Wymiana żarówek w domu. Stawiamy na ekorozwiązania

Od dłuższego czasu diody LED wypierają z naszych domów i mieszkań tradycyjne żarówki. Czy jest to jednak tylko moda promowana przez Unię Europejską, czy też faktycznie lepsze rozwiązanie? Sprawdzamy wady i zalety ekologicznego oświetlenia domu.

Wymiana żarówek w domu. Stawiamy na ekorozwiązania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Michał Leszczyński

12.03.2019 14:13

Trochę historii

Trudno dzisiaj przecenić znaczenie wynalazku żarówki. Opatentowane przez Tomasza Edisona w 1879 r. urządzenie rozświetliło nasze domy, dotychczas skazane jedynie na słaby blask świec i lamp oliwnych. W 1959 r. amerykańska firma General Electric opatentowała żarówkę halogenową, która przez ponad pół wieku dzieliła i rządziła na rynku oświetlenia.

Obraz
© WP.PL | WP.PL

Dopiero na początku XXI wieku ich pozycji zagroziły lampy LED – rozwiązanie bardziej ekologiczne i oszczędne. W sierpniu 2018 r. Unia Europejska oficjalnie zakazała sprzedaży żarówek halogenowych, stawiając na LED właśnie. Oznacza to, że niebawem tradycyjne rozwiązania oświetleniowe znikną ze sklepów, a my będziemy musieli się przyzwyczaić do nowej rzeczywistości.

Wybieramy ekologię

Możemy oczywiście spierać się, czy decyzja unijnych urzędników jest słuszna, czy też nie. Nie da się ukryć jednak, że za wyborem oświetlenia LED-owego przemawiają konkretne argumenty.

Jak wykazały badania firmy Philips z 2017 r., żarówki LED zużywają aż o 80 proc. mniej energii niż ich halogenowe odpowiedniki. Na dodatek mają nawet dwudziestokrotnie dłuższy okres eksploatacji. To nie wszystko. Diody LED są także bardziej wytrzymałe od tradycyjnych żarówek, nadają się również w 100 proc. do recyklingu. Ich użytkowanie pomaga w obniżeniu emisji dwutlenku węgla, co ma spore znaczenie dla naszej zanieczyszczonej planety.

Obraz
© Fotolia | © Africa Studio

A wady? Niestety żarówki LED są droższe od halogenowych. Pocieszeniem jest natomiast fakt, że ich dłuższa żywotność pozwala z czasem zwrócić ową nadpłatę. Diody LED okazują się również bardziej wrażliwe na wpływ wysokiej temperatury, choć w tradycyjnych warunkach domowych raczej tego nie odczujemy. Wreszcie niebieskie światło LED, odbijane przez atmosferę mocniej od światła białego, wpływa na to jak odbieramy kolory – dla artystów i estetów jest to więc zła wiadomość.

Wymieniamy żarówki

Choć może to wydawać się banalnym zagadnieniem, ale podczas montażu nowych żarówek często zapominamy o podstawowych zasadach BHP. Dlatego powinniśmy pamiętać o wyłączeniu dopływu prądu nim wykręcimy i zamontujemy nową żarówkę. Nie dotykajmy ich też mokrymi dłońmi (najlepiej robić to po założeniu gumowych rękawiczek). Jeśli musimy skorzystać z podwyższenia, aby dosięgnąć żarówki, najlepiej poprośmy kogoś o asekurację.

LED-owe ozdoby dla nas

Skoro wiemy już, jakie zalety i wady posiada interesujące nas oświetlenie, i jak bezpiecznie je zamontować, spójrzmy na możliwości, które nam daje w dziedzinie wystroju wnętrz oraz obejścia. Okazuje się, że lampy LED-owe możemy zastosować jako bardzo efektowne ozdoby.

Możemy je np. wykorzystać do podświetlania mebli:

Sprawdzą się także jako ozdoba w pokoju dziecięcym:

Zapewnią wspaniałą oprawę dekoracjom na specjalną okazję:

Dodadzą też magii naszemu ogrodowi po zmroku:

Czas zmian

Technologia nie śpi i co rusz dowiadujemy się o kolejnych alternatywach dla świateł LED (takich jak tzw. materiał elektroluminescencyjny). Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie to ona będzie królować w naszych domach. Spróbujmy ją więc wykorzystać tak, aby upiększyć nasz dom, zadbać o ochronę środowiska i na dodatek obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)