Wykorzystaj deszczówkę w swoim ogrodzie. Sprawdź, czego będziesz potrzebował
Polska ma jedne z najmniejszych w Europie zasobów wody. Na jednego mieszkańca przypada trzy razy mniej wody niż w innych krajach UE. Dlatego tak ważne jest oszczędzanie "kranówki" i szukanie alternatyw dla jej codziennego zużycia. Także w ogrodzie.
21.07.2022 | aktual.: 25.07.2022 16:12
Na jednego Polaka przypada zaledwie 1600 m3 słodkiej wody rocznie. Co więcej, zmiany klimatyczne sprawiają, że jej zużycie jest dziś kilkakrotnie wyższe niż jeszcze kilka dekad temu. Dobitnie pokazują to dane Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W latach 1951–1981 susze w Polsce występowały sześć razy (średnio co pięć lat), w latach 1982–2011 już 18 (średnio co dwa lata), a od 2013 r. praktycznie każdego roku. W 2022 r. już wiosną.
Na wysychanie szczególnie narażone są tereny położone w centrum i na zachodzie kraju – północna część Dolnego Śląska, województwa lubuskie i zachodniopomorskie oraz Wielkopolska.
Jednak z problem niedoboru wody borykają się również pozostałe części Polski. Tylko w lipcu ponad 270 gmin wystosowało apel do mieszkańców lub wydało zakaz dotyczący zużycia wody wodociągowej do innych celów niż bytowe. Tymczasem w najbliższych dniach ponownie nawiedzi nas fala upałów.
Podlewanie z wykorzystaniem deszczówki
Przedłużające się okresy z wysokimi temperaturami to zmora właścicieli ogrodów. Z jednej strony pielęgnacja przydomowych roślin wymaga ich regularnego i obfitego nawadniania, z drugiej zdrowy rozsądek oraz dbałość o środowisko i stan portfela nakazują, aby oszczędzać wodę z sieci. Jak rozwiązać ten dylemat? Inwestując w wykorzystujący deszczówkę system do podlewania.
Marka Kärcher posiada kompleksową ofertę tego typu urządzeń. A najważniejszym elementem systemu jest pompa ogrodowa, która zasysa wodę ze zbiornika i wężem dostarcza ją do akcesoriów służących nawadnianiu. Do wyboru mamy dwa rodzaje pomp: zanurzeniowe oraz ciśnieniowe.
Wśród tych pierwszych warto przyjrzeć się modelowi BP 1 Barrel. To urządzenie przeznaczone do zbiorników o pojemności ok. 250 l. Pompa jest znakomitą alternatywą dla tradycyjnego czerpania wody konewką. Dzięki specjalnej klamrze można ją łatwo zamocować na krawędzi beczki, a dzięki przełącznikowi włączać i wyłączać w zależności od potrzeb. Filtr chroni wirnik przed zablokowaniem przez liście i kamyki.
Woda pompowana pod ciśnieniem
Właściciele większych ogrodów, a co się z tym wiąże posiadający większe zbiorniki na deszczówkę z pewnością docenią pompy ciśnieniowe BP 3 Garden oraz BP 4 Garden. Ich konstrukcja sprawdzi się zarówno w przypadku beczek naziemnych, jak i tych zakopanych pod powierzchnią. W tym przypadku pobierana woda tłoczona jest pod ciśnieniem, co umożliwia jej szybki transport i efektywne wykorzystanie do zasilania spryskiwaczy, zraszaczy czy pistoletów.
Urządzenia posiadają duże wyłączniki, które pozwalają na ich obsługiwanie stopą bez potrzeby schylania się. Wygodna rączka gwarantuje łatwe przenoszenie i ustawianie, a zabezpieczenie termalne bezpieczeństwo użytkowania oraz długą żywotność pompy.
W komplecie otrzymujemy wąż spiralny z filtrem, wąż ogrodowy oraz szybkozłączki. Zaletą zestawu jest także zoptymalizowany adapter przyłączeniowy, przez co nie potrzebujemy żadnych narzędzi do podłączenia pompy.
Kompleksowe nawodnienie ogrodu
W zależności od tego, jak zbudowany jest nasz ogród i jakie rośliny się w nim znajdują, warto też wyposażyć się w odpowiednie akcesoria do ich podlewania. Kärcher Rain System to autorskie rozwiązanie niemieckiego producenta. System może zostać doskonale wpasowany w istniejące już trawniki, krzewy czy grządki. Dzięki niemu woda jest dostarczana tylko do miejsc, które jej potrzebują. To pozwala na jej skuteczne oszczędzanie.
System łączy zalety węży kroplujących oraz tradycyjnego nawadniania. Woda podawana jest pod ciśnieniem (maksymalnie 4 bar) wężami PVC oraz dyszami kroplującymi i spryskującymi.
Do systemu łatwo można zamontować reduktor, który chroni dysze przed zbyt wysokim ciśnieniem, oraz filtr, który skutecznie wyłapuje zanieczyszczenia mogące znajdować się w wodzie.
Więcej urządzeń i akcesoriów do stworzenia kompleksowego systemu do nawadniania ogrodu deszczówką można znaleźć na stronie producenta.