Trwa ładowanie...

Wymiana instalacji elektrycznej - kiedy ją wykonać?

Remont domu czy mieszkania jest idealnym momentem do przeprowadzenia modernizacji instalacji elektrycznej. Aluminiowe przewody i przestarzałe rozwiązania nie radzą sobie z rosnącą liczbą odbiorników podłączonych do gniazdek. Niewielkie zwarcie w instalacji potrafi nie tylko uszkodzić sprzęt, ale też grozi porażeniem.

Share
Wymiana instalacji elektrycznej - kiedy ją wykonać?
Źródło: Shutterstock
d498sos

Remont domu czy mieszkania jest idealnym momentem do przeprowadzenia modernizacji instalacji elektrycznej. Aluminiowe przewody i przestarzałe rozwiązania nie radzą sobie z rosnącą liczbą odbiorników podłączonych do gniazdek. Niewielkie zwarcie w instalacji potrafi nie tylko uszkodzić sprzęt, ale też grozi porażeniem.

W domach podłączamy coraz więcej urządzeń elektrycznych, które są wrażliwsze na przepięcia i jakość dostarczanej energii. Jeżeli mamy do czynienia z budynkiem starszym niż 30 lat, warto dostosować w nim instalację elektryczną do obecnie panujących standardów. Niesprawna instalacja elektryczna może być przyczyną zwarcia, porażenia, a nawet pożaru. Jeżeli stan przewodów, tablicy rozdzielczej czy puszek przyłączeniowych nie jest zadowalający – konieczna będzie modernizacja instalacji elektrycznej. Problemy pojawiają się także w nowym budownictwie, jeżeli wadliwie rozplanowano położenie gniazd lub łączników bądź jest ich za mało.

Wymiana przewodów elektrycznych

W polskim prawie nie ma przepisów nakazujących przeprowadzenie modernizacji instalacji elektrycznej. Istnieje tylko obowiązek utrzymywania jej w dobrym stanie technicznym. Tymczasem przez ostatnie dwie dekady zmianie uległy przepisy i standardy wykonywania instalacji. W starych instalacjach znajdziesz przewody aluminiowe, dwużyłowe, o niewielkim przekroju (np. 1,5 mm2). Czas źle obchodzi się z żyłami wykonanymi z tego materiału, ulegają one degradacji, łatwo się łamią – skutkiem czego zdegradowane aluminium mocniej się nagrzewa.

d498sos

Obecnym standardem są przewody miedziane, trójżyłowe o przekroju 2,5 mm2. W praktyce wymiana całej instalacji elektrycznej na miedzianą jest kłopotliwa. Można ją pozostawić w pokojach, a zupełnie nową instalację miedzianą ułożyć w kuchni, pralni, łazience, czyli w pomieszczeniach, gdzie moc podłączonych urządzeń jest największa. Remont kuchni czy łazienki często pociąga za sobą wymianę okładzin ściennych, wraz z nią można poprowadzić przewody. Stare przewody usuń - jeżeli nowa instalacja ma biec w tych samych miejscach. Jeżeli przewidujesz dla nich nową trasę, przestarzałe przewody wystarczy odciąć od zasilania i pozostawić w ścianach.

Wymiana tablicy rozdzielczej

Tablica rozdzielcza to miejsce, w którym umieszcza się całą aparaturę sterującą i zabezpieczającą domową instalację elektryczną. W kilkunastoletnich domach instalacje elektryczne chronią bezpieczniki topikowe, niestety nie spełniają one podstawowych zasad bezpieczeństwa. W trosce o bezpieczeństwo urządzeń domowych warto pomyśleć o wymianie starej tablicy rozdzielczej na nową, w której każdy z obwodów wyposażony będzie w osobny wyłącznik nadmiaroprądowym, a cała instalacja będzie zabezpieczona przynamniej jednym wyłącznikiem różnicowoprądowym.

Wyłącznik nadmiarowoprądowy to odpowiednik przestarzałych bezpieczników topikowych. W sytuacjach awaryjnych, np. gdy wystąpi zwarcie w urządzeniu elektrycznym – wyłącznik odcina obwód od zasilania. Zadziała on także w sytuacji, gdy w obwodzie nastąpi przeciążenie linii oraz wzrost temperatury przewodów. Wyłączniki różnicowoprądowe zabezpieczają przed porażeniem prądem elektrycznym – w sytuacji gdy dotkniemy przewodu bez izolacji albo metalowej obudowy uszkodzonego urządzenia, znajdującego się pod napięciem – wyłączniki odetną zasilane obwodu. Zastosowanie ograniczników przepięć w tablicy rozdzielczej pozwoli zabezpieczyć instalację elektryczną oraz podłączone do niej urządzenia przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

d498sos

Osprzęt elektryczny

Remont to idealny moment do zmiany położenia lub dodania łączników oraz gniazdek wtykowych. Gniazda i łączniki można montować osobo albo łączyć w zestawy obudowane wspólną ramką – pozwoli to wyeliminować większość plączących się pod nogami przedłużaczy, zwiększy wygodę, a także bezpieczeństwo. Aby zainstalować ramkę, należy w wybranym miejscu umieścić puszkę z odpowiednią liczbą komór lub puszki pojedyncze połączone zatrzaskami. Gniazda wtykowe lepiej montować przy użyciu wkrętów - te na zaczepach bocznych z czasem się obluzowują. W pomieszczeniach wilgotnych należy zainstalować osprzęt hermetyczny o stopniu ochrony przynajmniej IP 44 – pamiętaj, że w strefie bliższej nic 60 cm od obrysu wanny czy brodzika nie wolno instalować żadnych łączników ani gniazd. Podczas remontu przestarzałe łączniki nadtynkowe warto wymienić na ładniejsze – na wygląd pomieszczenia wpływa nie tylko kolor ścian i meble, ale również współgrające z jego stylem detale.

Koszt wymiany instalacji elektrycznej obejmuje cenę nowych materiałów oraz robocizny. W przypadku niewielkiej kawalerki za samą robociznę trzeba zapłacić od ok. 2500 zł, a trzypokojowe mieszkanie to już wydatek min. 4000 zł. W rozbiciu na pojedyncze usługi ceny kształtują się następująco: montaż oświetlenia w budynku to 40-80 zł za punkt, montaż gniazda trójfazowego - 20-30 zł/punkt, instalacja tablicy rozdzielczej 100-200 zł.

Jeżeli jesteś zdecydowany na wymianę lub zakup instalacji elektrycznej, złóż zapytanie ofertowe do firm z twojego regionu i porównaj ich oferty. Wybierz najbardziej konkurencyjną spośród nich.

Damian Czernik

d498sos

Podziel się opinią

Share
d498sos
d498sos