Wyrównanie terenu pod budowę domu
31.07.2023 16:12, aktual.: 10.01.2024 16:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dla wielu osób mieszkanie w bloku lub kamienicy nie jest czymś satysfakcjonującym. Tacy ludzie często marzą o kupnie działki i wybudowaniu na niej własnego domu. Aby jednak zrealizować to marzenie, trzeba naprawdę się namęczyć. Pierwszą przeszkodą będzie znalezienie odpowiedniej działki oraz jej zakup, co przy obecnych cenach gruntów nie jest łatwe. Jeżeli nawet komuś uda się kupić działkę, rzadko kiedy można od razu rozpocząć budowę. Często okazuje się bowiem, że dana działka posiada pewne nierówności terenu, z którymi trzeba się uporać. W tym celu niezbędna może okazać się tzw. niwelacja terenu, czyli wyrównanie gruntu. Na czym dokładnie to polega i w jaki sposób należy wyrównać teren pod budowę domu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Czym w ogóle jest niwelacja terenu?
W pierwszej kolejności warto opisać to pojęcie. Niwelacja terenu polega na przystosowaniu gruntu do postawienia na nim domu lub innego obiektu budowlanego. Nie jest to jednak prosta czynność, gdyż składa się ona z kilku etapów.
Pierwszym i zarazem podstawowym aspektem jest przeprowadzenie odpowiednich pomiarów. Naturalnie można zrobić to samodzielnie, ale większość osób postanawia wówczas skorzystać z pomocy geodety. Dzięki wsparciu specjalisty można mieć pewność, że przeprowadzone pomiary będą wiarygodne.
W trakcie takich pomiarów geodeta skupi się przede wszystkim na wykryciu nierówności terenu. Te z kolei zdarzają się naprawdę często. O ile zazwyczaj nie stanowią one problemu, o tyle przy budowie nieruchomości grunt musi mieć ściśle określone parametry. W przeciwnym wypadku rozpoczęcie budowy byłoby niemożliwe, gdyż nie zezwolą na to przepisy prawa budowlanego.
Po potwierdzeniu konieczności przeprowadzenia niwelacji terenu należy ustalić przebieg prac. Przy wykonywaniu takiej niwelacji zazwyczaj potrzebne są solidne glebogryzarki lub inne maszyny budowlane. Za ich pomocą można bardzo efektywnie zmodyfikować początkowe ukształtowanie terenu. Efektem jest z kolei uzyskanie powierzchni o właściwościach pozwalających na budowę nieruchomości lub innego obiektu.
Od czego należy zacząć niwelację terenu?
Najważniejszą kwestią będzie wspomniane wyżej wykonanie pomiarów oraz ustalenie przebiegu prac. Tak naprawdę pod tym względem wszystko zależy od parametrów posiadanej działki. W niektórych przypadkach wystarczy tylko niewielka korekta terenu, aby uzyskać grunt odpowiedni pod budowę. Z kolei w innych przypadkach niezbędne będzie przeprowadzenie kompleksowych prac. Aby zatem ustalić zakres niwelacji, należy przeprowadzić niezbędne pomiary i skonsultować je z geodetą.
Jeżeli niwelacja terenu będzie mieć związek z planowaną budową domu, właściciele działki muszą zdobyć stosowne zezwolenie na budowę. Taki wymóg może zaskakiwać, ale w świetle przepisów niwelacja terenu stanowi wówczas pierwszy etap budowy domu. To z kolei oznacza, że rozpoczęcie jej bez posiadanego zezwolenia może zostać uznane za samowolę budowlaną.
Po uzyskaniu zezwolenia można rozpocząć przygotowania do niwelacji terenu. W tym celu należy przede wszystkim usunąć z działki wszelkie drzewa, krzewy lub inną roślinność. Następnie warto zgromadzić na działce materiały potrzebne do przeprowadzenia samej niwelacji.
Przed rozpoczęciem prac koniecznie należy również odgrodzić teren działki. Przepisy prawa budowlanego wskazują, że obszar budowy powinien zostać oddzielony ogrodzeniem o wysokości 1,5 metra.
Czy niwelację terenu można wykonać osobiście?
Na takie pytanie bardzo trudno jest odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Niektóre osoby mogą mieć przecież duże doświadczenie w wykonywaniu prac budowlanych lub geodezyjnych. Istnieje więc szansa, że takim osobom wystarczy niewielkie wsparcie, aby przeprowadzić kompleksową niwelację terenu.
Jeżeli jednak właściciel działki nigdy nie miał styczności z podobnymi pracami, wezwanie specjalistów stanowi jedyną alternatywę. Nawet pozornie równa działka może bowiem wymagać dosyć intensywnych prac nad wyrównaniem terenu. Co gorsza, niektóre takie prace trzeba wykonać przy użyciu maszyn budowlanych. To z kolei całkowicie wyklucza możliwość samodzielnej niwelacji terenu.
Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest tzw. profilowanie lub poziomowanie terenu. Jednak ono może sprawdzić się co najwyżej podczas przygotowywania terenu pod trawnik. Natomiast przy tworzeniu fundamentów pod nieruchomość niezbędna będzie kompleksowa niwelacja, którą powinni przeprowadzić specjaliści.
Ile kosztuje niwelacja terenu pod budowę domu?
Nie od dzisiaj wiadomo, że budowa domu wiąże się z naprawdę wysokimi kosztami. Dlatego też w przygotowywanym kosztorysie należy uwzględnić również koszt przeprowadzenia niwelacji terenu. Powstaje więc pytanie dotyczące tego, jaki to będzie wydatek?
Także w tym przypadku trudno o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od zakresu prac. Zasadniczo można stwierdzić, że niwelacja jednego metra kwadratowego terenu to koszt około kilkunastu złotych. Do tego należy również doliczyć ewentualne wydatki związane z koniecznością użycia specjalistycznego sprzętu.
Biorąc pod uwagę fakt, że średnia wielkość działki pod budowę domu wynosi ponad 1000 metrów kwadratowych, koszt wyrównania terenu wyniesie przynajmniej kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Planujesz budowę domu? Zabezpiecz swoją przyszłą nieruchomość!
Wspomniana wyżej kwota to jedynie początek wydatków związanych z budową domu. To dobitnie pokazuje, jak wysoki budżet jest potrzebny do zrealizowania tego przedsięwzięcia. Dlatego każdy właściciel działki chciałby mieć pewność, że jego inwestycja przebiegnie zgodnie z planem. Niestety, takiej pewności nie można mieć nigdy. Z tego względu bardzo dobrym rozwiązaniem dla wspomnianych osób staje się zakup polisy mieszkaniowej.
Niektórzy mogą się teraz zdziwić, ale ubezpieczenie nieruchomości wbrew pozorom nie musi obejmować tylko domów i mieszkań. W praktyce takie polisy często obejmują również inne obiekty (np. garaże lub domki letniskowe). Jedną z odmian ubezpieczenia nieruchomości jest także unikalna polisa dla domu w trakcie budowy.
Jak sama nazwa wskazuje, takie ubezpieczenie pozwala zabezpieczyć nieruchomość, która dopiero ma powstać. Zakres ochrony obejmuje więc w tym przypadku kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, polisa chroni samą działkę. Po drugie, ubezpieczyciel często zabezpiecza także same materiały budowlane. Po trzecie, ochrona samej nieruchomości rozpoczyna się już od chwili ukończenia prac nad fundamentami.
Jeżeli chodzi o zakres ochrony, tutaj warto zwrócić uwagę na dwa zapisy. Pierwszym z nich jest ochrona przed zdarzeniami losowymi, w tym warunkami pogodowymi. Klęski żywiołowe lub inne anomalie mogą bowiem stanowić poważne zagrożenie dla budowanej nieruchomości. Dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć. Drugim kluczowym aspektem jest z kolei ochrona przed kradzieżą i wandalizmem. Niestety, wysokie ceny materiałów budowlanych mogą skłonić złodziei do próby kradzieży ich z placu budowy. Ważne jest więc to, aby ubezpieczyciel zapewnił wtedy stosowne odszkodowanie.
Jak najszybciej ubezpieczyć dom w czasie budowy?
Sama budowa domu pochłania masę czasu i uwagi. Dlatego zrozumiałe jest to, że przyszli lokatorzy nie będą chcieli tracić cennego czasu na zakup ubezpieczenia. Na szczęście dzisiaj dosłownie wszystkie formalności związane z zakupem polisy można załatwić przez internet. To z kolei zapewnia ogromną oszczędność czasu i energii.
Osoby zainteresowane zakupem polisy online mogą skorzystać z platformy Polisoteka.pl. Jest to bardzo praktyczny serwis, który umożliwia wyszukiwanie oraz zakup ubezpieczeń. To sprawia, że cała procedura staje się jeszcze wygodniejsza.
Zakup polisy przez internet sprowadza się do kilku prostych kroków. Pierwszym z nich jest wybór samego ubezpieczenia oraz ustalenie warunków ochrony. Drugim krokiem będzie wypełnienie formularza z danymi osobowymi oraz informacjami na temat nieruchomości. Natomiast całość kończy się opłaceniem składki i odbiorem potwierdzenia zakupu polisy. Rzecz jasna cała taka dokumentacja zostanie przekazana drogą elektroniczną.
Podsumowanie
Niwelacja terenu w bardzo wielu przypadkach będzie pierwszym wydatkiem związanym z budową domu. Polega ona na wyrównaniu terenu i pozbyciu się z niego wszelkich przeszkód (np. drzew lub krzewów). Ostatecznie teren ma nabrać takich właściwości, aby można było na nim bezpiecznie rozpocząć budowę. Co ciekawe, już przy wykonywaniu niwelacji właściciele działki będą musieli uzyskać wymagane pozwolenie na budowę domu. Jeżeli chodzi o samo wyrównanie, osoby bez wiedzy i doświadczenia w geodezji będą musiały skorzystać z pomocy specjalistów. Niestety, nie jest ona tania, gdyż cena za wyrównanie jednego metra kwadratowego wynosi średnio kilkanaście złotych. Należy przy tym pamiętać, że działka pod budowę domu zazwyczaj liczy grubo ponad 1000 metrów kwadratowych. Dlatego taka inwestycja już od samego początku wymaga sporych nakładów finansowych. Warto więc zadbać o to, aby zabezpieczyć taką realizację. Pod tym kątem najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dedykowanej polisy dla domu w budowie. Ubezpieczenie tego typu zapewni ochronę samej działki oraz budowanej nieruchomości. Co istotne, taką polisę można łatwo zamówić przez internet (np. za pomocą serwisu Polisoteka.pl).