łezki mogą układać się w jednym kierunku, rzędami lub nieregularnie. Niekiedy luki między nimi wypełnia się dodatkowo motywami kwiatowymi czy orientalnymi. Wzór może być jedno- lub wielobarwny, mniej lub bardziej skomplikowany. Każdy z tych motywów przenika obecnie do aranżacji wnętrz.
Paisley: na każdą powierzchnię
Jeśli wybierzesz kilkubarwny paisley, warto zapewnić mu łączność z kolorystyką pomieszczenia poprzez zastosowanie w we wnętrzu najbardziej stonowanych, neutralnych odcieni wzoru jako bazy. Śmiałe wprowadzanie wzoru wymaga mimo wszystko rozwagi - w nadmiarze może być przytłaczający. Zaleca się więc wykorzystanie go w jednej odmianie i punktowo, np. na obiciu krzeseł i na zasłonach albo na tapecie i poduszkach.
Paisley ma swoje wymagania
Paisley jest dość zaborczy i nie czuje się dobrze w obecności innego wzoru. Na ogół chevron, kratka czy polka dots to dla niego niezbyt dobrane towarzystwo. Wbrew pozorom może jednak tworzyć udane kompozycje z przymglonym, nieco rozmytym wzorem typu ikat, wydobywającym właśnie - w zależności od aranżacji wnętrz - egzotyczny czy etniczny charakter motywu paisley. Podobnie motywy botaniczne czy pióra tropikalnych ptaków - choć na pozór nie pasują, wywołują skojarzenia takie jak paisley. W takich zestawieniach można zaszaleć z paletą barw, zgodnie z ideą boho.
Paisley na ścianie
Paisley nie jest uniwersalnym wzorem dla każdego. Albo się go lubi, albo nie. Jeśli podoba ci się ten wzór, zastanów się, na jaką skalę chcesz go zastosować - czy jako dominantę, czy jedynie subtelny akcent. Choć to wzór ekspansywny, daje się go zastosować oszczędnie, uwydatniając jedynie sam jego zarys, jak w przypadku paneli ściennych 3D z kolekcji Carnaby czy Paisley Tile Pattern marki Citco. Innym sposobem jest wykorzystanie na ścianie tapety z motywem paisley (np. Rajapur, Cole & Son; Paisley z kolekcji Barneby Gates, projektu Alice Gates) czy też wielkoformatowych naklejek na tle lub bez tła (np. PIXERStick Paisley). Nawet kilka łezek w dużym formacie stworzy wyrazisty akcent na wybranej ścianie, zarówno w dorosłych aranżacjach wnętrz, jak i w pokoju dziecięcym. Paisley spektakularnie prezentuje się również w mozaice i kaflach (np. Mosaico 14 Paisley, Bisazza; Paisley, Lithos Mosaico Ilatia).
Paisley w kultowym wydaniu
Meble ze wzorem paisley warto na ogół łączyć z wykończeniem i akcesoriami o wyciszonej tonacji. Słynne siedzisko CH07 Maharam Shell Chair Massive Paisley (Carl Hansen & Son) najlepiej prezentuje się na tle białej ściany nie tylko ze względu na swój kształt i kolorystykę, lecz także ze względu na wydatny wzór.
Ożywczy paisley
Białe, monochromatyczne aranżacje wnętrz, modne przed laty, najłatwiej można ożywić, wprowadzając wzór paisley w postaci tekstyliów. Pościel z motywem paisley uatrakcyjni sypialnię, nawet jeśli wzór będzie zaakcentowany dyskretnie (np. Calvin Klein Home Oxidized Paisley). Jednolite wyposażanie idealnie może też zagrać na wielobarwnym tle podłogi. Paisley można dynamicznie zaakcentować w formie wykładziny winylowej (np. Brown Paisley, Murafloor) czy dywanu (np. Lyric Paisley Wool Tufted Rug, Dash & Albert/The Annie Selke Companies).