Wyższy poziom czystości w domu. Oczyszczacze i nie tylko

Z jednej strony smog, z drugiej pyłki kurzu, bakterie i pleśń – prawda jest taka, że jakość powietrza, którym oddychamy, pozostawia wiele do życzenia. Wprawdzie nie mamy wpływu na to, czym oddychamy na dworze, natomiast możemy zadbać o czystość w naszym mieszkaniu. Oto przegląd urządzeń czyszczących, które potrafią przynieść ulgę nawet alergikom.

Wyższy poziom czystości w domu. Oczyszczacze i nie tylko
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska

09.08.2021 | aktual.: 14.10.2024 21:55

Kurz i brud to pierwsze oznaki zaniedbanego domu. Nie da się ukryć, że rzucają się w oczy, zwłaszcza jeśli lubimy eleganckie, ciemne meble lub podłogi. Choć jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak wygląda jakość powietrza na zewnątrz, wciąż nie zwracamy uwagi na to, czym oddychamy, gdy przebywamy w pomieszczeniu. Tymczasem okazuje się, że tlen w naszym mieszkaniu może być nawet 5 razy bardziej zanieczyszczony niż na dworze. Dlaczego?

Alergeny – wrogowie, którzy z nami mieszkają

O skutkach działania smogu na nasz organizm wiemy sporo – w wielu miejscach w Polsce jego poziom przekracza nawet 400 proc. Pył ten może przyczyniać się do powstawania chorób takich jak zapalenie płuc i oskrzeli, a także alergie czy astma. Oprócz smogu poważnym problemem są tzw. alergeny, czyli różne substancje, które wywołują w naszym organizmie reakcję alergiczną. Należą do nich m.in. kurz, pyłki, roztocza, a także niektóre bakterie, zarodniki pleśni i sierść zwierząt. To właśnie one są odpowiedzialne za choroby przewlekłe, na które cierpią alergicy.

Alergeny mają ogromny wpływ na jakość powietrza w naszym domu, dlatego powinniśmy pamiętać o regularnym sprzątaniu, wietrzeniu i odkurzaniu. Meble możemy czyścić na mokro za pomocą specjalnych ściereczek oraz preparatów do usuwania kurzu. Wskazane jest również korzystanie z urządzeń parowych, które potrafią zabijać nawet do 99 proc. bakterii i wirusów otoczkowych. Warto również zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza, który chroni nie tylko przed substancjami alergicznymi, ale również przed smogiem.

Powietrze wolne nie tylko od smogu

Urządzenia do oczyszczania powietrza mogą być bardzo różne. Tak naprawdę wiele zależy od tego, czego od nich oczekujemy. Jeżeli w domu mieszkają alergicy, warto zwrócić uwagę na funkcję jonizacji zawartej w oczyszczaczu Amica APM 3011 – polega ona na generowaniu jonów ujemnych, co pozwala rozbijać szkodliwe substancje takie jak roztocza, pleśń i grzyby, będące przyczyną różnego rodzaju alergii. O jakość tlenu dbają cztery poziomy filtracji – wszelkie roztocza, kurz, toksyny i pył (np. dymu papierosowego) zostają zatrzymane, a następnie usunięte przez filtr węglowy. Powietrze staje się czyste jak po burzy, a my możemy oddychać i spać spokojnie.

Równie dobrze radzi sobie oczyszczacz Philips AC 0819/10, który usuwa do 99,97 proc. zanieczyszczeń, w tym smog, alergeny, bakterie, kurz, sierść zwierząt i szkodliwe gazy. Inteligentne czujniki potrafią wyłapać nawet niewidoczne gołym cząsteczki, które przedostają się do mieszkania. Filtr 2w1 NanoProtect HEPA posiada 2-stopniowy proces filtracji. Najpierw zatrzymuje duże cząsteczki takie jak kurz czy sierść zwierząt. Następnie filtruje pozostałe cząsteczki (np. smog) oraz alergeny (pyłki roślin, alergeny roztoczy, zarodniki pleśni i grzybów, bakterie i wirusy). W dodatku w trybie nocnym pracuje cicho i efektywnie oczyszcza powietrze.

Urządzeniem, które świetnie nadaje się do małych mieszkań, jest oczyszczacz powietrza Sharp UA-PM50E-B z generatorem jonów Plasmacluster. To opatentowany system, który pomaga usuwać przykre zapachy, alergeny, bakterie, roztocza, a nawet 99 proc. unoszących się wirusów. Działa tak, że dzieli cząsteczki wody zawarte w powietrzu pokojowym na ich naturalne składniki – wodór i tlen. Wykorzystuje szkodliwe cząsteczki powietrza do rozbijania ich ścian komórkowych, co w konsekwencji powoduje ich wyeliminowanie. Niski poziom szumów sprawia, że urządzenie można postawić w dowolnym miejscu, także w pokoju dziecięcym.

Smukły design i sterowanie smartfonem

Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę nie tylko na kluczowe funkcje, ale również elegancką obudowę. Wolnostojący oczyszczacz powietrza BlueAir Blue 3210 charakteryzuje się prostą i elegancką obudową, a także rozsądną ceną. Maksymalna wydajność tego urządzenia to 210 m3/h. Sprzęt wyposażony jest w kolorowy wskaźnik jakości powietrza. Usuwa do 99,97 proc. zanieczyszczeń o rozmiarze 0,1 mikrona, a obsługuje się go jednym przyciskiem.

Prawdziwym hitem wśród tego rodzaju urządzeń są oczyszczacze powietrza 3D, takie jak Samsung AX 60R5080WD, który wychwytuje nie tylko duże cząsteczki kurzu, włosy, sierść zwierząt oraz pyłki roślin, ale nawet szkodliwe spaliny i lotne związki organiczne (np. benzen, formaldehyd, tlenek węgla). Dzięki temu powietrze, którym oddychamy, jest wolne zarówno od alergenów i brzydkich zapachów, ale także od gazów niebezpiecznych dla naszego zdrowia. W trybie nocnym oczyszczasz pracuje bardzo cicho, a światło na panelu sterowania zostaje wyłączone. Dodatkową zaletą jest możliwość sterowania za pomocą smartfona – wystarczy, że mamy dostęp do Wi-Fi.

Jeżeli jesteśmy fanami minimalistycznego wzornictwa i zależy nam na jakości powietrza w domu, wybierzmy Oczyszczacz powietrza Samsung AX 47R9080SS. Jego nowoczesny kształt w formie sześcianu oraz metalowe wykończenie zostały nagrodzone w międzynarodowym konkursie DESIGN AWARD 2019 w kategorii najlepsze wzornictwo. Oczywiście liczy się nie tylko aspekt wizualny. Urządzenie ma budowę modułową, dzięki czemu można oczyszczać nawet duże pomieszczenia o powierzchni do 94 m2. Wbudowany filtr HEPA zatrzymuje aż do 99,97 proc. najdrobniejszych pyłów smogowych oraz alergeny, roztocza, zarodniki pleśni i grzybów oraz bakterie.Wyświetlacz umieszczono na jego froncie, by stan powietrza w domu był zawsze widoczny.

Nasi sojusznicy w walce z roztoczami i wirusami

Choć dziś w domu możliwe jest założenie systemu centralnego odkurzania, klasyczne sprzęty wciąż mają się dobrze. Cenimy je za dokładną pracę oraz za to, że są wielofunkcyjne i zawsze pod ręką. Bezprzewodowy odkurzacz Samsung Jet Stick VS 20R9048T3 potrafi znacznie więcej niż przeciętne urządzenia, np. usuwa do 99 proc. mikrocząsteczek i alergenów za pomocą 5-warstwowego systemu filtrującego. Dołączona jest do niego szczotka Soft Action, która jest idealna do czyszczenia twardych podłóg, a także wolnostojąca stacja, która umożliwia ładowanie bez konieczności montowania do ściany.Wysoka moc ssąca powoduje, że odkurzacz działa efektywnie niezależnie od powierzchni. Sprawdzi się do czyszczenia dywanów w salonie i podłogi w kuchni – dodatkowym plusem jest brak kabla, dzięki czemu możemy łatwo manewrować sprzętem i dotrzeć w każdy zakamarek.

Do bardziej dokładnego czyszczenia przydadzą się urządzenia parowe, które za jednym razem odkurzają i myją podłogę. W tej dziedzinie prym wiodą oczywiście sprzęty niemieckiej marki Karcher, takie jak np. mop elektryczny Karcher FC 7 Cordless. Potrafi uporać się z każdym brudem w rekordowo krótkim czasie. W trakcie sprzątania mop obraca się tak, aby skutecznie podmiatać zabrudzenia pod urządzenie, gdzie są one odsysane. Ma też dwa oddzielne zbiorniki (na czystą i brudną wodę), przez co zanieczyszczenia przechowywane są oddzielnie, więc nie brudzą podłogi. Co ciekawe, przed myciem podłogi wcale nie musimy jej odkurzacz – sprzęt zbiera wszystko za jednym zamachem, nawet włosy czy okruchy.

Wśród innych urządzeń parowych tej marki znajdziemy również parownicę Karcher SC 3 EasyFix PROMO, której ergonomiczna dysza z ruchomym przegubem ułatwia czyszczenie podłogi szybko i bez wysiłku. Dzięki temu, że ma krótki czas nagrzewania, jest gotowa do pracy w zaledwie 30 sekund. W trakcie sprzątania możemy bez problemu uzupełniać zbiornik na wodę – nie musimy czekać, aż bojler się wystudzi. Para bardzo łatwo usuwa brud (nawet ten zaschnięty), a do tego "odkaża" powierzchnię z bakterii i zarazków. W zestawie mamy ściereczkę podłogową z mikrofibry oraz powłoczkę z tego samego materiału na dyszę ręczną. W domu, który wymaga ciągłego sprzątania, taka parownica będzie naprawdę przydatnym urządzeniem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)