Wypędź smog z mieszkania – oczyszczacze powietrza do 1000 zł

Chociaż smog nie jest zjawiskiem młodym, to zaczęliśmy o nim poważnie rozmawiać dopiero od niedawna. Na razie jego całkowita eliminacja nie jest możliwa, dlatego pozostaje nam się dobrze przed nim zabezpieczyć. Maski czasami nie wystarczają.

Wypędź smog z mieszkania – oczyszczacze powietrza do 1000 zł
Źródło zdjęć: © iStock.com | rosshelen
Sylwia Ścibak

16.02.2018 | aktual.: 27.02.2019 12:48

Smog – wróg numer jeden

O smogu zaczęliśmy rozmawiać stosunkowo niedawno. Media praktycznie codziennie informują nas o stanie powietrza w poszczególnych miastach Polski, przy czym Kraków najczęściej wysuwa się na plan pierwszy. Mówi się głośno o tym, że smog zabija stopniowo i że na jego szkodliwy wpływ jesteśmy narażeni wszyscy.

Czym jest smog? To gęsta zawiesina szkodliwego dymu i pyłów (benzopirenu, PM10, PM2.5, tlenków siarki, tlenków azotu itp.) przypominająca mgłę, która pojawia się w wyniku działalności człowieka, pogody i ukształtowania terenu. Wyróżnia się dwa rodzaje smogu: londyński (siarkowy) i fotochemiczny. Smog fotochemiczny pojawia się najczęściej w miesiącach letnich w klimacie subtropikalnym, kiedy panuje bezwietrzna, słoneczna pogoda i wysoka temperatura i kiedy występuje bardzo duże nagromadzenie pyłów. Smog londyński z kolei pojawia się w zimnych miesiącach klimatu umiarkowanego, kiedy chłodne i wilgotne powietrze "związuje się" ze szkodliwymi cząsteczkami i jest utrzymywane przez warstwę ciepłego powietrza, znajdującego się powyżej. Smog ten utrzymuje się wtedy, kiedy nie ma dużego wiatru i to głównie z nim zmagamy się w naszym kraju.

Do powstawania smogu przyczyniają się nie tylko spaliny samochodowe czy działalność przemysłowa. Obecnie największy udział w produkcji szkodliwych substancji mają gospodarstwa domowe. To czym palimy, co stosujemy i jak to robimy ma bardzo duży wpływ na powstawanie szkodliwego smogu.

Obraz
© Shutterstock.com | shuterstock.com

W mieszkaniu wcale nie jest bezpiecznie

Mogłoby się wydawać, że na szkodliwe działanie pyłów jesteśmy narażeni jedynie na zewnątrz. Kiedy powietrzem na ulicach nie da się już normalnie oddychać, wówczas zaleca się spędzanie jak najwięcej czasu w zamkniętym pomieszczeniu, o czym powinni pamiętać zwłaszcza alergicy, dzieci i osoby starsze. Jednak tam też nie jest całkowicie bezpieczne. Stężenie zanieczyszczeń w mieszkaniu może być nawet czterokrotnie przekroczone w stosunku do normy, co sprawia, że smogiem tak naprawdę oddychamy stale.

Świetnym sposobem na oczyszczenie powietrza w mieszkaniu są rośliny i odpowiednie urządzenia filtrujące. Czasem zapominamy, jak zbawienny wpływ mają na nas kwiaty, które głównie dekorują okna czy kąty w domach. Posiadanie oczyszczacza pozwala z kolei pozbyć się nie tylko szkodliwych substancji, ale także kurzu, sierści i różnych innych alergenów.

Oczyszczacze powietrza posiadają filtr HEPA, który jest w stanie zatrzymać 99 proc. kurzu i pyłu, filtr zimnej katalizy, który świetnie sobie radzi ze smogiem, a także jonizator, dzięki któremu powietrze wydaje się świeże, oraz filtr z aktywnym węglem pomagający zlikwidować przykre zapachy. Urządzenia te pozwalają dostosować tryb swojej pracy do stanu powietrza w pomieszczeniu i nie przeszkadzają w odpoczynku, gdyż mogą działać w trybie cichym.

smogoczyszczacz powietrzasmog w polsce
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)