SalonWykończenie wnętrza za pomocą listw gzymsowych. Przegląd inspiracji

Wykończenie wnętrza za pomocą listw gzymsowych. Przegląd inspiracji

Wykończenie wnętrza za pomocą listw gzymsowych. Przegląd inspiracji
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

06.09.2018 | aktual.: 06.09.2018 15:23

Stylowe listwy gzymsowe mają szerokie zastosowanie w wykończeniu naszych wnętrz, tuszowaniu krzywych ścian czy kryciu ewentualnych kabli, których nie mamy możliwości schować w ścianie.

Kojarzą się z pałacowymi wnętrzami i ozdobnymi sztukateriami. Najczęściej podziwiamy je we wnętrzach restauracji, hoteli oraz domach i mieszkaniach o charakterystycznych, "pałacowych" detalach. Nie jest to jedyne miejsce, gdzie je znajdziemy, bo proste listwy przysufitowe są obecnie równie popularne i przydatne, co listwy podłogowe. Prosta listwa o geometrycznym, klasycznym kształcie z jednej strony jest niemal niewidoczna, z drugiej zaś – jest jak wisienka na torcie i może dopełnić wnętrze w dowolnym stylu.

Doskonałym pomysłem jest stosowanie sztukaterii wieloelementowych, łączenie listew o różnych przekrojach i malowanie ich na różne kolory. Uzyskujemy w ten sposób oryginalny efekt dynamicznej płaszczyzny.

1 / 5

Listwy, które ukryją mankamenty budownictwa

Obraz
© iStock.com

Idealnie proste, gładkie ściany o równych kątach wyglądają doskonale. Niestety, ten kto miał styczność ze starym budownictwem, np. w starych blokach wie, że przy remoncie lub odświeżaniu mogą się okazać się po prostu krzywe. Przy wyborze listew musimy sprawdzić, w jakim stopniu pomogą nam one zakryć krzywizny. Jeśli cała ściana jest delikatnie wygięta w łuk, a my o tym nie widzieliśmy, wybierzmy listwy z pianki poliuretanowej, która jest odporna na wilgoć oraz pękanie. Wykonane z niej wzory są dokładne, mają ostre krawędzie i mogą być także gięte, dzięki czemu służą do obramowania łuków.

Sztukaterie gipsowe są droższe i nieco mniej odporne na uszkodzenia, a najlepsze miejsce na ich montaż to sufit lub miejsca, gdzie nie będą narażone na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Te listwy najlepiej oddają elegencki styl prawdziwych sztukaterii.

2 / 5

Idealnie oddzielą płaszczyznę ścian o innych kolorach – listwy przysufitowe

Obraz
© Shutterstock.com

Jeśli chcemy podkreślić ściany i sufit innymi kolorami, na ich styku powinna powstać nienagannie równa granica płaszczyzn koloru. Co zrobić, jeśli w tym miejscu uwidoczniły się nierówności? Odpowiedź to listwy przysufitowe, których profil pozwoli na zakrycie brzydkich wykończeń.

3 / 5

Listwy gzymsowe, które podkreślą styl wnętrza

Obraz
© Shutterstock.com

Za pomocą sztukateryjnych listw możemy stworzyć dowolny kształt na wybranej płaszczyźnie. W ten sposób stworzymy na ścianie eleganckie segmenty, podkreślimy kominek lub ramy okienne. Duży wybór wzorów i form daje wiele możliwości.

Stylowy salon to nie tylko meble i dodatki, ale też przemyślane detale wykończenia ścian, framug i wnęk okiennych.

4 / 5

Pałacowe sztukaterie – stylowa inspiracja

Obraz
© Shutterstock.com

Bogato zdobione, stylizowane na historyczne lub awangardowe listwy o oryginalnym przekroju to gratka dla odważnych. Urządzając wnętrze o bogatym, ozdobnym wystroju i wyrazistych dodatkach łatwo popaść w przesadę, ale umiejętnie dopasowanie tego akcentu do wnętrz zapewni nam wyjątkowy efekt.

5 / 5

Patent na styl – oryginalna listwa

Obraz
© Shutterstock.com

Listwy, gzymsy i sztukaterie zostały docenione w aranżacjach mieszkań w wielu stylach. Dzięki trikom z wykorzystaniem charakterystycznych podświetleń sufitu możemy nadać wnętrzu oryginalnego charakteru.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)