Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
firany
07-04-2014 14:27

Wystrój okna: jakie firany do dekoracji okiennej?

Wielu z nas ma problem z tym, jak aranżując wnętrza, pogodzić estetykę z funkcjonalnością. Przy wyborze dekoracji okiennej można sobie z tym łatwo poradzić – mówi Magdalena Tomaszewska z firmy HAFT S.A. i dodaje: – Kierując się kilkoma wskazówkami, bez problemu dobierzesz wystrój okna: odpowiednie wymiary firan i zasłon dostosowane do wielkości okna i stylistyki wnętrza.

Wystrój okna: jakie firany do dekoracji okiennej?Źródło: Haft SA
d2gequ4
d2gequ4

Wielu z nas ma problem z tym, jak aranżując wnętrza, pogodzić estetykę z funkcjonalnością. Przy wyborze dekoracji okiennej można sobie z tym łatwo poradzić – mówi Magdalena Tomaszewska z firmy HAFT S.A. i dodaje: – Kierując się kilkoma wskazówkami, bez problemu dobierzesz wystrój okna: odpowiednie wymiary firan i zasłon dostosowane do wielkości okna i stylistyki wnętrza.

Na co powinno się zwrócić uwagę, aby osiągnąć efekt spójnej dekoracji okiennej? - Przed zakupem firan i zasłon określ, do jakiego pomieszczenia będą one przeznaczone oraz jaki wymiar mają okna. Cechy te warunkują dobór kształtu i estetyki firan, z dostosowaniem ich do kompozycji okna.

Jakie firany do małych i dużych okien?

Jeżeli okna są niewielkie – odpowiednie będą firany w stonowanych odcieniach, pozbawione bogatych wzorów, które zapewnią odpowiedni dopływ światła dziennego. Jeśli jednak okna są duże – nie musisz się obawiać, że dekoracyjne firany i zasłony zdominują przestrzeń. Możesz wówczas bawić się formą, dobierając różnorodne materiały, wzory i fasony, ponieważ duży format okna stwarza możliwości wykorzystania jego walorów.

Wystrój okna: estetyka i funkcjonalność

Określ, czy osłona okna będzie stanowić jedynie formę dekoracji, czy ma pełnić również funkcję praktyczną. Od tego zależy wybór odpowiedniego metrażu tkaniny. Jeśli zależy ci na samej estetyce – skup się przede wszystkim na doborze materiału, wzorów, kolorystyki oraz ciekawych upięciach.

d2gequ4

Jeśli jednak zależy ci również na funkcjonalności – dobór firan i zasłon możesz rozplanować według prostych zasad – do jakiej wysokości firana ma sięgać, jak mocno ma być zmarszczona, na jakim karniszu będzie zawieszona i w jaki sposób będzie upięta. W przypadku zasłon równie ważny jest metraż, aby swobodnie przesłonić całe okno – radzi ekspert.

Wystrój okna krok po kroku

W celu właściwego dobrania firan i zasłon należy dokonać pomiaru długości i szerokości okien oraz karniszy. Nie bez znaczenia jest także rodzaj kompozycji okien. - Pomiar szerokości uzależniony jest od sposobu mocowania firany. Jeśli tkanina będzie wisieć na szynie, mierzy się wówczas całkowitą szerokość szyny. W przypadku karnisza mierzy się jego długość bez uwzględniania ozdobnych elementów wykończeniowych. Uzyskany wynik trzeba dostosować do zamierzonego rezultatu.

Aby firana efektownie prezentowała się w oknie, tworząc swobodne fale, jej szerokość powinna stanowić 2-, a nawet 2,5-krotność szerokości okna. W zależności od preferencji i stylistyki tkaniny stosuje się różne typy marszczeń podkreślające niepowtarzalny fason poszczególnych firan. Wybierając jako dekorację okienną lambrekiny, które wiesza się w górnej części okna, lub zazdrostki wieszane na dole, by wyeksponować ich urok, należy odpowiednio zawiesić firanę na drążku. Najlepiej umieścić ostatni otwór w firanie na końcu drążka tuż za wspornikiem, który pełni rolę blokady, utrzymując fason i sprężystość kompozycji – podpowiada Magdalena Tomaszewska.

Wystrój okna: długość firany

- Długość firany zależy od kompozycji dekoracji okna, przy której planowaniu pod uwagę bierze się trzy standardowe typy: długość firany sięgająca do parapetu, tuż poniżej linii parapetu i do podłogi. Wysokość firan i zasłon mierzymy od miejsca mocowania na karniszu haczyków lub żabek, czyli od wysokości, w której faktycznie zawiśnie firana, a nie już od miejsca mocowania karnisza. W przypadku firan sięgających do podłogi warto zostawić 2 cm luzu ponad dywanem, co ułatwi zachowanie tkaniny w czystości i nie będzie naruszać jej fasonu – doradza ekspert z firmy HAFT S.A.

d2gequ4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gequ4