GarderobaWyposażenie szafy i garderoby. Jak je zaplanować, by wszystkie rzeczy znalazły swoje miejsce?

Wyposażenie szafy i garderoby. Jak je zaplanować, by wszystkie rzeczy znalazły swoje miejsce?

Nie mam co na siebie włożyć – ile razy te słowa były wypowiadane przez kobiety zaglądające do szafy pękającej od nadmiaru ubrań? Grunt to prawidłowe zaplanowane wyposażenie szafy lub garderoby, które pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowania ubrań.

Wyposażenie szafy i garderoby. Jak je zaplanować, by wszystkie rzeczy znalazły swoje miejsce?
Źródło zdjęć: © Fawre

23.10.2013 12:25

Nie mam co na siebie włożyć – ile razy te słowa były wypowiadane przez kobiety zaglądające do szafy pękającej od nadmiaru ubrań? Grunt to prawidłowe zaplanowane wyposażenie szafy lub garderoby, które pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowania ubrań.

Szafy wnękowe wykonywane na zamówienie sprawdzają się zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. Największy egzamin z funkcjonalności zdają jednak w dwu- czy trzypokojowych mieszkaniach oraz w kawalerkach. Prawidłowo zaprojektowane szafy zapewniają wygodne przechowywanie ubrań, butów, dodatków oraz akcesoriów domowych. Jak podołać wyzwaniu i zaplanować wyposażenie szafy tak, aby koszule się nie gniotły, a buty nie spadały nikomu na głowę?

Podział na kategorie - podstawa porządku w szafie

– Zastanów się przede wszystkim nad przeznaczeniem szafy. Zweryfikuj, czy potrzebujesz jednej szafy, czy może dwóch. Jeśli przestrzeń mieszkania pozwala na dwa meble, warto pomyśleć o podziale na kategorie, np. ubrania wierzchnie, buty i sprzęt domowy oraz ubrania codzienne – mówi Piotr Połoński, specjalista marki Iszafy.pl.

Jeśli jednak decydujesz się na jedną szafę, precyzyjnie określ każdy jej centymetr i wybierz akcesoria, które pomogą ci uporządkować rzeczy. Przeczytaj porady, które pomogą ci wstępnie określić, jak powinno wyglądać wnętrze garderoby, aby po otwarciu nie zaskakiwała ona bałaganem.

Drążek na ubrania Ubrania codzienne. Zastanów się, czy w szafie będą przechowywane jedynie ubrania codzienne, bez wierzchnich okryć, np. bluzki czy koszule etc. Tu zapewne przyda się drążek (na wysokości około 80-90 cm). Mimo że jest wzmocniony ściankami bocznymi, zaleca się rozkładanie ubrań w sposób równomierny, również na końcach, aby nie obciążały jedynie jego środkowej części. Dodatkowo, aby uniknąć odkształceń, nie stosuje się drążków o długości powyżej 90 cm. Jeśli są dłuższe, dodatkowo się je podpiera. Alternatywą dla standardowych drążków są pantografy (drążki opuszczane z wysokości) oraz wysuwane drążki montowane równolegle do ścianek bocznych wnęki. Spodnie. To, że będą trzymane w szafie, jest w większości przypadków oczywiste. Jakie są możliwości? Klasyczne półki, na których złożymy je w kostkę, standardowe drążki, na których zawisną specjalne wieszaki do spodni, oraz specjalne wysuwane szuflady z szeregiem wąskich drążków, na których każdą parę można powiesić z osobna. Ubrania
wierzchnie.
– Niektórzy wybierają standardowy wieszak stojący lub ścienny, inni wolą przechowywać kurtki oraz płaszcze w szafie. Przy drugiej opcji drążek na płaszcze montowany jest na wysokości ok. 160 cm. Pamiętajmy też, że minimalna głębokość zewnętrzna zabudowy z drzwiami przesuwnymi, przy której ubrania na drążkach nie będą się gniotły, wynosi 63 cm. Należy przy tym pamiętać, że skrzydła drzwi spłycają głębokość szafy – o 90 mm – dodaje specjalista z Iszafy.pl. Ubrania składane. Nie wszystkie ubrania wieszamy. Przydadzą się więc półki. Ile? Tyle, aby pomieścić wszystkie topy, dresy, legginsy, koszulki i pozostałe rzeczy, których nie trzeba prasować. Odległości między takimi półkami wynoszą przeważnie 25-35 cm. Półki na wysokości wzroku mogą być niższe, natomiast pod sufitem i nad podłogą - wyższe, ze względu na dostęp. Szerokość półek i koszy powinna wynosić 40 lub 60 cm – to najbardziej ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Taka długość nie będzie też powodować odkształcania się półek.
Bielizna i akcesoria. Istotne pytanie: czy w szafie chcesz przechowywać bieliznę? Najlepiej nadają się do tego różnej wielkości, szerokości oraz głębokości szuflady. Ustal sposób podziału bielizny z akcesoriami, aby nie zabrakło później miejsca np. na paski, opaski, apaszki. Buty. Kobiety kochają buty, także mężczyźni często mają ich wiele par. – Buty dobrze przechowuje się na wysuwanych stelażach z prawidłami, koszach cargo, półkach wysuwnych lub np. w dwurzędowych schowkach – dodaje Adam Duda, konsultant marki Iszafy.pl. Schowek na sprzęty gospodarcze

Sprzęty gospodarcze są problematyczne do przechowywania. Miejsce na miskę, wiadro, miotłę, odkurzacz, rury od odkurzacza, deskę do prasowania, suszarkę do ubrań oraz inne niezbędne akcesoria również trzeba zaplanować. Przestrzeń na deskę i suszarkę będzie węższa i wyższa, na odkurzacz zaś nieco mniejsza. Przydadzą się też uchwyty – na żelazko oraz rurę od odkurzacza.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
garderobaszafaprzechowywanie ubrań
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)