Trwa ładowanie...

Wypędź smog z mieszkania – oczyszczacze powietrza do 1000 zł

Chociaż smog nie jest zjawiskiem młodym, to zaczęliśmy o nim poważnie rozmawiać dopiero od niedawna. Na razie jego całkowita eliminacja nie jest możliwa, dlatego pozostaje nam się dobrze przed nim zabezpieczyć. Maski czasami nie wystarczają.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Smog jest niezwykle uciążliwy, a do jego powstawania przyczyniamy się my sami
Smog jest niezwykle uciążliwy, a do jego powstawania przyczyniamy się my samiŹródło: iStock.com, Fot: rosshelen
d1b9vj0

Smog – wróg numer jeden

O smogu zaczęliśmy rozmawiać stosunkowo niedawno. Media praktycznie codziennie informują nas o stanie powietrza w poszczególnych miastach Polski, przy czym Kraków najczęściej wysuwa się na plan pierwszy. Mówi się głośno o tym, że smog zabija stopniowo i że na jego szkodliwy wpływ jesteśmy narażeni wszyscy.

Czym jest smog? To gęsta zawiesina szkodliwego dymu i pyłów (benzopirenu, PM10, PM2.5, tlenków siarki, tlenków azotu itp.) przypominająca mgłę, która pojawia się w wyniku działalności człowieka, pogody i ukształtowania terenu. Wyróżnia się dwa rodzaje smogu: londyński (siarkowy) i fotochemiczny. Smog fotochemiczny pojawia się najczęściej w miesiącach letnich w klimacie subtropikalnym, kiedy panuje bezwietrzna, słoneczna pogoda i wysoka temperatura i kiedy występuje bardzo duże nagromadzenie pyłów. Smog londyński z kolei pojawia się w zimnych miesiącach klimatu umiarkowanego, kiedy chłodne i wilgotne powietrze "związuje się" ze szkodliwymi cząsteczkami i jest utrzymywane przez warstwę ciepłego powietrza, znajdującego się powyżej. Smog ten utrzymuje się wtedy, kiedy nie ma dużego wiatru i to głównie z nim zmagamy się w naszym kraju.

d1b9vj0

Do powstawania smogu przyczyniają się nie tylko spaliny samochodowe czy działalność przemysłowa. Obecnie największy udział w produkcji szkodliwych substancji mają gospodarstwa domowe. To czym palimy, co stosujemy i jak to robimy ma bardzo duży wpływ na powstawanie szkodliwego smogu.

    Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, Fot: shuterstock.com

W mieszkaniu wcale nie jest bezpiecznie

Mogłoby się wydawać, że na szkodliwe działanie pyłów jesteśmy narażeni jedynie na zewnątrz. Kiedy powietrzem na ulicach nie da się już normalnie oddychać, wówczas zaleca się spędzanie jak najwięcej czasu w zamkniętym pomieszczeniu, o czym powinni pamiętać zwłaszcza alergicy, dzieci i osoby starsze. Jednak tam też nie jest całkowicie bezpieczne. Stężenie zanieczyszczeń w mieszkaniu może być nawet czterokrotnie przekroczone w stosunku do normy, co sprawia, że smogiem tak naprawdę oddychamy stale.

Świetnym sposobem na oczyszczenie powietrza w mieszkaniu są rośliny i odpowiednie urządzenia filtrujące. Czasem zapominamy, jak zbawienny wpływ mają na nas kwiaty, które głównie dekorują okna czy kąty w domach. Posiadanie oczyszczacza pozwala z kolei pozbyć się nie tylko szkodliwych substancji, ale także kurzu, sierści i różnych innych alergenów.

d1b9vj0

Oczyszczacze powietrza posiadają filtr HEPA, który jest w stanie zatrzymać 99 proc. kurzu i pyłu, filtr zimnej katalizy, który świetnie sobie radzi ze smogiem, a także jonizator, dzięki któremu powietrze wydaje się świeże, oraz filtr z aktywnym węglem pomagający zlikwidować przykre zapachy. Urządzenia te pozwalają dostosować tryb swojej pracy do stanu powietrza w pomieszczeniu i nie przeszkadzają w odpoczynku, gdyż mogą działać w trybie cichym.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1b9vj0

Podziel się opinią

Share
d1b9vj0
d1b9vj0