Wystawy, goście, debaty. Redakcja WP Dom wybrała najciekawsze wydarzenia tegorocznej ARENY DESIGN
Targi ARENA DESIGN 2020 odbywające się w Poznaniu podejmują niełatwą, ale ważną tematykę kryzysu klimatycznego. Wystawom i dyskusjom przyświecać będzie idea slowness. Sprawdziliśmy co warto zobaczyć i czego posłuchać 25–28 lutego 2020 r. w nowej przestrzeni pawilonu 3. Międzynarodowych Targów Poznańskich.
13.01.2020 09:31
Z metką „Made in Poland”
ARENA DESIGN podczas tegorocznej edycji targów otwiera dwa nowe programy podejmujące się profesjonalnego prezentowania polskiego wzornictwa: Formy Przyszłości – Strefę Polskich Projektantów – przestrzeń prezentującą najciekawsze projekty polskich projektantów oraz Strefę Wizjonerzy Polskiego Wzornictwa – przestrzeń dedykowaną prezentacji polskich marek stawiających na wzornictwo wizjonerskie, odważne i innowacyjne. Do uczestnictwa w programie Formy Przyszłości – Strefa Polskich Projektantów swoje produkty lub rozwiązania wzornicze mogli zgłaszać projektanci oraz studia projektowe. Natomiast do Strefy Wizjonerzy Polskiego Wzornictwa – producenci.
Fokus na pracę projektanta
AD ROOMS to pierwsza edycja kolejnego programu targów skierowanego do twórców. Aby pokazać ich kreatywność, specyfikę stylu oraz autorski sposób aranżowania wnętrza, ARENA DESIGN udostępniać będzie projektantom lub biurom projektowym przestrzeń do zaprojektowania. Pierwszym biurem projektowym zaproszonym do udziału w tym programie będzie duet chmara.rosinke – zajmujący się projektowaniem produktów, wnętrz i przestrzeni wystawowych. Od 2011 r. Ania Rosinke i Maciej Chmara prowadzą wspólnie studio projektowe z siedzibą w Berlinie i Wiedniu. Ich projekty wyróżniają się prostotą, świadomością ekologiczną i poetyckością. Odpowiadają na wiele doznań zmysłowych: dotykowych, węchowych, akustycznych.
Zagraniczni goście
W tym roku światowej sławy projektanci zaproszeni przez dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN 2020, Marię Jeglińską-Adamczewską, podzielą się z publicznością Targów koncepcjami interpretowania idei slowness – świadomym wykorzystywaniem surowców, współpracą z lokalnymi producentami czy innowacyjnymi sposobami wdrażania odpowiedzialnego dizajnu. Podczas wydarzenia w Poznaniu pojawią się: Michael Anastassiades, Torbjørn Anderssen, Carole Baijings, Jan Boelen, Maddalena Casadei, Giulio Ridolfo oraz Seetal Solanki.
Warto zobaczyć
Drugą odsłonę wystawy „Zasoby. Slow materials”. Czy materiał może być powolny? Co to znaczy? Czy powolność jest nową właściwością materiałów? Kontynuacja zeszłorocznej edycji wystawy skupia się na materiałach zrównoważonych i powtórnych cyklach produkcji. Kuratorka Agata Nowotny, socjolożka, edukatorka i badaczka dizajnu pracującą na styku biznesu i projektowania, zwraca uwagę widzów nie tylko na kwestie pochodzenia tworzyw wykorzystywanych do produkcji przedmiotów codziennego użytku, ale także na czas potrzebny do ich obiegu. Kuratorka zaprezentuje szereg produktów powstałych z przetworzonych odpadów i resztek: filc z butelek PET, krzesła i filamenty do drukarki 3D czy materiały powstałe z przerobionych starych tkanin. Wystawa powstaje we współpracy z Łódź Design Festival.
Jak co roku wystawa prac finalistów międzynarodowego konkursu TOP DESIGN award zaprezentuje projekty śmiałe, estetycznie dopracowane, a przede wszystkim zachwycające najwyższą jakością wzornictwa i wyróżniające się sposobem wykonania. Konkurs TOP DESIGN award to jeden z filarów Targów ARENA DESIGN. Jego celem jest nagradzanie wybitnych projektantów, z odwagą wprowadzających nowatorskie rozwiązania, dbających o formę produktu oraz w mądry i świadomy sposób wykorzystujących materiały.
„Kopia – Inspiracja – Myśl równoległa” – to tytuł wystawy przygotowanej przez Stowarzyszenia #loveOriginal, które uświadamia architektów, inwestorów, klientów
o wartości posiadania oryginałów, a nie ich imitacji. Podczas wystawy jej twórcy zadadzą pytanie, czym jest inspiracja oraz czy produkt „inspirowany” innym produktem może być „szanowanym” produktem na rynku polskim?
Nazwiska do zapamiętania, czyli Projektanci Roku 2020
To już druga edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem przeglądu prac młodych polskich projektantów, którzy zachwycają poczuciem estetyki, dynamiką projektów oraz odpowiedzialnym i ekologicznym podejściem do wzornictwa. Wyróżnieniami Projektanta Roku ARENA DESIGN odznacza twórców, których działalność warto śledzić nie tylko w najbliższych latach. W tym roku projektantami roku zostali: Jan Kochański, Tartaruga oraz UAUPROJECT.
Szczegóły wydarzenia: www.arenadesign.pl.