ycipk-3po12j

Wymiana żarówek w domu. Stawiamy na ekorozwiązania

Od dłuższego czasu diody LED wypierają z naszych domów i mieszkań tradycyjne żarówki. Czy jest to jednak tylko moda promowana przez Unię Europejską, czy też faktycznie lepsze rozwiązanie? Sprawdzamy wady i zalety ekologicznego oświetlenia domu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wymiana żarówek w domu. Stawiamy na ekorozwiązania
(Shutterstock.com)
ycipk-3po12j

Trochę historii

Trudno dzisiaj przecenić znaczenie wynalazku żarówki. Opatentowane przez Tomasza Edisona w 1879 r. urządzenie rozświetliło nasze domy, dotychczas skazane jedynie na słaby blask świec i lamp oliwnych. W 1959 r. amerykańska firma General Electric opatentowała żarówkę halogenową, która przez ponad pół wieku dzieliła i rządziła na rynku oświetlenia.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną WP.PL
Podziel się

Dopiero na początku XXI wieku ich pozycji zagroziły lampy LED – rozwiązanie bardziej ekologiczne i oszczędne. W sierpniu 2018 r. Unia Europejska oficjalnie zakazała sprzedaży żarówek halogenowych, stawiając na LED właśnie. Oznacza to, że niebawem tradycyjne rozwiązania oświetleniowe znikną ze sklepów, a my będziemy musieli się przyzwyczaić do nowej rzeczywistości.

ycipk-3po12j

Wybieramy ekologię

Możemy oczywiście spierać się, czy decyzja unijnych urzędników jest słuszna, czy też nie. Nie da się ukryć jednak, że za wyborem oświetlenia LED-owego przemawiają konkretne argumenty.

Jak wykazały badania firmy Philips z 2017 r., żarówki LED zużywają aż o 80 proc. mniej energii niż ich halogenowe odpowiedniki. Na dodatek mają nawet dwudziestokrotnie dłuższy okres eksploatacji. To nie wszystko. Diody LED są także bardziej wytrzymałe od tradycyjnych żarówek, nadają się również w 100 proc. do recyklingu. Ich użytkowanie pomaga w obniżeniu emisji dwutlenku węgla, co ma spore znaczenie dla naszej zanieczyszczonej planety.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Fotolia
Podziel się

A wady? Niestety żarówki LED są droższe od halogenowych. Pocieszeniem jest natomiast fakt, że ich dłuższa żywotność pozwala z czasem zwrócić ową nadpłatę. Diody LED okazują się również bardziej wrażliwe na wpływ wysokiej temperatury, choć w tradycyjnych warunkach domowych raczej tego nie odczujemy. Wreszcie niebieskie światło LED, odbijane przez atmosferę mocniej od światła białego, wpływa na to jak odbieramy kolory – dla artystów i estetów jest to więc zła wiadomość.

ycipk-3po12j

Wymieniamy żarówki

Choć może to wydawać się banalnym zagadnieniem, ale podczas montażu nowych żarówek często zapominamy o podstawowych zasadach BHP. Dlatego powinniśmy pamiętać o wyłączeniu dopływu prądu nim wykręcimy i zamontujemy nową żarówkę. Nie dotykajmy ich też mokrymi dłońmi (najlepiej robić to po założeniu gumowych rękawiczek). Jeśli musimy skorzystać z podwyższenia, aby dosięgnąć żarówki, najlepiej poprośmy kogoś o asekurację.

LED-owe ozdoby dla nas

Skoro wiemy już, jakie zalety i wady posiada interesujące nas oświetlenie, i jak bezpiecznie je zamontować, spójrzmy na możliwości, które nam daje w dziedzinie wystroju wnętrz oraz obejścia. Okazuje się, że lampy LED-owe możemy zastosować jako bardzo efektowne ozdoby.

Możemy je np. wykorzystać do podświetlania mebli:

ycipk-3po12j

Sprawdzą się także jako ozdoba w pokoju dziecięcym:

Zapewnią wspaniałą oprawę dekoracjom na specjalną okazję:

ycipk-3po12j

Dodadzą też magii naszemu ogrodowi po zmroku:

Czas zmian

Technologia nie śpi i co rusz dowiadujemy się o kolejnych alternatywach dla świateł LED (takich jak tzw. materiał elektroluminescencyjny). Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie to ona będzie królować w naszych domach. Spróbujmy ją więc wykorzystać tak, aby upiększyć nasz dom, zadbać o ochronę środowiska i na dodatek obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Polub WP Dom
ycipk-3po12j
ycipk-3po12j
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3po12j