Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
okna
12-01-2015 16:05

Wymiana okien, montaż okien - pytania i odpowiedzi

Wymiana okien to kosztowna inwestycja, warto zatem dobrze ją przemyśleć i dokładnie zaplanować. Przedział cenowy dostępnych na rynku okien jest bardzo szeroki, wielu producentów kusi obietnicami „najlepszych okien”, a klient ginie w gąszczu parametrów, których nie rozumie. Wątpliwości dotyczące zakupu okien oraz ich montażu rozwiewa niezależny ekspert.

Wymiana okien, montaż okien - pytania i odpowiedziŹródło: Inoutic
d1tm939
d1tm939
Wymiana okien to kosztowna inwestycja, warto zatem dobrze ją przemyśleć i dokładnie zaplanować. Przedział cenowy dostępnych na rynku okien jest bardzo szeroki, wielu producentów kusi obietnicami „najlepszych okien”, a klient ginie w gąszczu parametrów, których nie rozumie. Wątpliwości dotyczące zakupu okien oraz ich montażu rozwiewa niezależny ekspert.

Jak kupić okna, by były funkcjonalne i trwałe? Opisuje je tak wiele parametrów, że trudno ocenić, które są naprawdę istotne.

Bartek Błaszczyk, portal Oknotest: Przymiotniki „dobre”, „funkcjonalne” i „trwałe” dodane do rzeczownika „okno” brzmią mile dla ucha i wydają się powszechnie zrozumiałe. W praktyce okazuje się jednak, że dla każdego, kto kupuje okna, mogą znaczyć znaczą co innego. O tym, czy – w rozumieniu konkretnego inwestora – konkretny okno będzie postrzegane jako „dobre”, „funkcjonalne” i „trwałe”, zadecyduje poziom, w jakim zaspokoi ono potrzeby użytkownika. A zatem, aby kupić dobre okna, w pierwszej kolejności trzeba sprecyzować własne potrzeby i oczekiwania.

Przeciętny nabywca, jako laik w dziedzinie techniki okiennej, nie musi i nie powinien nawet starać się używać do tego parametrów okien – wystarczy, że opowie o nich własnymi słowami. Rolą sprzedawcy jest przełożenie potocznych pojęć na język techniki, na owe „parametry” – chociaż poprawniej byłoby użyć pojęcia „poziom właściwości użytkowych” w odniesieniu do przewidywanego przez inwestora zastosowania okna.

Czym się kierować, aby kupić dobre okna? Lepiej zdrowym rozsądkiem niż treścią ulotek reklamowych. Prosta zasada: chcesz okien trwałych, żądaj dowodu, że takie są. Dowodu, a nie wywodu rodem z ulotki. Co może być dowodem? Chociażby wyniki badań okna pod kątem tych cech, które o trwałości przesądzają, np. odporności na wielokrotne otwieranie i zamykanie czy też o wytrzymałości mechanicznej.

d1tm939

Na co warto zatem zwrócić uwagę, wybierając okno?

Bartek Błaszczyk, portal Oknotest: Podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie okien to proces niełatwy. Tym bardziej że najwięksi i najbardziej znani producenci okien nie zajmują się już sprzedażą detaliczną, prowadząc dystrybucję za pośrednictwem sieci sprzedaży. Trochę przypomina to niegdysiejsze swatanie, a później ślub per procura, podczas którego oblubienicę albo oblubieńca zastępuje pełnomocnik.

Przy wyborze życiowego partnera uroda (czytaj: reklama) to rzecz ważna, ale najważniejsze są przymioty charakteru wybranka, a te poznamy nie tyle z pięknych słów swatów, ile z twardych faktów. Zanim wybierzesz okna, zapoznaj się z treścią umowy, warunkami gwarancji fabrycznej, instrukcją montażu i konserwacji oraz z wynikami badań wstępnych typu dla okien o konstrukcji podobnej do tych, które zamierzasz kupić.

Żądaj twardych dowodów potwierdzających wysoką wartość okien. Poszukaj w sieci opinii o producencie i produkcie, koncentrując się raczej na wypowiedziach osób, którym sam przyznałbyśmy status eksperta w zakresie techniki okiennej, niż agencji reklamowych.

Wymiana okien to duże wyzwanie – nie zrobimy tego sami. Czym się kierować, wybierając firmę montażową?

Bartek Błaszczyk, portal Oknotest: Paradoksalnie możliwości wyboru ekipy montażowej, chociaż pozornie nieograniczone, są znacznie ograniczone. Wynika to z dwóch przyczyn. Po pierwsze, utraty preferencji podatkowych (wyższy VAT przy zakupie okien bez montażu), po drugie, możliwej utraty ochrony gwarancyjnej (wymagany przez producenta okien montaż wykonany przez autoryzowane ekipy). Siłą rzeczy montaż okien wykonywany jest z reguły przez ekipę współpracującą ze sprzedawcą i tyle tego naszego wybierania.

d1tm939

Co można zrobić, aby montaż okien został wykonany prawidłowo? Jeśli sposób jego wykonania nie wynika z projektu budowlanego, trzeba samemu go zaprojektować albo wymagać wykonania takiego projektu od sprzedawcy podejmującego się wykonania usługi. W uproszczonym planie montażu okien powinny znaleźć się wszystkie istotne informacje: o przygotowaniu ościeży do montażu, pozycji okna, środkach i materiałach do wykonania części mechanicznej i uszczelnień oraz dokumentach odniesienia będących podstawą oceny jakości wykonanych prac.

Również kiedy samodzielnie wybierasz wykonawcę montażu, powinien on opracować podobny plan. Właściwe zaplanowanie montażu okien - czy to przez sprzedawcę i jego ekipę, czy też przez wybraną przez ciebie firmę, stanowi całkiem dobrą przesłankę do oceny kompetencji wykonawcy. Można przyjąć, że ten, kto potrafi właściwie zaplanować montaż okien, potrafi go również właściwie wykonać.

Na kiedy planować montaż okien? Czy wymaga on szczególnych warunków atmosferycznych?

Bartek Błaszczyk, portal Oknotest: Wiadomo, na kiedy lepiej nie planować montażu okien. Okna nie powinny być osadzane, jeżeli temperatura zewnętrzna spada poniżej +5°C. Taka graniczna temperatura podawana jest przez wielu producentów materiałów wykorzystywanych w pracach montażowych. Uzasadnieniem są ich właściwości i trwałość powstających wiązań.

d1tm939

W niższej temperaturze – nawet jeśli złącza wyglądają „na oko” poprawnie – ich trwałość może być mocno ograniczona. Stąd dość częste reklamacje, że wieje od okien, także tych montowanych poprawnie, ale w nieodpowiednich warunkach. Doświadczenie pokazuje, że optymalne warunki montażu okien PCW to zakres temperatur mieszczących się w ciągu doby pomiędzy +15°C a +20°C. W takich temperaturach kształtowniki z tworzyw sztucznych mają neutralną charakterystykę, a wiązania materiałów uszczelniających są pełne, trwałe i następują w odpowiednim czasie.

d1tm939
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tm939

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj