Wymiana wodomierza w praktyce

Jeśli zaglądanie do skrzynki na listy przyprawia cię o szybsze bicie serca w obawie, że znajdziesz tam rachunek za wodę, zastanów się, czy wzrost jej zużycia nie jest przypadkiem wynikiem usterki wodomierza. Być może nadszedł właśnie czas na jego wymianę.

Wymiana wodomierza w praktyce
Źródło zdjęć: © Wikipedia.com/Man

24.06.2016 14:06

Jeśli zaglądanie do skrzynki na listy przyprawia cię o szybsze bicie serca w obawie, że znajdziesz tam rachunek za wodę, zastanów się, czy wzrost jej zużycia nie jest przypadkiem wynikiem usterki wodomierza. Być może nadszedł właśnie czas na jego wymianę.

Wymiana wodomierza: zafałszowane zużycie

Aby mieć pewność, że wodomierz w twoim domu czy mieszkaniu podaje precyzyjne wyniki pomiaru, musisz zadbać o jego dobry stan techniczny oraz regularną wymianę. Wodomierze, jak wszystkie urządzenia, mają bowiem ograniczoną żywotność. Po kilku latach zużywają się ich poszczególne części, a wybrane elementy mogą ulegać uszkodzeniom. Oczywiście ma to wpływ na pracę wodomierzy, a niekiedy fałszowanie pomiarów.

To cię też zainteresuje: Myślisz o domu z garażem? Sprawdź, czy cię stać

Nie bez znaczenia jest też stan instalacji wodnej w domu czy mieszkaniu. Zawarte w wodzie związki wapnia czy żelaza osądzają się na rurach, zmniejszając ich średnicę, co w efekcie przyspiesza przepływ wody oraz tempo pracy wirnika wodomierza. Często staje się to przyczyną wskazywania zawyżonego w stosunku do faktycznego zużycia wody.

Wymiana wodomierza: kiedy konieczna?

Za eksploatację wewnętrznej instalacji wodociągowej, na której są zamontowane wodomierze, odpowiada jej właściciel. Wymiana starego wodomierza na nowy jest konieczna za każdym razem, gdy w urządzeniu zostanie wykryta usterka, której nie da się naprawić. W przypadku wątpliwości co do prawidłowości wskazań wodomierza odbiorca usług może złożyć w formie pisemnej zlecenie wykonania ekspertyzy u lokalnego dostawcy wody.

Ponadto standardowo miernik wody należy wymieniać co pięć lat, gdyż tyle wynosi okres legalizacji wodomierza, czyli jego ważności. Właściciele mieszkań są zobowiązani do dopilnowania, by zainstalowane wodomierze miały legalizację. Jej zasady określa ustawa z 11 maja 2001 roku. Prawo o miarach (Dz. U. 2004 Nr 243, poz. 2441, Art. 4 pkt 13). Legalizacji wodomierza dokonuje się w punkcie legalizacyjnym wyznaczonym przez Główny Urząd Miar. Stanowi to potwierdzenie, że przyrząd spełnia ustalone normy.

Aby zmniejszyć rachunek za wodę, oprócz wodomierza głównego warto niekiedy zainstalować wodomierz odliczający. Służy on pomiarowi wody wykorzystanej bezpowrotnie. Chodzi głównie o pobór do podlewania ogrodów. Taka woda jest tańsza, ponieważ nie ma konieczności jej odprowadzania do ścieków, a następnie filtrowania i oczyszczania.

Jeżeli chcesz nawiązać kontakt z solidnymi ekipami budowlanymi - wypełnij krótki formularz i nawiąż kontakt z firmami remontowymi.

Po wymianie standardowego wodomierza lub zainstalowaniu wodomierza odliczającego właściciel wewnętrznej instalacji wodociągowej powinien przekazać do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji końcowe wskazanie ze zdemontowanego urządzania, informację o dacie zainstalowania nowego wodomierza, jego numer fabryczny oraz odczyt początkowy, co pomoże zachować płynność rozliczeń.

Wymiana wodomierza: inteligentne pomiary

Coraz częściej w domach pojawiają się inteligentny wodomierz radiowy, precyzyjniej określający zużycie wody. Dzięki niemu odczyt jest bezproblemowy, nawet gdy miejsce zamontowania wodomierza jest trudno dostępne. Ponadto nie wymaga wizyty przedstawicieli zakładu wodociągów i kanalizacji. Zamiast pukać do drzwi, przemierzają oni bowiem ulice samochodem, w którym są zainstalowane urządzenia pomiarowe, pobierające dane ze wszystkich znajdujących się w zasięgu wodomierzy. Taka kontrola ułatwia wychwycenie gwałtownych zmian w poborze wody, wynikających np. z awarii instalacji czy nielegalnych działań użytkowników. Warto wspomnieć, że próby manipulowania przy nowych urządzeniach skutkują wysyłaniem informacji alarmowej do dostawcy.

System umożliwia więc bieżący monitoring ilości dostarczanej wody oraz szybszą reakcję w obliczu nieprawidłowości. Eliminuje też rozliczenia zaliczkowe, które nie zawsze były korzystne dla właścicieli wodomierzy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)