Wymiana okien bez stresu i sprzątania

Wymiana okien bez stresu i sprzątania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Myśl o wymianie okien może przyprawić o ból głowy. Zwłaszcza, jeśli czynność tę kojarzymy z generalnym remontem i rozkuwaniem ścian oraz – być może - ekipą, która właśnie zbiera w tym temacie pierwsze doświadczenia. Faktycznie, kiedyś tak było, a statystyczny Polak wymienia okna dwa razy w życiu, więc może pamięta tamte czasy. Dla przestraszonych kilka wskazówek, które pomogą im uniknąć stresu.

Najczęściej okna wymienia się, gdy zauważymy, że zaczynają się zużywać, tj. kiedy przestają się szczelnie zamykać, wieje od nich, ucieka przez nie ciepło, a także gdy zmieniamy wystrój mieszkania. Dużo rzadziej powodem są zniszczenia dokonane w trakcie włamania lub w wyniku działania czynników atmosferycznych. Jeśli uważamy, że okna są przestarzałe lub nie spełniają naszych wymagań, sprawdźmy, co jest tego przyczyną. Jeżeli po wstępnej diagnozie okaże się, że nie jesteśmy zadowoleni z parametrów izolacyjnych, to powinniśmy poszukać okien energooszczędnych, dzięki którym zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie. Gdy zmieniamy wystrój mieszkania, przejrzyjmy z kolei dokładnie bogatą ofertę designerskich rozwiązań dopasowanych stylem i kolorem do projektu wnętrza. Jeśli natomiast mieszkanie znajduje się w okolicy szczególnie narażonej na włamania, warto zwrócić uwagę na produkty antywłamaniowe. Zabezpieczają one zarówno przed podważeniem okucia, jak i rozbiciem szyby, a ich jakość potwierdzi gwarancja wytrzymałości oferowana przez producentów. Po fachową poradę na temat wyboru idealnego okna najlepiej udać się do odpowiedniego salonu.

1 / 3

Wizyta w salonie i pomiar

Obraz
© Shutterstock.com

Okna kupujemy w wyspecjalizowanych placówkach, które oferują kompleksową obsługę: od doradztwa, pomiaru, poprzez montaż, serwis posprzedażowy oraz gwarancję. Wykwalifikowany sprzedawca pomoże nam dobrać optymalny model okna, a także wytłumaczy czym różnią się poszczególne klasy stolarki okiennej. Po dokonaniu wstępnego wyboru okien w salonie specjalista umówi fachowy pomiar stolarki otworowej. Co ważne, wymiarowanie okien jest konieczne – nawet w przypadku posiadania szczegółowego planu budynku. W renomowanych sklepach taka usługa zwykle jest bezpłatna, a będziemy mieli pewność, że wymiary będą dokładne. - W przypadku okien i drzwi należy bowiem zostawić odpowiednią przestrzeń między ramą a ościeżem na materiały montażowe – tłumaczy Grzegorz Bułat, Szef Procesu Technologicznego Oknoplast.

2 / 3

Montaż

Obraz
© Shutterstock.com

To element, którego wszyscy obawiają się najbardziej. Wymiana okien wydaje się czymś bardzo skomplikowanym, co musi zająć dużo czasu i zakończyć się bałaganem, a nawet zniszczeniem sporej części mieszkania. Niesłusznie. Obecnie instalacja nowych okien to operacja wykonywana z niemal chirurgiczną precyzją, a wykwalifikowanym specjalistom nie zabiera wiele czasu. W zależności od liczby okien będzie to od kilku do kilkunastu godzin. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to zdjęcie zasłon, żaluzji, doniczek z kwiatkami i innych elementów znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu okna. Na podłodze monterzy rozłożą folię ochronną, nie trzeba zatem przygotowywać dodatkowych zabezpieczeń.

3 / 3

Kto posprząta?

Obraz
© Shutterstock.com

Na rynku jest duża konkurencja, więc ekipa montażowa może wykonać wszystkie czynności murarskie związane z przywróceniem mieszkania do stanu pierwotnego oraz posprzątać gruz i inne śmieci będące efektem montażu. Po wizycie monterów wystarczy tylko odkurzyć mieszkanie. Gdy ekipa zakończy instalację, należy pamiętać o odbiorze dokumentów gwarancyjnych i certyfikatów bezpieczeństwa RC1 lub RC2 w przypadku okien antywłamaniowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)