Wymiana baterii kuchennej. Zrób to sam!
Przeciekanie u podstawy baterii kuchennej, kapanie wody z wylewki, ograniczona ruchomość uchwytu – choć nieprawidłowości w działaniu armatury mogą sygnalizować poważną awarię urządzenia, często wymiana na nowy model nie wymaga pomocy fachowca. Stosując się do prostej instrukcji, z montażem bez trudu poradzisz sobie samodzielnie, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia rachunków za wodę.
Bateria, przyłącza elastyczne, komplet mocujący, uszczelki, ciężarek do węża - różnorodność elementów znajdujących się w opakowaniu nowej armatury może przytłoczyć. Wbrew pozorom wymiana nie jest jednak ani trudna, ani czasochłonna. Nowoczesne baterie zlewozmywakowe gwarantują łatwy i bezpieczny montaż, możesz więc przeprowadzić go samodzielnie, a jednocześnie – bezkosztowo. Podpowiadamy, o czym pamiętać przy wymianie baterii kuchennej.
Krok pierwszy: zakup nowej baterii kuchennej
Sprawna bateria zlewozmywakowa to jeden z ważniejszych sprzętów z punktu widzenia komfortowego funkcjonowania w kuchni oraz zachowania niezbędnego poziomu higieny. Odpowiednio dobrany model pomoże zmniejszyć poziom zużywanej wody oraz utrzymać czystość trudno dostępnych miejsc. - Wśród najbardziej funkcjonalnych baterii wyróżniają się te wyposażone w wyciągany natrysk. Umożliwiają one swobodne kierowanie strumieniem wody oraz zmianę jego intensywności na tryb prysznicowy, co może okazać się szczególnie pomocne przy usuwaniu uporczywych zabrudzeń – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Baterie z ruchomą wylewką o kącie obrotu od 90 do 180⁰ sprawdzą się natomiast w zestawieniu z dwukomorowym zlewozmywakiem. Takie rozwiązanie przydatne jest szczególnie w przypadku kuchni, w których metraż wyklucza możliwość zamontowania zmywarki – dodaje ekspert.
Krok drugi: przygotowanie i demontaż wadliwej baterii kuchennej
Po zakupie nowej baterii sprawdź, czy opakowanie zawiera niezbędne elementy wyszczególnione w instrukcji. Jeśli w zestawie nie znajdziesz uniwersalnego narzędzia, przygotuj klucz nastawny. Koniecznym krokiem jest zamknięcie dopływu wody poprzez zakręcenie zaworu głównego oraz pozostawienie otwartego przepływu baterii w celu opróżnienia instalacji. Aby uniknąć zabrudzeń i zachlapania pomieszczenia, warto przygotować kilka szmatek, które zatamują ewentualny wyciek wody z rur. Demontaż starej baterii rozpocznij od poluzowania wężyków doprowadzających ciepłą i zimną wodę. Następnie za pomocą klucza nastawnego odkręć nakrętkę mocującą korpus armatury. Po usunięciu zestawu mocującego możesz wyciągnąć starą baterię z otworu zlewozmywaka lub blatu kuchennego.
Krok trzeci: montaż nowej baterii
Zacznij od zamontowania wężyków doprowadzających ciepłą i zimną wodę do gniazd trzonu baterii. Lekko dokręć je kluczem, aby wyeliminować ryzyko późniejszych nieszczelności. Po usunięciu starej baterii włóż nową do otworu zlewozmywaka lub blatu kuchennego. - Sprawdź, czy wylewka jest ustawiona w odpowiednim kierunku zgodnie z zakresem padania strumienia wody. Następnie od spodu zlewozmywaka nałóż podkładki i zamontuj śruby mocujące. Niezbędny jest klucz nastawny, dzięki któremu wkręcisz elementy do oporu, unikając jednocześnie niestabilności baterii i obracania się korpusu w otworze – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.
Jeśli zdecydowałeś się na montaż baterii kuchennej z wyciąganą wylewką, na tym etapie należy przykręcić wąż natrysku do przewodu wyprowadzającego wodę z baterii. Istotne jest także umieszczenie na wężu ciężarka, który przy późniejszym użytkowaniu ułatwi swobodne chowanie natrysku. – Kolejnym krokiem jest podłączenie wężyków doprowadzających ciepłą i zimną wodę do instalacji. Przymocuj je do zaworków kątowych za pomocą nakrętek G3/8. Standardowe wężyki mają długość 35 cm i są wykonane z elastycznego materiału – dodaje ekspert. Ostatnim etapem działań jest odkręcenie głównego zaworu i sprawdzenie szczelności całej instalacji. Tak zamontowana bateria kuchenna jest już gotowa do użycia.
Materiał powstał przy współpracy z Grupą Armatura