Wystrój wnętrz: moda puka do drzwi

Większość z nas zgodzi się, że wygląd drzwi wewnętrznych musi nawiązywać do wystroju pomieszczeń. Chodzi oczywiście zarówno o ich kolorystykę, jak i styl. Zanim wybierzesz konkretne, warto przemyśleć kilka kwestii, które ułatwią ci dopasowanie drzwi do charakteru aranżacji.

Wystrój wnętrz: moda puka do drzwi
Źródło zdjęć: © Sightline.biz

21.02.2017 11:38

Większość z nas zgodzi się, że wygląd drzwi wewnętrznych musi nawiązywać do wystroju pomieszczeń. Chodzi oczywiście zarówno o ich kolorystykę, jak i styl. Zanim wybierzesz konkretne, warto przemyśleć kilka kwestii, które ułatwią ci dopasowanie drzwi do charakteru aranżacji.

Wybór drzwi wewnętrznych czeka każdego, kto kupuje nowe mieszkanie, urządza lub remontuje dom. Dobrze dopasowane dopełniają wnętrze i podkreślają jego walory niczym biżuteria idealnie dopasowana do stroju. Należy je dobrać do koloru podłogi, stolarki okiennej i ścian. Spójność między pomieszczeniami zapewnia wybór jednej linii stylistycznej, co stanowi dość popularne rozwiązanie. Na małej przestrzenia lepiej wypadają na ogół gładkie, proste skrzydła. W większych pomieszczeniach można sobie pozwolić na bardziej dekoracyjne drzwi wewnętrzne, nawiązujące do stylowego wystroju. Oprócz tego ważny podczas podejmowania decyzji jest też sposób montażu czy materiał.

Drzwi wewnętrzne: chętnie otwierane

W zależności od tego, jak dużym dysponujesz budżetem i powierzchnią, możesz zdecydować się na różnego typu drzwi. W przypadku rozwieralnych, najczęściej wybieranych, liczy się to, w którą stronę będzie uchylać się skrzydło. Potrzebuje ono bowiem sporo miejsca i nie może zakłócać ciągów komunikacyjnych. Należy oczywiście wybrać również rozwiązanie najmniej kolidujące z wyposażeniem i wystrojem wnętrz, warto więc wcześniej dokładnie przemyśleć kwestię umeblowania.

Ciekawą opcją są drzwi składane, najczęściej kupowane do pokoju gospodarczego, spiżarni czy niewielkich pomieszczeń, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Poruszają się one po prowadnicy i po otwarciu składają się, zajmując o wiele mniej miejsca niż tradycyjne skrzydło. Podobnie drzwi harmonijkowe skonstruowane z wąskich lamelek z płyty wiórowej lub tworzywa sztucznego. Pamiętaj, że takie drzwi wewnętrzne powinny być jednak szersze, bo ich otwarcie znacznie zmniejsza wymiary przejścia, które powinno mieć minimum 70 cm szerokości.

Problemu z wygospodarowaniem dodatkowego miejsca nie mają ci, którzy zdecydowali się na drzwi przesuwne chowane w ścianie. Cieszą się one coraz większym powodzeniem, zwłaszcza w nowoczesnym wystroju. Najlepiej zaplanować je już na etapie stawiania murów, by zapewnić ich odpowiednią grubość. Jednak także w przypadku wnętrz remontowanych – nic straconego. Można bowiem dobudować kasetę, w której będą chować się drzwi, do już istniejącej ściany.

Drzwi wewnętrzne: wypełnione z gustem

Wypełnienie drzwi wewnętrznych może stanowić przeszklenie, pozwalające doświetlić ciemne korytarze czy łazienki, a także dodające wnętrzom przestronności i lekkości. Szkło może być przezroczyste, matowe, barwione, jak również witrażowe. Rozwiązaniem uznawanym za bezpieczne, wybieranym zwłaszcza do pokoi dziecięcych, są drzwi wewnętrzne ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia. Luksusową opcją jest z kolei szkło fusingowe uzyskiwane za pomocą specjalnej technologii termicznej, pozwalającej na tworzenie fantazyjnych wzorów z różnych rodzajów szła, także kolorowego.

Jeśli zależy ci na intymności, np. w sypialni, czy ukryciu pomieszczenia gospodarczego, najlepiej zdecydować się jednak na drzwi pełne. Mogą być one wykonane z drewna klejonego lub litego, np. malowanego czy lakierowanego dębu, jesionu, sosny - najchętniej kupowanych gatunków. Równie dobrze do produkcji drzwi wewnętrznych może być jednak wykorzystana płyta wiórowa (MDF lub twardsza i odporniejsza na wypaczenia HDF). W tym przypadku zewnętrzna powłoka może być wykonana z różnych materiałów. Najdroższym wykończeniem jest fornir, czyli cienka warstwa drewna, nadająca drzwiom z płyty wiórowej naturalny wygląd.

Można też zdecydować się na wykończenie z folii. Nie jest może ona tak trwała jak naturalne drewno, daje jednak możliwość idealnego dostosowania drzwi wewnętrznych do wnętrz ze względu na nieograniczony niemal wybór odcieni i wzorów. Bywa dekoracyjnie tłoczona, imitując np. fakturę usłojenia. Nieco droższe są laminaty często tworzące jednolitą, kolorową powierzchnię o wykończeniu matowym lub błyszczącym. W nowoczesnych wnętrzach dobrze prezentują się drzwi pokryte cienką blachą, wykonaną np. z półmatowej stali.

Nowoczesnym rozwiązaniem są też drzwi bezuchwytowe, otwierane naciśnięciem dłoni, które można całkowicie wtopić w ścianę, niestety dość dużym kosztem... Tym, którzy wybierają jednak tradycyjne rozwiązania, producenci oferują ogromny wybór klamek i gałek – z metalu, drewna, tworzywa, kamienia czy szkła, które mogą całkowicie odmienić wygląd nawet niepozornych drzwi, czyniąc z nich oryginalny element wystroju wnętrz.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (3)