Trwa ładowanie...
14-08-2014 16:16

Wymiana grzejnika w łazience – konwektorowy czy drabinkowy?

Zaletą grzejników drabinkowych jest możliwość szybkiego suszenia na nich ręczników, a konwektorowych – szybkiego zwiększania temperatury w pomieszczeniu. Który rodzaj grzejnika lepiej wybrać do łazienki?

Wymiana grzejnika w łazience – konwektorowy czy drabinkowy?Źródło: Shutterstock
d1v6imm
d1v6imm

Zaletą grzejników drabinkowych jest możliwość szybkiego suszenia na nich ręczników, a konwektorowych – szybkiego zwiększania temperatury w pomieszczeniu. Który rodzaj grzejnika lepiej wybrać do łazienki?

W łazience powinno się zainstalować grzejnik, który jest przystosowany do wykorzystywania w tego typu pomieszczeniu. Zwykle wyróżnia go szczególna odporność na zwiększoną wilgotność powietrza i zachlapanie wodą. Należy zatem przede wszystkim sprawdzić, czy producent interesującego cię grzejnika dopuszcza jego montaż w pomieszczeniach wilgotnych.

Wymiana grzejnika w łazience: wodny czy elektryczny

Zarówno grzejniki konwektorowe, jak i drabinkowe występują w wersjach przeznaczonych do zasilania gorącą wodą z instalacji c.o., do zasilania energią elektryczną oraz jako grzejniki wodno-elektryczne – pracujące w wodnej instalacji c.o., ale z możliwością włączenia grzania elektrycznego (mają wbudowaną grzałkę) poza sezonem grzewczym, gdy reszta instalacji nie działa.

Wymiana grzejnika łazienkowego: do powieszenia

Grzejniki drabinkowe z założenia są przeznaczone do wieszania na nich ręczników. Większość konwektorowych nie daje takiej możliwości - wylotów powietrza w ich obudowach nie wolno zasłaniać, więc nie ma jak powiesić na nich czegokolwiek. Jednak są też ich specjalne odmiany z poręczami służącymi właśnie do suszenia tkanin. Zwykle są to konwektory wyposażone w wentylator intensyfikujący przepływ powietrza przez ich elementy grzejne. Mogą mieć przełącznik zmieniający kierunek nawiewu powietrza na pomieszczenie albo na wiszące na poręczy ręczniki.

Wymiana grzejnika łazienkowego: wielkość

Grzejnik konwektorowy wyróżnia się spośród innych rodzajów urządzeń grzewczych tym, że generuje dużą moc grzania mimo niewielkiej powierzchni grzejnej. Grzejnik drabinkowy – wprost przeciwnie – nawet taki o dużych rozmiarach, zajmujący sporo miejsca, nie grzeje zbyt intensywnie. Może się zatem zdarzyć, że grzejnik drabinkowy o niezbędnej mocy w łazience się po prostu nie zmieści.

d1v6imm

Wymiana grzejnika łazienkowego: szybkość

Oprócz skromnych gabarytów istotną zaletą konwektorów jest większa prędkość działania. Mają one niewielką bezwładność cieplną, dzięki czemu szybko się rozgrzewają. A jeśli do tego są wyposażone w wentylator wymuszający przepływ powietrza, mogą zapewnić komfortową temperaturę w zimnym pomieszczeniu już w kilka chwil po uruchomieniu. Dlatego są polecane szczególnie do miejsc, w których nie ma potrzeby utrzymywania stale temperatury komfortu. Natomiast grzejnik drabinkowy lepiej się sprawdza w pomieszczeniach, w których utrzymuje się mniej więcej stałą temperaturę.

Wymiana grzejnika łazienkowego: hałas

Zaletą grzejników drabinkowych jest bezgłośna praca. Kupując konwektor z wentylatorem, trzeba się zaś liczyć z tym, że podczas jego pracy będzie słychać szum, który w przypadku tańszych urządzeń bywa dokuczliwy.

d1v6imm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v6imm